Tento text obsahuje zastaralé údaje. Nové najdete v aktuálním kalendáři školních prázdnin!

Velká část evropských lyžařů si nevybírá termín svého pobytu na horách zcela svobodně – typicky je ovlivňují termíny školních prázdnin. V každé zemi jsou prázdniny rozvržené jinak, ve všech ale připadají na Vánoce a Nový rok a dále na Velikonoce. Typické jsou i podzimní a zimní (někde, třeba u nás zvané „jarní“) prázdniny, které v dané zemi, regionu či provincii trvají zpravidla jeden až dva týdny, ale s mnoha výjimkami.

Kromě pravidla zvýšené koncentrace dovolenkářů do termínů, kdy mají děti volno, platí ještě pravidlo „velkých“ středisek – lyžaři se soustředí do největších center, naopak ta malá mnohdy skomírají. Zároveň ubývá týdenních pobytů, místo nichž jezdíme raději vícekrát na kratší dobu. V globálním pohledu lyžařů ani dnů, které prolyžují, nepřibývá, ovšem dochází k jejich kumulaci do méně míst a do určitých termínů. Z toho zároveň plyne, že přibývá míst a dnů, kde a kdy je poloprázdno, neboť nelákají. Menší, méně známá a rozvinutá střediska tak mimo období prázdnin mohou být – a leckterá opravdu jsou – doslova „jen pro vás“.

Jaké prázdniny se vyplatí sledovat? Záleží samozřejmě na tom, kam se chystáte vyrazit lyžovat. Nejčastěji vám bude k užitku kalendář školních prázdnin ve střední Evropě (Česko, Slovensko, Polsko), v alpských zemích (Německo, Rakousko, Itálie, Slovinsko, Švýcarsko, Francie), ale i v západní (Benelux, Velká Británie) a severní Evropě (Dánsko, Švédsko).

Dušičky, Vánoce, masopust, Velikonoce – svátky davů

Na podzim musí veškerý lyžařský nápor vstřebat ledovce, a to zejména od konce řijna do konce listopadu, kdy se silně projevuje „těšení“ na první sníh a lyžařské podmínky bývají ještě omezené. Na přelomu října a listopadu navíc vrcholí podzimní „dušičkové“ prázdniny, kdy bývají ledovcové areály poprvé pod tlakem. Jejich kapacita pak často nestačí ani o víkendech, zvláště za pěkného počasí. Mnohem lepší sváteční volbou než 28. říjen je 17. listopad, který je jen „náš“ a kdy už i sněhové podmínky bývají příznivější.

Nepřekvapí, že návštěvnicky nejnabitější je v lyžařských střediscích období vánočních svátků a přelomu roku. Zatímco Vánoce tráví rodiny tradičně ještě doma, a zhruba do 26. prosince tak bývá volněji, v silvestrovském týdnu už vyráží na hory i ti nejsvátečnější lyžaři, zvlášť pokud se vydaří sněhové podmínky – sníh, a tedy lyže, k tomuto období prostě patří. Prázdniny se zpravidla protahují až do prvního lednového týdne, teprve zhruba od 6. ledna hostů výrazně ubývá.

V hlavní sezóně je vrcholem návštěvnosti období masopustu, které v zimní sezóně 2015/16 připadá na druhý týden února. Školní prázdniny má v té době velká část západní Evropy (Belgie, Dánsko, část Francie, Velká Británie), některé oblasti střední Evropy (část Česka, Polska a Slovenska), ale hlavně Bavorsko, které je s 12 mil. obyvatel nejlidnatější lyžařskou základnou Alp. Z alpských zemí se masopust slaví školním volnem na severu Itálie, v Rakousku budou mít prázdniny v Tyrolsku, Salcbursku, Korutanech a Vorarlbersku. Nejrušněji samozřejmě bude ve velkých, rodinně zaměřených, cenově příznivých a dopravně dobře dostupných střediscích Alp, naopak klidněji bude v malých, méně atraktivních nebo dražších centrech.

V posledním únorovém týdnu doznějí prázdniny v Polsku, volno budou mít i v Nizozemí a třetině Francie, avšak v žádné německé spolkové zemi. Začátkem března doběhnou francouzské a nizozemské prázdniny a přidá se i Švédsko, ale z tradičních lyžařských zemí – kromě Česka a Slovenska – už dále nikdo. Konec února a první polovina března by tak v Alpách mohly být přiměřeně volné, než se do nich vydají „velikonoční“ hosté.

