Koutecký bikepark je zasazen do hloubi Jeseníků, takže jedete-li z Prahy, posedíte si v autě 3 až 3,5 hodiny. Navigace znají vícero cest – rychlejších a delších, pomalejších a horších, osvědčená „zlatá střední“ vede přes Hradec a Šumperk. Zázemí areálu se nachází na kouteckém náměstí, kde je dostatečně velké parkoviště zdarma, pokladny, bikeshop, toalety i bar Lyžárna s venkovním posezením a dětským hřištěm.


V Koutech vyváží bikery šestisedačková lanovka na čtyři tratě různých obtížností, které jsou oproti mnoha jiným výjimečné svou délkou. Výhodou odpojitelné 6sedačky je rychlost, nevýhodou to, že bikeři musí jezdit po jednom – kvůli bezpečnosti. Hned od výstupu lanovky si můžete vybrat od nejlehčí po nejtěžší trať. Pro začínající jezdce na celoodpružených kolech je nejvhodnější lehká modrá Uhlířská stopa, která je zároveň se svými 6,5 km nejdelší. Začátek každé trasy je viditelně označený barevnou značkou, takže zabloudění na černý krpál se nemusí bát ani méně zkušení. ;-)


Uhlířská stopa se zpočátku klikatí ve velkých zatáčkách po celé šířce sjezdovky. Tuhle úvodní vyšlapanou pěšinku by zvládlo i pevné kolo.


Na křížení sjezdovek uhne trať doleva na lesní cestičku, sem tam nějaký ten kořen, ale jinak pěkně jezdivou pěšinu, která vede poměrně dlouho po vrstevnici. Na jejím konci narazíte na širokou lesní cestu, na které – pokud se chcete dostat zpět k lanovce – zabočte doprava. Pokud se bez lanovky obejdete, zahněte na křižovatce doleva a můžete si po asfaltu vyjet buď zpět na Medvědí horu (výstup lanovky) nebo můžete sjet až do Loučné nad Desnou. Celoodpružená kola si každopádně nejlépe zajezdí při pokračování po Uhlířské stopě.


Po delším vrstevnicovém traverzu narazíte na spojení s trasou červené Hřebenky v místě zvaném U obrázku. Odtud následuje mírný sjezd po šotolinové cestě, odkud vás Uhlířská stopa zavede po nějaké době do lesa. Lesní cesta už představuje skutečný trail pro celoodpružené kolo. Střídají se tu hlinité vlny s klopenými zatáčkami a ke konci se dostanete na hravou kořenovitou pěšinu. Tuhle pasáž budete mít takovou, jakou si jí uděláte – jste-li šikovní bikeři, není problém si vyšvihnout nějaký ten skok, netroufáte-li si, můžete všechny skoky projet v podstatě jako vlny. Trail ukončují dvě dlouhé klopené zatáčky na sjezdovce – a jste u nástupu lanovky.


Pro zdatnější sjezdaře se nabízí středně těžké varianty Hřebenka a Stará Medvědice, nejobtížnější tratí je pak černá trasa Koutíkův sen. Pro tyto tratě je vhodné zapůjčit si v půjčovně sjezdové kolo, nicméně tratě se dají zvládnout i na kole endurovém. Pro batůžkáře a pohodáře už tyto tratě úplně vhodné nejsou.


Co dál v Koutech kromě bikování?

Discgolf

Discgolf je obdoba golfu na horách – jen místo míčků disky a místo jamek koše. Sadu frisbee si zapůjčte dole u pokladen v půjčovně kol (zapůjčení sady – 150 Kč) a nechte se vyvézt lanovkou na discgolfové hřišě, které se nachází u výstupu lanovky. Pravidla discgolfu jsou podobná golfu – čím méně bodů, tím lépe. Zajímavé zpestření jinak hlavně bikového dne.


Koloběžky

Sjezd o délce 17 km na koloběžce zní tak lákavě, že jsme si ho nenechali ujít – trasa vede od horní nádrže Dlouhé Stráně po asfaltovém povrchu okolo dolní nádrže až do Koutů. Kromě úseku okolo dolní nádrže se v podstatě nemusíte vůbec odrážet a jen se vezete. Kolobežky si můžete zapůjčit už v prodejně Helia Sport u pokladen (půjčovna biků), což je sice o 50 Kč levnější (200 Kč + 1 500 Kč kauce), nicméně pak s koloběžkou musíte ujít ještě trasu 4,5 km k nádrži Dlouhé Stráně. My zvolili pohodlnější variantu, kdy jsme od výstupu lanovky jeli mikrobusem na Dlouhé Stráně (jízdenka 40 Kč, autobus jezdí po půl hodině), kde lze koloběžky i s helmou rovněž zapůjčit (250 Kč + 1 500 Kč kauce). Z Dlouhých Strání vám koloběžkový výlet zabere okolo 1,5 hod..


Naučná stezka Rysí skála

Pro rodiny s dětmi se v okolí nabízí i naučná stezka Rysí skála, která vede od výstupu lanovky až na Medvědí horu. Stezka je značená rysí tlapkou a najdete na ní různé interaktivní prvky, prolézačky nebo chýši Praděda. Se svačinou počkejte až na její konec a užijte si výhled na nevyšší horu Jeseníků Praděd. Stezka má 2 km, takže je pohodově zvládnutelná.


Dlouhé Stráně

Přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně ležící v nadmořské výšce 1 350 m patří mezi sedm divů České republiky. K horní nádrži Dlouhé Stráně vás rovněž od horní stanice lanovky odveze autobus za 40 Kč, vydat se na 4,5 km dlouhou trasu můžete i po svých či na kole. Kolem horní nádrže najdete cyklo a in-line okruh, kde můžete spojit sport s horskou podívanou.


Kouty nad Desnou v kostce:

Vzdálenost z Prahy     265 km (přes Hradec Králové, dále Žamberk nebo Mohelnici a Šumperk)
Celodenní jízdné do bikeparku     400 Kč
Zapůjčení sjezdového kola (1 den)     660 Kč
Zapůjčení MTB     500 Kč

(k zapůjčení vždy potřeba 2 dokladů)Všechny články s čerstvou inspirací z lyžařských středisek najdete v seriálu SNOW tour!


Na letní reporty se oblékáme do funkčního oblečení značky MALOJA, výkony na kole si měříme hodinkami GARMIN Fénix 3 a obrazový a video materiál pořizujeme technikou značky GOPRO a SAMSUNG.