Ve špičáckém bikeparku si můžete vybrat ze čtyř tratí od úplně nejjednodušší až po těžkou sjezdovou trať, na které se následující víkend pojede Evropský pohár ve sjezdu. Začněme tedy tou nejlehčí - Sleeping Snake, kterou můžete jet i na pevném kole. Trať Sleepning vede jen spodní částí bikeparku, takže si k ní můžete dojet po jiné bikeparkové trati (klidně po nejjednodušší Forest Virgine) nebo si na ni vydupat po svých lesem či po nové cyklostezce. Na tento jednoduchý singletrack, který se skládá pouze z mírných zatáček, se napojíte i z asfaltové cesty vedoucí od Černého jezera, takže si touhle hravou pěšinkou můžete zpestřit i dojezd z výletu.


Druhou nejlehčí bikovou tratí je Forest Virgine, tedy Lesní Panna, kterou rovněž zvládnete na běžném celoodpruženém kole. Všechny obtížnější překážky, jako je například dřevěná houpačka, se dají v pohodě objet, takže se nemusíte bát žádného překvapení. Začátek Lesní panny se nese v podobě technického trailu lesem, kde je pouze jeden prudší kamenitý schod, dá se ale sjet i bez skákání. Samozřejmostí na je pár příjemných klopených zatáček pod lanovkou a hurá do vedlejšího lesa, kde opět čeká nějaká ta klopená zatáčka a místy i jednoduché dřevěné lávky.


Zhruba v půlce kopce máte na výběr – buď se napojíte na červenou trať Black Friday nebo pokračujete v jednouché variantě značené jako Easy way. Tady hned na začátku natrefíte na trochu techniky v kořenech mezi stromy, pak uháníte traverzem přes sjezdovku a napojujete se opět na červenou variantu, která ale neobsahuje žádné zrádnosti. Svoje limity můžete posunovat na Wall ridu, velmi naklopené dřevěné lávce, kterou s dostatečnou rychlostí projedete úplně bez problémů. Dalším dřevěným zpestřením na trati je dřevěný mostík přes cestu, který můžete pohodově projet také na pevném kole – důkaz je zachycen na obrázku níže.


Omluvte naše rozrušení nad pevným kolem, jejímž důsledkem je chybějící kus hlavy jezdce. :-)


Poslední část trati vede k legendárnímu Přespotočáku, tedy ke skoku přes potok, po kterém následuje spletitá síť technických pěšinek – samozřejmě můžete potok i v pohodě přejet po lávce bez jakéhokoli létání. Nejjednodušší varianta v chuchvalci trailů je klopená zatáčka doprava hned po přejezdu potoka. V úplném závěru pak přichází několik lavic, které můžete jak přejet, tak skákat – jsou ideální i pro začátečníky, protože v případě nedoskočení vám nehrozí žádná díra, ale pohodové přistání na rovinu.


Další špičáckou tratí je červená Black Friday – ta se dá zvládnout na endurovém kole, rozhodně víc si ji ale užijte, půjčíte-li si kolo sjezdové. Black Friday se ze začátku šněruje po sjezdovce Šance, kde se vám mohou „roztřást kolínka“ v jedné pasáži zatáčky, kde číhá hromada kamenů, i tady ale existuje optimální stopa – stačí hodit zadek za sedlo a projedete ji jak nic.


Následuje pár kopených zatáček pod lanovkou a hurá na lesní křižovatku, kde ostřílení bikeři zahýbají doleva na pasáž Only Expert – poměrně technickou, která není vhodná ani pro začátečníky, ani pro mírně pokročilé. Jestli už ale něco v kořenech a v kamenech najeto máte a sedláte vhodný stroj, půjde o velmi zajímavou výzvu! Ti, co jedou – jak se říká – na pohodu, mohou pokračovat vpravo, kde se později napojí na Lesní pannu nebo se vydají po stále ještě červené variantě na dřevěné lávky a technické zatáčky, jejichž povrch je zpestřen kameny. I tady se ale po nějaké době dostanete na trať Forest Virgine, takže nepřijdete ani o wall ride.


Nejtěžší varinata na Špičáku je pak Struggle neboli místními nazývaný Štrúdl, ten už je pro opravdu zkušené sjezdaře a pro žádné jiné než sjezdové kolo. Že to není sjezd jen tak pro někoho, dokazuje i fakt, že se na ní o víkendu 14.–16. 8., pojede Evropský pohár ve sjezdu.