Velikonoce se budou v roce 2016 slavit v jednom z nejbrzčích možných termínů – už na konci března. Na ně jsou navázané školní prázdniny v celé Evropě a z lyžařského pohledu jsou tak vlastně „druhými Vánocemi“, i když samozřejmě o něco slabšími, zvlášť pokud se v Evropě rozhostí typické jarní počasí, které sváteční lyžaře odradí – a nebo vyžene výš. Každopádně o Velikonocích platí: čím výše položená střediska, tím více lyžařů.


Je nutné se prázdninovým špičkám vyhnout?

Není. Alpská střediska jsou na tyto nápory dimenzovaná a holt je místy na svahu rušněji, což běžnému svátečnímu lyžaři zas tak nemusí vadit. Fronty jsou i tak na vymření, neboť vysokokapacitní lanovky chumel třeba 400 lidí spolykají do 10 minut. Výjimkou mohou být Vánoce a ledovce na podzim, kdy se leckde čeká i v pokročilém 21. století nejen ráno při prvním výjezdu, ale i přes den. Nepříjemnější než davy na sjezdovkách, kde se jakž takž rozptýlí, mohou být o prázdninách tlačenice u pokladen, polední nápory v horských chatách a restauracích anebo dopravní zácpy, zvláště při sobotní výměně turnusů. Fajnšmekrovitý lyžař, který ke své jízdě potřebuje sto metrů volno před sebou i za sebou, si ale samozřejmě raději počká na mimoprázdninový termín.


Česko a Slovensko: špička o silvestru a v únoru

Jednoznačně nejsilnější návštěvnickou špičkou na českých horách je silvestrovský týden, o němž horalé mluví jako o „zlatém“ týdnu – za předpokladu, že napadne sníh. Čeští lyžaři toto období tráví spíš na domácích horách než v zahraničí, na rozdíl od jarních prázdnin, kdy jich do Alp odjíždí mnohem více. Typickým důsledkem jsou pak fronty na všechno, neboť naše střediska samozřejmě nemají kapacitu na „všechny“ české lyžaře.

Jarní prázdniny jsou rovnoměrně rozdělené jak územně, tak časově do šesti týdnů od začátku února do půli března. Velmi podobný systém prázdnin mají i v Polsku, které začínají už v půlce ledna a končí na přelomu února a března. V německém Sasku, odkud jezdí hojně do Krušných a Jizerských hor nebo Krkonoš, vycházejí prázdniny na dva týdny uprostřed února, stejně jako v Dánsku, kde si však jednotlivé školy mohou určit termín samy. Holandské prázdniny připadají na dva týdny na přelomu února a března, zatímco berlínské a braniborské na první týden v únoru.

Na Slovensku mají ve školách tradičně volno od půli února po dobu tří týdnů.

V posledních letech na domácích horách převažují – s výjimkou Vánoc a silvestra – spíš povětrnostní návštěvnické vlivy nad prázdninovými, a to hlavně o víkendech. Jakmile nasněží a navíc se na sobotu vyčasí, můžete se spolehnout, že bude rušno.

Rakousko a Itálie: masopust v druhém týdnu února

V Rakousku připadnou školní prázdniny jako vždy na první tři únorové týdny. V tom prvním budou mít volno jen děti z Vídně a přilehlého Dolního Rakouska, obě hlavní „lyžařské“ spolkové země – Salcbursko a Tyrolsko (a k tomu ještě Korutany) – se naopak „sejdou“ v týdnu druhém, masopustním. Horní Rakousko a Štýrsko na východě a Vorarlbersko na západě vyplní třetí prázdninový týden.

V maspoustním týdnu mají volno severoitalští školáci – v Jižním Tyrolsku celý týden, v jiných regionech je dva až tři dny převážně začátkem týdne. Prázdniny ovšem připadají na tento týden vždy také školám v Bavorsku, nejbohatší a druhé nejlidnatější spolkové zemi s 12 mil. obyvatel, odkud je to do rakouských a severoitalských středisek jen několik hodin cesty.

Hlavní sezóna hlavní sezóny proto v „německy mluvících“ Alpách vypukne v masopustním, letos tedy druhém únorovém týdnu, kdy jen v Německu prázdniny „zasáhnou“ 20 mil. obyvatel, k nimž se přidají jednotky milionů z Belgie, Dánska či střední Evropy. Třicet z 80 milionů Němců, kteří žijí ve dvou spolkových zemích Vestfálsku a Bádensku, přitom zimní prázdniny vůbec nemá, a na lyže tak vyrazí „mimo kalendář“. Až na přelom února a března připadají prázdniny v Holandsku, kde je ze 17 mil. obyvatel zhruba 2 mil. lyžařů.

V tomto pohledu vycházejí letos výhodně prázdniny pro pražské děti – na přelom února a března, tedy do klidnějšího období sezóny. Poláci se nejvíce soustředí do svých prázdninových termínů od půlky ledna do konce února, přičemž jejich nejoblíbenějšími cíli je Rakousko (Korutany, Salcbursko, Tyrolsko) a Itálie (Dolomity, Livigno). Na jih Rakouska a severovýchod Itálie míří dost více lyžařů i ze Slovinska, Chorvatska nebo Maďarska. Slovinské děti si užijí zimních prázdnin v druhé půli února, naopak Chorvaté a Maďaři žádné zimní prázdniny stanovené nemají – volno mají až o Velikonocích.

Nejklidnějším obdobím v rakouských a italských Alpách tak bude tradičně leden od Tří kralů a pak dva týdny uprostřed března. V nejrušnějším, masopustním týdnu se dá „schovat“ třeba do jižněji položených středisek Dolomit a vůbec do míst, kde se nemluví německy, a tedy nejsou Němci tak vyhledávaná. Přecpáno nebývá ani v dražších, přitom „skrytějších“ resortech, jako je třeba tyrolský Obergurgl.

V Rakousku tvoří zahraniční návštěvníci z celkového počtu lyžařů dvě třetiny, přičemž „vytvoří“ 50 mil. noclehů (oproti tomu domácí hosté méně než 15 mil.) – zdaleka nejvíce Němci (25 mil. noclehů), pak Holanďané (5 mil.) a Britové (2 mil.). Češi jsou s necelým 1,5 mil. noclehů na šesté příčce za Švýcary a Belgičany.

Francie: rovnoměrně nabitý únor

Francouzské školy mají prázdniny naplánované od druhého týdne v únoru do prvního týdne v březnu. Britové, kteří jsou ve francouzských Alpách nejsilnějšími zahraničními návštěvníky, mají školní volno ve třetím únorovém týdnu, termín prázdnin si ovšem mohou jednotlivé školy upravit. O týden dříve, v masopustním týdnu, mají volno belgické děti, Holanďanům naopak začínají dva týdny prázdnin až v posledním týdnu února.

Ve franouzských střediscích je tradičně klidnějším obdobím leden až do začátku února a pak polovina března. Třetina návštěvníků přijíždí ze zahraničí – čtvrtina jsou Britové, následují Italové, Belgičani, Němci a Rusové, ti se však soustředí hlavně do „svého“ Nového roku.

Švýcarsko: liduprázdno od konce února

Švýcaři mají prázdniny rozdělené podle kantonů od začátku února do prvního týdne v březnu. Nejpočetnějšími zahraničními návštěvníky jsou Němci, jimž končí prázdninové období už třetím únorovým týdnem. Významným faktorem návštěvnosti je dražší švýcarský frank – kvůli tomu sami Švýcaři o dost více vyrážejí do sousedních zemí (Rakousko, Itálie), kde mohou kurzovým rozdílem ušetřit, nehledě na zahraniční návštěvníky. Celkově se tak ve Švýcarsku lyžuje stále méně a dá se předpokládat, že od posledního únorového týdne až do Velikonoc tam nebude kromě víkendů prakticky „nikdo“.


Kalendář náporů 2015/16 v kostce

  • podzimní špička – od konce října do konce listopadu, zvláště o víkendech a svátcích, kdy se lyžaři probudí „hladoví“ z letního spánku
  • Vánoce a silvestr – vrchol vrcholů, zvláště v silvestrovském týdnu
  • druhý týden v únoru – masopust, nejsilnější souběh školních prázdnin (Bavorsko, Belgie, sever Itálie, ale i Tyrolsko)
  • přelom února a března – relativní klid (žádné německé prázdniny, jen Nizozemí, střední Evropa a v prvním březnovém týdnu ještě Švédsko)
  • koncem března nejbrzčí možný termín Velikonoc – „druhé Vánoce“

Přehled prázdnin v kalendáři:


Česko

Počet obyvatel: 10 mil.
Počet lyžařů (odhad): 2 mil.
Podíl zahraničních lyžařů ve střediscích (odhad): 35 %

Podzimní prázdniny

28. - 30. 10. 2015

Vánoční prázdniny

23. 12. 2015 - 3. 1. 2016

Pololetní prázdniny:

29. 1. 2016

Jarní prázdniny:

1. 2. - 7. 2. 2016

Kroměříž, Uherské Hradiště, Vsetín, Zlín, Praha-východ, Praha-západ, Mělník, Rakovník, Plzeň-město, Plzeň-sever, Plzeň-jih, Hradec Králové, Teplice, Nový Jičín

8. 2. - 14. 2. 2016

Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily, Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Písek, Náchod, Bruntál

15. 2. - 21. 2. 2016

Mladá Boleslav, Příbram, Tábor, Prachatice, Strakonice, Ústí nad Labem, Chomutov, Most, Jičín, Rychnov nad Kněžnou, Olomouc, Šumperk, Opava, Jeseník

22. 2. - 28. 2. 2016

Benešov, Beroun, Rokycany, České Budějovice, Český Krumlov, Klatovy, Trutnov, Pardubice, Chrudim, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Ostrava-město

29. 2. - 6. 3. 2016

Praha 1 až 5, Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Břeclav, Hodonín, Vyškov, Znojmo, Domažlice, Tachov, Louny, Prostějov, Karviná

7. 3. - 13. 3. 2016

Praha 6 až 10, Cheb, Karlovy Vary, Sokolov, Nymburk, Jindřichův Hradec, Litoměřice, Děčín, Přerov, Frýdek-Místek

Velikonoční prázdniny:

24. 3. - 25. 3. 2016


Belgie

Počet obyvatel: 11 mil.
Počet lyžařů (odhad): n/a

Podzimní prázdniny

31. 10. - 8. 11. 2015

Vánoční prázdniny

19. 12. 2015 - 3. 1. 2016

Jarní prázdniny

6. 2. - 14. 2. 2016

Velikonoční prázdniny

26. 3. - 10. 4. 2016


Dánsko

Počet obyvatel: 5,5 mil.
Počet lyžařů (odhad): n/a

Vánoční prázdniny (jen doporučení, termín si určují jednotlivé školy)

19. 12. 2015 - 4. 1. 2016

Zimní prázdniny (jen doporučení, termín si určují jednotlivé školy)

30. 1. - 28. 2. 2016


Francie

Počet obyvatel: 65 mil.
Počet lyžařů (odhad): 8,5 mil.

Vánoční prázdniny

19. 12. 2015 - 4. 1. 2016

Zimní prázdniny:

6. 2. - 22. 2. 2016

Aix-Marseille, Amiens, Caen, Lille, Nancy-Metz, Nantes, Nice, Orléans-Tours, Rennes, Reims, Rouen, Straßburg

13. 2. - 29. 2. 2016

Besançon, Bordeaux, Clermont-Ferrand, Dijon, Grenoble, Limoges, Lyon, Poitiers

20. 2. - 7. 3. 2016

Créteil, Montpellier, Paris, Toulouse, Versailles

Velikonoční prázdniny:

2. 4. - 18. 4. 2016

Aix-Marseille, Amiens, Caen, Lille, Nancy-Metz, Nantes, Nice, Orléans-Tours, Rennes, Reims, Rouen, Straßburg

9. 4. - 25. 4. 2016

Besançon, Bordeaux, Clermont-Ferrand, Dijon, Grenoble, Limoges, Lyon, Poitiers

16. 4. - 2. 5. 2016

Créteil, Montpellier, Paris, Toulouse, Versailles
Chorvatsko

Počet obyvatel: 4 mil.
Počet lyžařů (odhad): 100 tis.

