Rozjezd lyžařského roku patří po dlouhá léta rakouskému středisku Sölden, a letošní rok nebude výjimkou. Mužský i ženský obří slalom načnou sérii závodů, která vyvrcholí ve druhé polovině března ve švýcarském Svatém Mořici.

Sezona 2015/16 nezažije velký vrchol v podobě světového šampionátu či olympijských her, důraz na „Svěťák“ bude tedy mezi alpskými lyžaři větší než v jiných letech a dá se předpokládat tuhý boj o každý bodík.

Startovní pole je ochuzeno mimo jiné o dvě zkušená rakouská jména – Kathrin Zettlovou a Benjamina Raicha. Oba usoudili, že jejich účinkování v SP stačilo. „Startovka“ tak přišla o dvě legendy a prvotřídní techniky. Navíc, Tina Mazeová si dala roční pauzu; škoda všech tří, ale život i SP musí jít dál.

Pojďme před startem trochu předpovídat, fabulovat, polemizovat.

SP mužů je rok od roku nevyzpytatelnější. Stát se může cokoliv, vyhrát může kdokoliv. Nějaká predikce je v tomto případě asi zbytečná. Marcel Hirscher bude obhajovat celkové prvenství a glóby za slalom a obří slalom. Pozadu nezůstanou Felix Neureuther či Norové Henrik Kristoffersen a Kjetil Jansrud. Po zranění se vrací dlouhán Aksel Lund Svindal, otázkou je, co od něho vlastně čekat. Sám závodník vysloveně vítězné plány nepředstavil, ale není to jen maskovací taktika? Na nějaký z globusů si brousí zuby i francouzský talent Alex Pinturault nebo překvapení loňských slalomů Rus Alexandr Chorošilov.

Čeští lyžaři mají rozdílné ambice. Ondra Bank je nadále českou jedničkou a po skvělé uplynulé sezoně, v níž proháněl ty nejlepší (až do ošklivého pádu v Beaver Creeku), míří opět vysoko. A proč ne? Je to nesporný bojovník, který byl tolikrát na dně a vždy dokázal sebrat vnitřní sílu a vrátit se nahoru. Zkušenosti, kvalitní materiál a vidina možná poslední sezony, to mohou být hnací motory „Banyho“ za úspěchem. Ondra Bank možná myslí i na budoucnost mezi lyžaři, protože spojil své jméno s World Criterium Masters ve Špindlerově Mlýně a stal se tváří šampionátu. Světová špička „lyžařů veteránů“ jezdí do České republiky tradičně, a to na FIS Masters Cup do Pece pod Sněžkou. Ale mistrovství světa má u nás premiéru. O to je spojení Ondry Banka s akcí významnější.

Další z úspěšných závodníků Kryštof Krýzl získal v loňské sezoně 18 bodů. Jeho prioritou je bodovat pravidelněji, a pokud to půjde, vyjet si ve slalomu startovní číslo mezi třicítkou. „Kitan“ je u nás aktuálně slalomářskou jedničkou, ale jeho loňských 6 bodů nepotěšilo. Letos to bude lepší. Kryštof se rozhodl pro operaci očí, v loňské sezoně zkoušel jezdit s čočkami, ale nesedly mu, a problém byl na světě. Už v závěru minulé zimy, kdy startoval bez nich, se cítil lépe. V létě zvažoval i přípravu v Chile po vzoru Ondřeje Banka, ale nedostatek financí ho přinutil trénovat v Evropě.

Mezi ženami svedou souboj o velký křišťálový glóbus tradiční rivalky Fenningerová, Vonnová a Shiffrinová. Tahle trojice má před ostatními výrazný náskok. Jedno klišé říká „na startu mají všichni stejnou nulu“, ale upřímně, byla by to prvotřídní senzace, kdyby vyhrál někdo jiný. To v jednotlivých disciplínách bude situace vyrovnanější a asi nejzamotanější mezi slalomářkami. Loni kralovala mladá Američanka Mikaela Shiffrinová, která se i přes pomalejší rozjezd v úvodu sezony dostala po Vánocích do ideální pohody a začala dominovat. Pětkrát první místo ve slalomu plus titul světové šampionky, to je excelentní bilance.

Český fanoušek doufá, že do boje o malý glóbus promluví i Šárka Strachová, která se ambicemi nijak netají. Její loňský návrat mezi elitu k tomu vlastně vybízí. Mezi obřími slalomářkami bude podobný boj. Glóbus obhajuje Fenningerová, ale tlačit dopředu se budou i Italky se Švédkami. A co Francouzka Tessa Worleyová? Ambiciózní a talentovaná lyžařka se vracela po zranění, letos už to bude jiné. V rychlostních disciplínách se očekává „One woman show“. Jasná předsezonní jednička je Lindsey Vonnová, jako vždy.

Celou sezonu můžete tradičně sledovat na Eurosportu. Lyžařská představení ze světového poháru budou komentovat Ondřej Krátoška a Dominik Kárník.