Během dvou let, které uplynuly od šampionátu ve Schladmingu, se v alpském lyžování stala spousta podstatných věcí. Po těžkém zranění kolene se vrátila Lindsey Vonnová. Pravděpodobně silnější, odhodlanější a zarputilejší než před oním nešťastným závodem ve Schladmingu 2013. V letošní sezoně opět ukazuje svoji dominanci v rychlostních disciplínách a stala se historicky nejúspěšnější lyžařkou všech dob, když získala 64 vítězství ve SP. Je tedy jen otázkou, jakou hodnotu budou mít cenné kovy, které získá na domácím šampionátu. Zatím jich má na svém kontě pět.Mezi ženami má česká reprezentace největší želízko ve znovuzrozené Šárce Strachové. Nejlepší česká slalomářka ukázala, že bylo předčasné stavět ji na druhou kolej. Po tvrdé přípravě, do níž zapojila i bojové sporty, se probojovala mezi nejlepších sedm žen slalomu a svou formu korunovala vůbec prvním pódiem na rakouském území v Kühtaii. Proč by to tedy nemohlo cinknout v Americe…Všeobecně platí, že vyjma ženských rychlostních disciplín (sjezd a Super G) nemají ostatní disciplíny jen jedinou favoritku. Mezi slalomářkami nabrala před MS dobrou formu mladičká obhájkyně titulu Mikaela Shiffrinová, výborně si vede napříč disciplínami silná Tina Mazeová a velké věci se dají očekávat od početného týmu Švédska. Dovolím si tvrdit, že právě ženské souboje ozdobí toto mistrovství.Mužská část světového šampionátu má být dle odhadů v režii dvou borců – Kjetil Jansrud, král rychlostních disciplín a Marcel Hirscher, král technických. Tak jednoznačně bych to ale netipoval. I letošní závody světového poháru naznačily, že o konkurenci není nouze. Neureuther letos vládne slalomářům, Ligety se hodlá v zatím nevýrazné sezoně předvést na „svém“ kopci a mezi sjezdaři je konkurence taktéž silná.Z českého pohledu bude v mužské kategorii hrát jednoznačný prim Ondra Bank. „Bany“ zajel druhou bednu kariéry k alpské kombinaci v Kitzbühelu a také další výsledky především v rychlostních disciplínách ukazují, že rodák ze Zábřehu na Moravě může získat medaili. Kryštof Krýzl letos také nemá špatnou sezonu, trochu jej potrápilo nachlazení, které snad už vyléčil, a touží se probít nejméně do TOP 20. Zajímavým závodem bude i týmové klání, v němž by poprvé měla startovat Strachová. Dá se tedy očekávat, že český tým bude hodně vysoko.

Zda-li čeští reprezentanti přivezou medaili či medaile, se dozvíte v přímých přenosech z celého šampionátu na Eurosportu. Letos jsme pro Vás připravili i příjemné zpestření v podobě spolukomentáře bývalé české závodnice Evy Kurfürstové, která si připsala 10 startů na MS.


Nominace českého týmu:

Šárka Strachová, Klára Křížová, Martina Dubovská, Kateřina Pauláthová, Gabriela Capová, Ondřej Bank, Kryštof Krýzl a Martin Vráblík.