Lyžařské nirváně na sjezdovkách v Bormiu bohužel předchází 8- až 9hodinová jízda autem, jedete-li z Plzně nebo Prahy, kterou musíte i dost pečlivě plánovat kvůli průjezdu tunelem Munt la Schera do Livigna – ten je jednosměrný a v sobotu od pěti do deseti hodin ráno je tunel jen "odjezdový" z Livigna, od jedenácti do šesti hodin pak "příjezdový". V Livignu se určitě přinejmenších chvilku zdržíte tankováním výhodného benzínu (nebo jiných tekutin :-) ) a pak už zbývá jen hodinový přejezd dvoutisícovými horskými sedly do Bormia. Aktuálně benzín v Livignu pořídíte pod 1,1 eur (natural) a naftu pod 0,9 eur.

V Bormiu můžete odstartovat lyžování ze tří různých míst – buď přímo z města, nebo po vyjetí autem na stanici sedačkové lanovky Ciuk anebo z nejvýše položené ubytovací stanice Bormio 2000, kam vede ještě pár dalších pohodlných serpentin.


Sjezdovky v Bormiu jsou z velké většiny červeně značené, a to vcelku sportovního charakteru. Tratě jsou pěkně členité, takže lyžaře baví množstvím zatáček a zlomů, které ti ostřílenější skáčou. Většina sjezdovek se klikatí v horní polovině hory Cima Bianca (3 012 m), tudíž nejčastěji sjíždíte právě ke stanicím Ciuk a Bormio 2000. I na jaře se ale dá pohodlně sjet až dolů do města, kde končí i trať mužského sjezdu Světového poháru. Lanovky na sebe pěkně navazují, vesměs jde o pohodlné kryté sedačky a na celou horu jich vystačí jen pár!


Nebude překvapením, že nás nejvíc dostávala svěťáková sjezdovka Stelvio. Ty startují hned nejprudší pasáží trati se sklonem 63 %, což je prý vůbec nejstrmější úvod sjezdů Světového poháru. Trať jako taková se dá ovšem v přiměřené rychlosti bezpečně zvládat a dokonce i holky si můžou kousek nad nástupem na sedačku Ciuk lehce „hopsnout“ na hrance. :-)


V Bormiu pochodíte i s dětmi. Ty nejmenší najdou zázemí u kabinkové lanovky Bormio-Bormio 2000, a to v podobě dětského parku, kde dětem zpestřuje výuku jízda na tzv. sáňkách Gormiti. Ty starší se budou koncentrovat spíše u výstupní stanice Bormio 2000, kde na ně čeká přehledný mírný svah, na kterém se pluh trénuje jedna radost. :-)


V době oběda se nechte zlákat třeba na posezení na terase typické italské horské chaty La Rocca, která se nachází ve výšce 2 166 m a kde oběd dokreslí výhled na velehory Ortlerských Alp. V jídelníčku najdete na 11 druhů pizzy, jejichž ceny se pohybují od 4,50 do 8,50 eur. Náš stůl zdobila klasická jednoduchá pizza Margherita a červené víno k tomu.


Po lyžování anebo i místo něj se nabízí procházka po křivolakých úzkých uličkách městečka Bormia. Pokud nezapadnete do butiku s italskou módou (pozor na dlouhou odpolední siestu), určitě vás lehce zláká místní kavárna či hospůdka, kde vám k pivu obvykle automaticky přihodí i mističku s brambůrky nebo oříšky. A jestliže se počasí nevyvede procházkově, má Bormio i vždy přívětivé termální lázně.Tip:
Milovníci pejsků a pěší dostupnosti lanovek mohou v Bormiu přenocovat v hotelu Nevada, který se nachází hned vedle nástupní stanice kabinky. Hotelem se jako králové prochází tři pejskové, které svou chundelatou bílou hřívou připomínají spíše velké plyšáky. A na mazlení tito chlupáčci opravdu slyší! Pokud v hotelu Nevada trávíte dovolenou koncem sezóny, máte k pobytu skipas zdarma. Čtyři dny s polopenzí a skipasem zdarma pak vyjde na 340 eur. V hotelu jsou i bar s restaurací a wellness.
Více o hotelu na: www.hotelnevadabormio.it


Proč do Bormia?

V Bormiu na jaře čekají sněhově spolehlivé, dlouhé, sportovní a přitom přehledné sjezdovky a celkově příznivé ceny pobytu. Navíc projíždíte bezcelní zónou, takže kromě benzínu můžete přikoupit i něco ostřejšího, což vám více než vykompenzuje vysoké mýto za tunel. V Bormiu se lyžuje zhruba do půlky dubna, přičemž ve vedlejší sezoně zaplatí dospělý za 4denní skipas 120 eur a děti do 8 let (nar. v roce 2007 a mladší) mají skipas zdarma, pokud si skipas zakoupí jeho rodič.Na sjezdovkách jsme reportovali v oblečení HALTI, s helmami a brýlemi SMITH, v rukavicích LEVEL, s hůlkami KOMPERDELLE a vozily nás lyže značky FISCHER. V lyžákách nás hřály ponožky LENZ a rychlost na sjezdovkách jsme si měřili hodinkami GARMIN. Mimo sjezdovky nás obléklo STILAGO a do střediska odvezl vůz SUZUKI S-Cross. Fotografie jsou pořízené technikou SAMSUNG a GOPRO.Všechny články s čerstvou inspirací z lyžařských středisek najdete v seriálu SNOW tour!


Partneři SNOW tour: