Sjezdovky v Zauchensee se rozprostírají na dvou protilehlých svazích, přičemž více a hlavně lákavějších sjezdovek najdete pod vrcholem Gamskogel, pod který vás vyveze kabinková lanovka Schwarzwandbahn. Pustit se totiž můžete po sjezdovce Světového poháru, kde se jezdí jak super-G, tak sjezd. Sjezdovka je pěkně proměnlivá s širšími úseky i jednou užší, trochu nepřehlednou serpentinou. Chcete-li si trať užít i rychlostně, určitě přivstat!


O něco více se nám líbila kratší, ale přehlednější sousedící černá sjezdovka Kuchlberg-Leit´n, která je jednak hezky široká a jednak na ní tři hranky hooodně vykopávaly! Pro takový polet samozřejmě potřebujete parťáka, který vám na hraně ukáže volno - pod hranu opravdu vidět není. Na sjezdovku vás vyveze čtyřsedačka Unterbergbahn I, od níž se můžete sklouznout i po mírnějších modrých sjezdovkách.


Na protilehlou stranu Zauchensee vás vyveze šestisedačka Tauernkarbahn, pod níž se táhne černě značená non-stop trať, místo níž ale můžete zvolit i lehčí objezdové varianty. Seshora je i pěkný výhled na celou protilehlou stranu Zauchensee s vrcholy Gamskogel a Rosskopf.


Pokud se z Tauernkaru spustíte po modré Tauernkar Familienabfahrt, brzy se objeví malebná horská chata Sonnalm. Tamější terasa přímo vybízí k prodloužnému obědu - typické rakouské občerstvení jako frankfurtské párky s hranolkami nebo vídeňský řízek dorazíte vysokohorskou siestou. :-) Párky i šnitzl jsou jako všude jinde, ale dostal nás majitel hospůdky a bavič v jedné osobě. Dvacet mu už rozhodně nebylo, přesto popadnul harmoniku, stoupl si na piva na stole a hrál!


Děti v Zauchensee začínají v Kinderlandu, kde je na svah vyváží zastřešený pás. Slalom tu představují dopravní značky i jiné překážky, ti nejmenší se mohou zabavit i na kolotoči. Výuku nabízejí dvě lyžařské školky - Mountain Sport & Fun a Skischule Top Alpin Walchhofer, kde dětem pomáhá i maskot tučňák. Ceny se pohybují okolo 95 eur na den (4 hodiny).
Hlavu můžete složit třeba v hotelu Zauchensee Zentral u rodiny lyžaře Walchhofera. Jednak bydlíte prakticky na sjezdovce a aprés-ski slunečník máte hned vedle hotelu, jednak je možná povečeříte se samotným mistrem světa ve sjezdu Michaelem Walchhoferem. V hotelu samozřejmě nechybí wellness - finská i bio-bylinková sauna, bazének s vodopádem, parní lázně a samozřejmě masáže a fitness. Ceny se pohybují od 101 do 146 eur za osobu a noc s polopenzí podle velikosti pokoje a sezony.V hotelu mají svou vlastní hernu s lezeckou stěnou a klouzačkou, kino a ve wellnessu malý bazének i děti. Navíc lyžařská školka pro děti se nachází bezprostředně u hotelu a hosté mají na výuku 5% slevu. Fanoušci sjezdového lyžování možná uvítají možnost jít si Michaelem Walchhoferem zalyžovat osobně – v balíčku 4 nocí včetně třídenního skipasu a jednoho dne lyžování s Walchhoferem to přijde na cenu od 449,50 eur.
Oblíbenou relaxační atrakcí v blízkosti Zauchensee je Aquacentrum Therme Amadé v Altenmarktu (cca 15 min od Zauchensee). Kromě čtyř tobogánů si tu můžete nechat bít vlnami jako u moře, je tu i několik vířivek, venkovní bazének s vodním vírem a samozřejmě saunový svět. Ten je poměrně velký a patří k němu venkovní bazének, za tmy romanticky osvětlený barevnými světly. Svět saun čítá 8 saun včetně venkovní prosklené panoramatické sauny s výhledem na zasněžené hory. Počítejte však s tím, že si do sauny musíte připravit vlastní ručník, prostěradla se tu nezapůjčují. Otevírací doba Therme Amadé je od 9.00 do 22.00, v pátek a v sobotu pak až do 23:00. Dospělý tu za 4 hodiny (bazény + sauny) zaplatí 20,90 eur a mládež (od 6 do 15 let) pak 17,90 eur.Jestliže máte rádi adrenalin, zřejmě neodoláte červenému tobogánu Loopingrutsche. To vás zavřou do kabiny chráněné plexisklem, v níž zprvu stojíte na poklopu. Pak se zahájí odpočítávání a dřív než padne jedna, poklop se propadne a vy padáte 8 metrů volným pádem, než se tobogán „zkroutí do kopce“. Nakonec následuje ještě jeden sešup dolů. Tahle dávka adrenalinu ale není pro každého, děti pod 40 kg a pod 12 let se na tobogánu nesvezou. A i já se svými 60 kg jsem skoro na vrcholu tobogánové smyčky ztratila rychlost a začala se sunout zpátky do žlabu... Asi si dokážete představit panickou snahu vyběhnout tobogánem zpátky :-) Na takové „problémové“ lidi jsou tu ale připraveni a plavčík mě nakonec bezpečně vytáhl ven. Takže na tobogán až po večeři! :-D

Proč do Zauchensee?

Zauchensee i se svým sousedem Flachauwinklem nabídne svezení na více než 80 km sjezdovek, přičemž je vůbec nejvýše položeným areálem v oblasti Salzburger Sportwelt, takže ještě téměř v půlce dubna tu bývá dobré jarní lyžování. Děti a mládež mají v Zauchensee každý víkend slevu 35 % na celodenní i půldenní skipas. V hlavní sezoně pak stojí dospělácký celodenní skipas 48 eur, ve vedlejší sezoně 44,50 eur.Na sjezdovkách nás vozily lyže FISCHER, doplněné hůlkami KOMPERDELL, helmami a brýlemi značky SMITH, rukavicemi LEVEL, hřejivými ponožkami LENZ, oblečením HALTI a kamerami GOPRO a telefony s fotoaparátem SAMSUNG. Hodinky GARMIN jsme využili jak na sledování času, tak na měření rychlosti a záznamu tras. Pod bundami nás hřály svetry značky STILAGO a do střediska jsme se ve čtyřech lidech dopravili autem SUZUKI S-Cross.Všechny články s čerstvou inspirací z lyžařských středisek najdete v seriálu SNOW tour!


Partneři SNOW tour: