Místo pro všechny děti pohodových lyžařů i zimních požitkářů

Moderní zimní středisko Kraličák je pro svou polohu a terény ideální pro výuku a zlepšování se ve všech zimních sportech. A nejen to. Díky propojení lyžařských středisek Stříbrnice a Hynčice pod Sušinou vznikl kolem vrcholu Štvanice areál, který lyžařům a snowboardistům nabízí přes deset kilometrů sjezdovek. V okolí je 70 km běžeckých tras – jak přímo v areálu, tak propojených na magistrálu, po níž můžete směřovat na Návrší nebo na Paprsek. Pět skialpinistických tras pak využívá čím dál více nadšenců tohoto sportu. Propojení mezi Hynčicemi a Stříbrnicemi mohou využít i pěší výletníci.

Sjezdovky – na sever i na jih…

Sjezdovky, vleky a lanovky jsou logicky propojené a fungují jako jeden celek s jedním společným skipasem. Všechny sjezdovky jsou zasněžované. Letos přibyly dvě freeridové, z toho na jednu se dostanete lanovkou, na druhou si musíte vyšlápnout. Tím, že celý lyžařský areál obkružuje vrchol Štvanice, můžete si vybrat sjezdovky na každé světové straně, kromě té, která spojuje Štvanici s masivem Králického Sněžníku. Zde najdete jen skitouringové trasy, vedoucí až na vrchol Sněžníku. Reklamní spot agentury Czechtourismus, propagující české hory s Ester Ledeckou, byl z velké části natočen právě na Kraličáku.

Funparky s unikátními krytými pásy pro nejmenší. Letos ještě o jeden navíc

Funpark na Kraličáku je bezpečný ohraničený lyžařský prostor pro děti a pro začátečníky. Mohou se zde naučit jízdu na vleku, ale první ježdění jim usnadní pojezdové pásy, nejdelší zastřešené v ČR. Pásy jsou podsvícené pro větší bezpečí a zastřešení je navíc chrání před nevlídným počasím. Rodiče na ně přitom ze všech míst vidí. Děti se po výuce s instruktorem vyřádí na několika skluzavkách a slalomech při sáňkování nebo si odpočinou na kolotoči.
Letos navíc přibyl 42 m dlouhý krytý pás v Hynčicích pod Sušinou, v bezprostřední blízkosti rostoucího komplexu Horské služby.

Stříbrnická jízda s 18 patenty. Nebudete chtít vystoupit

Vyhřívaná šestisedačka s bublinou vás vyveze ze Stříbrnic na vrchol Štvanice v ergonomicky tvarovaných sedačkách s bezpečnostními prvky. Lanovka je přizpůsobená i pro kočárky nebo sportovce omezené pohybem, kteří musí používat monoski. Jedná se o nový typ lanovky Doppelmayr D-line, zatím jediný v republice. Je plná technologických novinek, tichá, méně energeticky náročná, vstřícnější k přírodě. Doufejme, že takových u nás bude brzy víc.

Bobová dráha na trati FIS

Na černé Stříbrnické „FISce“ nemusíte jen lyžovat. Je zde také kilometr dlouhá zábavná bobová dráha se dvěma karusely a unikátním dojezdem tunelem pod čekajícími lyžaři u spodní stanice lanovky. Na své ratolesti vidíte po celé její délce a můžete posedět s občerstvením v její bezprostřední blízkosti.

Stříbrná Twiggy

Kraličák rozeznáte od všech ostatních areálů na dálku jednoduše. Nejkrásnější výhled na celé Jeseníky od Dlouhých Strání po Ramzovou vám nabídne více než třicetimetrová rozhledna, která vyrostla mezi Stříbrnicemi a vrcholem Králického Sněžníku u horní stanice lanovky D-line. Rozhledna je přístupná celoročně, vstup na ni je zdarma. O pojmenování této rozhledny rozhodla veřejnost a je podle své stejnojmenné předchůdkyně velmi subtilní a krásná. Pochází z dílny ikonického architekta Martina Rajniše, který je autorem například Poštovny na Sněžce anebo vzducholodě v galerii Dox. Její nejvyšší část je prosklená a výhledy jsou dechberoucí.

Cesta z města i v zimě

Místa opředená tajuplnými pověstmi, nekonečné lesní království ticha a pokory, pozůstatky lidské dřiny původního německého obyvatelstva, rozsáhlý systém pohraničního opevnění – toto vše zde můžete sledovat i prožívat. Užíváte si místa, kam se opět vrací život. Najdete zde chalupáře, farmáře i „ajťáky“ s počítačem na kolenou, kteří zde pracují i v zimě. Čím dál více mladých lidí zde začíná přemýšlet o své budoucnosti a to vrací do těchto míst budoucnost.

Udržitelnost

A to potvrzuje i majitel areálu, Ing. Dušan Juříček : „Areál je pro ty, kteří si umí užít krásu našich hor, s respektem využívat naše sjezdovky, i toulání v zasněženém lese. Je pro špičkové sportovce, kteří chtějí své děti naučit lyžovat, ale sami se nechtějí nudit, i pro rodiče s malými dětmi v kočárku. Je pro všechny, kteří mají rádi horskou a podhorskou krajinu v každém ročním období. Snažíme se vrátit život místnímu kraji a navyšovat zde pracovní příležitosti. Naším neskromným přáním je, aby byl celý areál udržitelný a provozovatelný z vlastních zdrojů, a tam směřujeme všechny naše budoucí projekty. Zavítat můžete na víkend, na týden nebo napořád.“

www.mujkralicak.cz
Aktuální informace o lyžování ve středisku Kraličák (sníh, počasí, webkamery, reporty) na SNOW.cz