Děti zdarma, nebo ne

Sluší se, aby nejmenší děti lyžovaly zadarmo – to už je natolik rozšířený názor, že se z něj pomalu stává obecně platný zákon cenové politiky středisek i u nás. A je v něm mnoho racionálního, pokud dítě doprovází dospělý, který platí plnou cenu, a přitom si často jen zapluží, mnoho času pročeká anebo spotřebuje na leccos jiného než lyžování. U cvičných svahů naopak dává smysl, ať se přimeřená cena platí spíš za toho cvičícího čili za dítě. Oba přístupy – jak dítě zdarma, tak platba za oba – se různě prolínají a v praxi může být výhodnější jednou ten, jindy onen.

Modelové porovnání cen pro rodiče a děti různého věku ve vybraných střediscích (viz tabulku) neříká, kde je lyžování po všech stránkách výhodnější. Nezohledňuje příliš zaměření, velikost ani úroveň střediska, což samozřejmě v konečném důsledku hraje značnou roli. Je to hlavně hra s kalkulačkou, která ale dobře ilustruje, že se vyplatí počítat a v každém věku dětí vychází cenově lépe jiné středisko. Někde vyjdou relativně „levně“ pětileté děti, jinde sedmileté nebo devítileté. Každé středisko má trochu jinou cenovou strategii a nevyplatí se spoléhat na to, že „výhodné“ ceny pro děti či rodiny platí pro všechny věkové kategorie.

S dětskými začátečníky není potřeba hledat lyžařské safari, bohatě může postačit i malý, klidný areálek, kde je vše po ruce. S tím, jak děti rostou, jsou lyžařsky zdatnější a vydrží i déle na svahu, budou schopni efektivněji využít větší, zpravidla zahraniční střediska.Kam jet, když chcete ušetřit (dle věku dětí)

  • 4+ - tam, kde je levný dospělý skipas a zároveň dítě do 6 let zdarma (ČR a příhraničí, malá alpská střediska)
  • 6+ - tam, kde je dítě do 8 let zdarma (Itálie)
  • 8+ - tam, kde je dítě do 10 let zdarma (některé ledovce a střediska pod značkou Skisport v Rakousku)
  • 10+ - levná, tedy menší střediska (kdekoliv)


Čtyřleté děti ušetří doma, sedmileté v Itálii

Na lyžování se 4letými dětmi vycházejí v absolutním měřítku nejlevněji domácí střediska – v tomto věku přitom dětem stačí jakýkoliv mírný a bezpečný svah, stejně na něm vydrží jen pár hodin. Šesti- a 7leté děti už dokáží lyžovat s přestávkami skoro celý den a leckteré zvládnou i obtížnější sjezdovky – v absolutních částkách vycházejí levně některá domácí střediska, ačkoliv děti nejsou „zdarma“ a za skipas platí, a pak především střediska italská, kde je skipas pro děti zdarma až do 8 let. Zatímco v rakouském Flachau zaplatí 1 dospělý s 1 dítkem ve věku 7 let celkem 69 eur, v jihotyrolském Eisacktalu jen 41 eur. Dráže než v Itálii by tato dvojice lyžovala ve Špindlu (1 270 Kč) a za srovnatelné peníze na „placatém“ šumavském Lipně (1 000 Kč), které je výborné pro výuku, ale jinak si tam zas tak nezajezdíte, ani když nefouká protivítr. Dobře lyžující 7leté děti se tak pobytem ve velkých Alpách mohou výkonnostně posunout, a přitom to nestojí „nic“ navíc (alespoň v ceně skipasu).Nejčastější cenová zvýhodnění cen skipasů pro děti

  • skipas pro děti zdarma – v ČR se často věková hranice pro děti zdarma neuvádí nebo je od 3 (Harrachov) do 6 let (Špindlerův Mlýn, Červená Voda, Klínovec), v Rakousku zpravidla do 6 let (na Stubaiském, Piztalském a Kaunertalském ledovci a několika dalších místech do 10 let), v Itálii do 8 let, ve Francii do 5 let
  • slevy na dětské a juniorské skipasy – zpravidla do 12, občas i 16 let v ČR, zpravidla do 15 až 16 let v Alpách (ve Francii často jen do 12 až 13 let)
  • akce děti do 15 let zdarma – typické v Rakousku při ubytování před Velikonocemi
  • rodinné skipasy – začínají se velmi často objevovat v ČR
  • akce 3. dítě zdarma – občas v Rakousku (Ski amadé)
  • slevy pro školní kurzy – poměrně časté v ČR


S devítiletými třeba na ledovec

Osmileté děti už v Itálii zdaleka tak výhodně nevyjdou, protože už nedostanou skipas zdarma, ale musí zaplatit juniorský tarif, který je jen zhruba o třetinu nižší než dospělý. Tyto děti mohou „v rámci úspor“ zamířit do středisek, kde se lyžuje zdarma až do 10 let – třeba na Stubaiský ledovec, ale i na Pitztal nebo Kaunertal, symbolickou cenu platí i na Hinterstoderu nebo na Hochfichtu (střediska sdružená pod značkou Skisport). Desetileté děti v některých centrech vstupují už mezi dospělé, jinde mají ještě poloviční cenu – na celkové rodinné výdaje za skipas už má ovšem rozhodující vliv velikost a kvalita střediska, která se odrazí v jeho cenové úrovni. V orlickohorském Deštném sice platí děti nad 10 let plnou cenu, přesto rodič s takovým dítětem zaplatí jen 880 Kč. Z alpských středisek vychází výhodně Dachstein West, kde platí až do 16 let necelou polovinu dospělé ceny.

Od 16 let za plnou, ale ne všude

Mládež nad 16 let uspoří tam, kde je věková hranice pro dospělé posunuta až na 18 nebo 19 let – to je případ Hochfichtu nebo oblasti Dachstein West. Naopak ve většině rakouských i italských středisek platí mládež plnou dospělou cenu.

Navíc je často nutné porovnávat nabídku tzv. rodinných skipasů – tam, kde kombinace dospělý + dítě vychází podle ceníku draho, ji totiž středisko často kompenzuje speciálním rodinným skipasem se zvýhodněnou cenou. Nezbývá než číst, počítat a rozhlížet se.