Co se týká pohodových vyjížděk do okolí, nabízí se varianty terénní i neterénní, některé s výhledem na přehradní nádrž Nýrsko, další zas s výhledem na ledovcové Čertovo jezero. Pilní jezdci ať si klidně na vrchol Špičáku vyšlápnou, ti „lenivější“ se mohou i s celoodpruženým kolem nechat vyvézt lanovkou a odtud si naplánovat výlet podle svého gusta. Pro odpružené kolo se ideálně nabízí nějaká varianta lesní cestičky vedoucí po zadní straně Špičáku – nejlépe hned první odbočka vpravo směrem dolů od rozhledny. Lesní cesta není nijak obtížná a posléze vás vyhodí na asfaltovou silničku, ze které sjedete do Špičáckého sedla, odkud si buď můžete udělat ještě výlet na Černé jezero, nebo pokračovat zpátky k lanovce a dát si výlet pro změnu na jinou stranu kopce.


Chcete-li vyjížďku spojit i s krásami Šumavy, sjeďte z vrcholu Špičáku po šotolinové pěšince až k Čertovu jezeru. Nejedná se sice o nijak extrémní terén, naopak, jet se tu dá i s kočárkem, na druhou stranu výhled na Čertovo jezero stojí za to. Po podobné šotolině se můžete dle značení dostat zpět do bikeparku nebo pokračovat na druhou stranu směr Bumbálka, kde se po nějaké době sjezdu po zpevněné cestě dáte na křižovatce s mostíkem doleva a po lesní cestě se po chvíli napojíte do bikeparku. Na této cestičce si vaše celoodpružené kolo přijde na své!


Ať už se vydáte kamkoli, nezapomeňte se rozcvičit. Nám se osvědčilo sympatické Skill centrum, tedy malý parčík u nástupu lanovky obsahující základní překážky v podobě menšího i většího skoku, lávky nebo slalomu mezi kužely.


Co se týká malých nezbedníků, je dost možné, že je neodtrhnete od dětského hřiště, které kromě mini bikeparku zahrnuje i tubing, tedy jízdu na nafukovacím kole. Vstup do tohoto parku stojí 75 Kč na den, nicméně při zakoupení jakékoli jízdenky na lanovku dostáváte vstup do dětského parku zdarma. Rovněž zdarma jsou pak na hřišti k zapůjčení odrážedla a dětská kola.


Co určitě oceníte nejen v nynějších vedrech, jsou sprchy v zázemí bikeparku. Stojí 40 Kč, za což máte záruku čistoty i mýdla. V zázemí areálu najdete i servis kol, sprchy na kola i kompresor. V půjčovně si pak můžete půjčit sjezdové kolo za 720 Kč na den, horské XC kolo za 330 Kč na den. Všechno potřebné, co byste si mohli zapomenout, najdete v půjčovně – od duší přes oblečení až po chrániče a integrální přilbu.


Určitou formu zázemí najdeme i na vrcholu Špičáku u výstupu z lanovky, kde u nové rozhledny najdete pískoviště pro děti, toalety a občerstvení s posezením. Bikování jsme se zmrzkou v ruce samozřejmě zakončili právě tady.


Špičák v kostce

Vzdálenost z Prahy     168 km
Celodenní jízdné do bikeparku     515 Kč
Zapůjčení sjezdového kola (1 den)     720 Kč
Provozní doba bikeparku     od 13.6. do 13.9. provoz denně
      neděle-čtvrtek: 9–17 hod
      pátek-sobota: 9–18 hod

Biková sezónka

Bikepark Špičák je jediný bikepark v ČR, kde platí Gravity Card – celosezónní jízdenka do vybraných evropských bikeparků.Ve špičáčkem bikeparku jsme sedlali kola Author Patriot Evo a Author Patriot Evo Team, oblečeni v Maloje, s rukavicemi Poc, brýlemi Smith. Pro trénink i navigaci nám sloužili hodinky Garmin Fénix 3. Dalším vybavením nám byly batohy Camelback, přilba Bell a Giro.Všechny články s aktuální inspirací z lyžařských a bikových středisek najdete v seriálu SNOW tour!


Na letní reporty se oblékáme do funkčního oblečení značky MALOJA, výkony na kole si měříme hodinkami GARMIN Fénix 3 a obrazový a video materiál pořizujeme technikou značky GOPRO a SAMSUNG.