Park Snow Donovaly má dvě lyžařské velmi rozdílné lokality – Novou Hoĺi pro náročné a Záhradiště pro začátečníky. Po výstupu z lanovky na Nové Hoľi se můžete rozhodnout buď pro upravenou sjezdovku, nebo rovnou za nosem za trochou freeridu v prašanu mezi stromky. My měli štěstí, že nachumelil nový prašan, a tak samozřejmě hned první jízda vedla do volného terénu. Nemusí se nikde nikam šlapat – jednoduše se nakonec napojíte na červenou sjezdovku Patočiny a zpátky na sjezdovku se necháte pohodlně vyvézt vlekem.
Zatímco na Záhradišti jezdí klasická čtyřsedačková lanovka a pomy, na Novou Hoĺi se dopravíte pomocí tzv. telemixu. Poněkud nezvyklý název skrývá stále ještě poněkud vzácnější typ lanovky, kde se šestisedačky sem tam střídají s kabinkou.


Jakmile jsme si freeride rozjezdili a nohy volaly po odpočinku, přesunuli jsme se na sjezdovky. Tou hlavní a nejfrekventovanější z Nové Hoľe je červená trať – její začátek sice představuje celkem nekompromisní slalomák, nicméně posléze se sjezdovka zmírní a můžete si užívat její členitost a sem tam i nějakou hranku.


Druhou částí Donoval je Záhradiště, které je tvořeno výhradně modrými a příjemně širokými sjezdovkami. I zde se ale může náročnější lyžař zabavit - v měřeném slalomu! Nejenže branky byly pěkně postavené (skoro jsem si připadala jako při závodech v žákovské kategorii), ale cíl je proveden ve velkém stylu jako bránaze světových pohárů.


Spustíte-li se od výstupu čtyřsedačkové lanovky na pravou stranu, neminete snowpark, kterému dominují především velké skoky. Poctivě jsme všechny tři polety vyzkoušeli a nutno říct, že dopady jsou udělané velmi dobře - všechna čest místním shaperům!


Od zázemí na Záhradišti se dá krátce přejet k dětskému parku, který se nachází v místě zvaném Mistríky. Se svou rozlohou 12 500 m2 se tento funpark řadí mezi vůbec největší svého druhu v Evropě. Rozloha však není to jediné, co upoutá pozornost – vedle značného počtu pojízdných pásů (9) je to i pestré vybavení pro výuku dětí. Kromě metodických pomůcek a slalomových prvků se mi líbila hlavně žirafa, která představovala jakousi bránu, kterou děti museli podjíždět. Vstup do parku stojí 4,50 eur na hodinu, s instruktorem pak na 3 eur.


A i když už máte za sebou měřený slalom, snowpark i funpark, pořád jste nevyčerpali všechny možnosti Donoval. Můžete si dopřát ještě zážitky buď se psím, nebo koňským spřežením. V obou případech se jedná o "kolečko" v blízkém okolí. Půlkilometrový okruh s koňským spřežením vyjde dospělého na 6 eur a dítě na 4 eura. Obě atrakce mají start ze Záhradiště u hlavní silnice.


Na oběd se nám "postavila" do cesty Koliba Goral, která dominuje v Záhradišti zejména nápaditým vzhledem - celá „chaloupka“ je ze dřeva a jako by tu byla snad odjakživa. U halušek s brynzou jsme samozřejmě na Slovensku očekávali, že nezklamou, mile nás ale překvapila i hříbková polévka!

Proč na Donovaly?

Donovaly jsou střediskem, kde na jednom místě najdete skoro všechno, co od zimního letovisko pro rodiny očekáváte – sjezdovky v podstatě všech stupňů obtížnosti, snowpark, dětský funpark, měřený slalom, atrakce v podobě koňského nebo psího spřežení a... třeba ještě skok do duchny. Za jeden den v Donovalech zaplatí dospělý 26 eur, dítě pak 18 eur.Navíc i v Donovalech můžete s Českými dráhami v rámci projektu ČD Ski lyžovat s 20% slevou na dvoudenní a třídenní skipas. Vlak jede v deset večer z hlavního nádraží v Praze a zatímco se přes noc v klidu prospíte v lůžkovém voze, ráno už se kolem půl sedmé probouzíte v Banské Bystrici a skibusem budete na prvním laně v Donovalech. V lůžkovém voze lze nakoupit jak pivo, tak drobné občerstvení za přijatelné ceny. A snídaně je v ceně lůžkového příplatku...
Z Donoval pak můžete pokračovat další den lyžováním v Ružomberku, kde platí společný skipas, nebo se vrátit z Banské Bystrice o půl osmé večer zpět...Ani na Slovensko jsme nezapomněli přívézt naše stanové městečko SNOW tour – i v Donovalech jste mohli zdarma testovat lyže FISCHER, helmy a brýle značky SMITH a také rukavice LEVEL. Zatímco jste si pochutnávali na kukuřičce Bonduelle, mohli jste se bavit videoreporty na televizi SAMSUNG, které jsou z velké části natočené pomocí techniky GOPRO. O vaše pohodlí u stánků se staraly usměvavé promotérky oblečené v HALTI a STILAGO. V lyžákách je hřály ponožky LENZ, na rukou hodinky GARMIN a na sjezdovkách je zdobily hůlky KOMPERDELL.Všechny články s čerstvou inspirací z lyžařských středisek najdete v seriálu SNOW tour!


Partneři SNOW tour: