Na vydatnější sněhovou nadílku čekají jak Alpy, tak české a slovenské hory, i když s pomocí sněžných děl, předchozích sněhových epizod a navzdory oblevám už je většina sjezdovek otevřena.

Do Alp už zásilka sněhu míří – o víkendu může přibýt i přes půl metru sněhu, nejvíce zřejmě na jižní straně Alp. Ve střední Evropě se podle nejnovějších modelů dočkáme chladnějších teplot a na horách snad i celodenních mrazů, vyhlídky na sníh jsou v tuto chvíli dost skromné.Výška sněhu v Česku 15. 1. 2015

Česko – více než 350 km otevřených sjezdovek

Velmi dobře jsou na tom s přírodním sněhem Krkonoše (84 % otevřených sjezdovek), Orlické hory (79 %) a Jeseníky (67 %), zejména vyšší polohy, a celkově všechny severní pohraniční hory se dočkaly v tomto týdnu sněhových přírůstků. Naopak nejméně spadlo v Krušných horách (29 % otevřených sjezdovek) a na Šumavě (49 %), kde navíc nejvíce řádila obleva o minulém víkendu. V těchto pohořích jsou proto poměrně největší „výpadky“, co se týče provozu sjezdovek.

V příštím týdnu by se měla zima ve smyslu teplot usadit přinejmenším na horách, i když nový sníh první půle týdne moc neslibuje – předpovědi ovšem ze dne na den stále kolísají.

Aktuální reporty z Česka čtěte v Reportech!Slovensko – půl na půl

V provozu je nadpoloviční většina ze zhruba stovky sledovaných středisek, ale v omezeném. Sněhu stále leží jen od 20 do 50 cm a ani nejvýše položená střediska Vysokých a Nízkých Tater nemají více.Německo – alpská střediska v provozu

V Bavorsku je aktuálně otevřena necelá polovina všech sjezdovek – sněhovou pohádku z přelomu roku zničil déšť a vítr, lépe odolala jen alpská střediska, kde jezdí téměř vše.
Kitzbühel 15. 1. 2015 z webkamery

Rakousko – 5 000 km otevřených sjezdovek

Ze sněhového zásypu se sice ani v Rakousku radovat nemohli, ale víkendové sněžení může situaci podstatně vylepšit a hlavně více než 80 % všech sjezdovek je otevřeno. Nejvíce nasucho zatím zůstával jih Rakouska a na své poměry i Vorarlbersko, vyhlášené bohatými sněhovými statistikami – otevřené jsou necelé tři čtvrtiny sjezdovek a maximální výška sněhu ve střediscích zůstává uctivě pod metrovou hranicí. Tyrolsko a Salcbursko hlásí 90% provoz, z valné části samozřejmě díky zasněžování. Horní a Dolní Rakousko s „menšími“ Alpami jsou jen na polovině plného provozu.

Vyhlídky jsou ale optimistické – o víkendu plošně připadnou desítky centimetrů a začátkem týdne se i citelně ochladí, byť vlastně jen na obvyklé lednové hodnoty.
Cortina d´Ampezzo ve čtenářském reportu z 11. 1. 2015 (autor: škubánek)

Itálie – v Dolomitech otevřeno skoro vše

O víkendu si celý italský oblouk Alp sněhově polepší, a právě zde by to mělo být nejvíce znát, neboť přírodního sněhu až do 2 500 m n. m. příliš na svazích neleží. To nic nemění na tom, že nejnavštěvovanější střediska Dolomit, Val di Sole nebo Alta Valtelliny mají otevřeno okolo 90 % sjezdovek. Naopak jen třetina sjezdovek je sjízdná na západě země v Piemontu (Sestriere).Švýcarsko – tříčtvrtinový provoz

I ve Švýcarsku zůstává množství sněhu spíše podprůměrné, což by měla změnit vydatně sněhová víkendová epizoda. V provozu jsou tři čtvrtiny lanovek a vleků a necelé dvě třetiny sjezdovek.


Francie – stále na půl plynu

Lyžařské podmínky ve Francii jsou čím výše, tím lepší a naopak. Otevřeny jsou proto jen zhruba dvě třetiny lanovek a vleků a o něco více než polovina sjezdovek.Sněhové zpravodajství z 1 000 středisek celého světa čtěte v sekci Sníh!