Vánoční prázdniny

24. 12. 2015 - 8. 1. 2016

Jarní a velikonoční prázdniny

21. 3. - 28. 3. 2016


Itálie

Počet obyvatel: 61 mil.
Počet lyžařů (odhad): 5 mil.
Podíl zahraničních lyžařů ve střediscích (odhad): 25 %

Neposkvrněné početí Panny Marie (Maria Empfängnis)

8. 12. 2015

Vánoční prázdniny (podle regionu)

24. 12. 2015 - 6. 1. 2016

Masopustní prázdniny (Fasching)

6. 2. - 14. 2. 2016

6. 2. - 14. 2. 2016 - Südtirol (Jižní Tyrolsko)
8. 2. - 9. 2. 2016 - Lombardie (část), Piemont, Trentino
8. 2. - 10. 2. 2016 - Friuli Venezia Giulia (Furlánsko), Valle d' Aosta, Veneto (Benátsko)
12. 2. - 13. 2. 2016 - Lombardie (část)

Velikonoční prázdniny:

24. 3. - 29. 3. 2016


Maďarsko

Počet obyvatel: 10 mil.
Počet lyžařů (odhad): 0,5 mil.

Vánoční prázdniny

21. 12. - 31. 12. 2015

Velikonoční prázdniny

23. 3. - 29. 3. 2016


Německo

Počet obyvatel: 82 mil.
Počet lyžařů (odhad): 15 mil.

Podzimní prázdniny

5. 10. - 8. 11. 2015

5. 10. - 17. 10. 2015 - Severní Porýní-Vestfálsko, Durynsko
12. 10. - 24. 10. 2015 - Sasko
17. 10. - 24. 10. 2015 - Sasko-Anhaltsko
19. 10. - 30. 10. 2015 - Braniborsko, Hamburk, Porýní-Falc
19. 10. - 31. 10. 2015 - Berlín, Brémy, Dolní Sasko, Hesensko, Sársko, Šlesvicko-Holštýnsko
24. 10. - 30. 10. 2015 - Meklenbursko-Přední Pomořany
31. 10. - 8. 11. 2015 - Bádensko-Württembersko, Bavorsko

Vánoční prázdniny

21. 12. 2015 - 6. 1. 2016

21. 12. 2015 - 1. 1. 2016 - Hamburk
21. 12. 2015 - 2. 1. 2016 - Meklenbursko-Přední Pomořany, Sársko, Sasko
21. 12. 2015 - 6. 1. 2016 - Sasko-Anhaltsko
22. 12. 2015 - 6. 1. 2016 - Šlesvicko-Holštýnsko
23. 12. 2015 - 2. 1. 2016 - Berlín, Braniborsko, Durynsko
23. 12. 2015 - 3. 1. 2016 - Brémy, Dolní Sasko, Severní Porýní-Vestfálsko
23. 12. 2015 - 9. 1. 2016 - Porýní-Falc, Bádensko-Württembersko, Hesensko
24. 12. 2015 - 6. 1. 2016 - Bavorsko

Zimní prázdniny

28. 1. - 20. 2. 2016

28. 1. - 29. 1. 2016 - Brémy, Dolní Sasko
29. 1. 2016 - Hamburk
1. 2. - 6. 2. 2016 - Berlín, Braniborsko, Durynsko
1. 2. - 10. 2. 2016 - Sasko-Anhaltsko
1. 2. - 13. 2. 2016 - Meklenbursko-Přední Pomořany
8. 2. - 13. 2. 2016 - Bavorsko, Sársko
8. 2. - 20. 2. 2016 - Sasko

Velikonoční prázdniny

7. 3. - 9. 4. 2016

7. 3. - 18. 3. 2016 - Hamburk
18. 3. - 2. 4. 2016 - Brémy, Dolní Sasko, Porýní-Falc
21. 3. - 30. 3. 2016 - Meklenbursko-Přední Pomořany
21. 3. - 2. 4. 2016 - Bavorsko, Berlín, Severní Porýní-Vestfálsko
23. 3. - 2. 4. 2016 - Braniborsko
24. 3. - 2. 4. 2016 - Durnysko
24. 3. - 9. 4. 2016 - Šlesvicko-Holštýnsko
24. 3. 2016 - Sasko-Anhaltsko
25. 3. - 2. 4. 2016 - Sasko
29. 3. - 2. 4. 2016 - Bádensko-Württembersko
29. 3. - 9. 4. 2016 - Hesensko, Sársko


Nizozemí (Holandsko)

Počet obyvatel: 17 mil.
Počet lyžařů (odhad): 2 mil.

Podzimní prázdniny

17. 10. - 1. 11. 2015 (podle regionu)

Vánoční prázdniny

19. 12. 2015 - 3. 1. 2016

Jarní prázdniny: (podle regionu)

20. 2. - 6. 3. 2016


Polsko

Počet obyvatel: 38,5 mil.
Počet lyžařů (odhad): 5 mil.

Vánoční prázdniny

23. 12. 2015 - 3. 1. 2016

Zimní prázdniny:

18. 1. - 31. 1. 2016

Kujawsko-Pomorskie, Lubuskie, Małopolskie, Świętokrzyskie, Wielkopolskie

25. 1. - 7. 2. 2016

Podlaskie, Warmińsko-Mazurskie

1. 2. - 14. 2. 2016

Dolnośląskie, Mazowieckie, Opolskie, Zachodniopomorskie

15. 2. - 28. 2. 2016

Lubelskie, Łódzkie, Podkarpackie, Pomorskie, Śląskie

Velikonoční prázdniny:

24. 3. - 29. 3. 2016


Rakousko

Počet obyvatel: 8,5 mil.
Počet lyžařů (odhad): 3 mil.
Podíl zahraničních lyžařů ve střediscích (odhad): 66 %

Vánoční prázdniny

24. 12. 2015 - 6. 1. 2016

Zimní prázdniny:

1. 2. - 6. 2. 2016

Niederösterreich (Dolní Rakousko), Wien

8. 2. - 13. 2. 2016

Burgenland, Kärnten (Korutany), Salzburg (Salcbursko), Tirol (Tyrolsko)

15. 2. - 20. 2. 2016

Oberösterreich (Horní Rakousko), Steiermark (Štýrsko), Vorarlberg (Vorarlbersko)

Velikonoční prázdniny:

19. 3. - 29. 3. 2016


Slovensko

Počet obyvatel: 5,5 mil.
Počet lyžařů (odhad): 1 mil.
Podíl zahraničních lyžařů ve střediscích (odhad): 25 %

Podzimní prázdniny:

29. 10. - 1. 11. 2015

Vánoční prázdniny:

23. 12. 2015 - 7. 1. 2016

Pololetní prázdniny:

1. 2. 2016

Jarní prázdniny:

15. 2. - 19. 2. 2016

Banskobystrický, Trenčianský a Žilinský kraj

22. 2. - 26. 2. 2016

Prešovský a Košický kraj

29. 2. - 4. 3. 2016

Bratislavský, Nitrianský a Trnavský kraj

Velikonoční prázdniny:

24. 3. - 29. 3. 2016


Slovinsko

Počet obyvatel: 2 mil.
Počet lyžařů (odhad): 300 tis.

Vánoční prázdniny

24. 12. 2015 - 1. 1. 2016

Zimní prázdniny (podle regionu)

15. 2. - 26. 2. 2016


Švédsko

Počet obyvatel: 9,5 mil.
Počet lyžařů (odhad): 1,8 mil.

Vánoční prázdniny

19. 12. 2015 - 4. 1. 2016

Zimní prázdniny (podle regionu)

29. 2. - 6. 3. 2016

Velikonoční prázdniny

25. 3. - 28. 3. 2016


Švýcarsko

Počet obyvatel: 8 mil.
Počet lyžařů (odhad): 3 mil.
Podíl zahraničních lyžařů ve střediscích (odhad): 47 %

Podzimní prázdniny (podle regionu)

25. 9. - 1. 11. 2015

Vánoční prázdniny (podle regionu)

19. 12. 2015 - 10. 1. 2016

Sportovní prázdniny (podle regionu)

30. 1. - 6. 3. 2016

Jarní prázdniny (podle regionu)

24. 3. - 8. 5. 2016

Podrobné rozdělení prázdnin ve Švýcarsku v sezóně 2015/16 najdete na http://www.schulferien.org/…iz_2016.html
Velká Británie

Počet obyvatel: 63 mil.
Počet lyžařů (odhad): 6,3 mil.

Vánoční prázdniny (podle regionu – jen doporučení, termín si určují jednotlivé školy)

19. 12. 2015 - 3. 1. 2016

Zimní prázdniny (podle regionu – jen doporučení, termín si určují jednotlivé školy)

13. 2. - 21. 2. 2016

Velikonoční prázdniny (podle regionu – jen doporučení, termín si určují jednotlivé školy)

25. 3. - 10. 4. 2016