Tisková zpráva Suedtirol.info


Kronplatz: Messnerovo muzeum

Reinhold Messner, horolezec pocházející z Jižního Tyrolska, otevřel letos v létě na vrcholu lyžařské hory Kronplatz své šesté muzeum. MMM Corones, jak se nazývá, vypráví příběh alpinismu a horolezectví a projektovala ho Zaha Hadid, slavná britská architektka iráckého původu. Muzeum se nachází v nadmořské výšce 2275 metrů, jedná se o unikátní stavbu, uvnitř které je vyprávěn příběh tradičního horolezectví. „Je to unikát díky kombinaci místa, výhledu a architektury,“ shrnuje Reinhold Messner.
Výstavba byla velmi náročná: muzeum se skládá z 360 betonových dílů, každý z nich je unikátní. Stavba o celkové rozloze 1000 m2 má několik pater. Z horního patra padá jako vodopád schodiště vedoucí přes tři výstavní plochy. Muzeum je otevřené během letní i zimní sezony, když jsou v provozu lanovky. MMM Corones je již šesté muzeum Reinholda Messnera. Ta další je možné navštívit v Brunnecku/Brunico, Suldenu/Soldě, na hradě Juval nedaleko Naturnsu/Naturno, na hradě Sigmundskron ve Firmianu a v Cortině d´Ampezzo.

www.mmmcorones.com


Nový on-linový magazín Dolomity

Jižní Tyrolsko jako každý rok připravuje on-linový magazín Dolomity. Dočtete se tu o nejlepších jihotyrolských střediscích, nechybí ani tipy na zajímavé lyžařské túry, jako jsou například Giro delle Cime v údolí Hochpustertal/Alta Pusteria nebo Lagazoi v Alta Badii. Součástí jsou také servisní informace, videa z Jižního Tyrolska a hudba.

www.suedtirol.info/magazindolomity


Nové lanovky: od Kronplatzu po Alta Badii

V Alta Badii otevírají sezonu s novou expresní šestisedačkou La Fraina, která nahradila pomalejší čyřsedačku. Díky ní se zrychlí přejezd mezi vrcholy Piz la Ila a Piz Sorega.
Na Kronplatzu budou mít lyžaři k dispozici novou patnáctimístnou kabinkovou lanovku Belvedere. Povede po stejné trase jako původní, rovněž 15místná kabinka. Všechny kabinky budou vybaveny wi-fi připojením.
Na Ratschingsu mají letos novou krytou čtyřsedačku Kalcheralm. Ve Val Gardeně nahradí expresní šestisedačka Comici II starší dvousedačku. Novinkou je také nová černá sjezdovka Paprika, ta přímo propojí vrchol s hlavní sjezdovkou na Plan de Gralba (délka 1050 m).


Balónový týden

Unikátní zážitek můžete vyzkoušet v údolí Hochpustertal/Alta Pusteria. V městečku Toblach/Dobbiaco se koná od 8. do 17. ledna 2016 balónový týden. Pokud jsou dobré povětrnostní podmínky, nad údolím létají desítky balónů a svézt se může každý. Cena: 290 eur za hodinu letu.

www.balloonfestival.it


Světový pohár v Antholzu/Anterselvě

Česko žije biatlonem a Jižní Tyrolsko také. Nedaleko lyžařského střediska Kronplatz v jednom z bočních údolí stojí v Antholzu/Anterselvě velké biatlonové středisko, kde od 21. do 24. ledna 2016 koná Světový pohár v biatlonu. Na tratích a střelnicích, které jsou v ostrém sevření hor, panuje každý rok výborná atmosféra.

www.biathlon-antholz.it


Půlnoční závod v Seiser Almu

Alpská pastvina Seiser Alm/Alpe di Siusi má výborné podmínky pro rodinné lyžování i pro běžkaře. Tuto obří louku protíná na 80 km běžeckých tratí, které jsou rozdělené podle obtížností. Jednou ročně se tu koná unikátní závod Moonlight Classic, který se běží při úplňku. Závodit je možné na dvou tratích – 15 km a 30 km. Vyznačují je desítky loučí. Mezi účastníky můžete potkat například Martina Koukala nebo Stanislava Řezáče. Letos se závod koná 22. ledna.

www.moonlightclassic.info


Eisacktal Gourmet Festival

Svátek dobrého jídla – to je Eisacktal Gourmet Festival v údolí Eisacktal/Valle Isarco. Od 4. do 20. března 2016 se v několika vybraných restauracích koná gurmetský festival. Na seznamu restaurací jsou i ty vyhlášené michelinské – například restaurace Hotelu Stafler v Maulsu.

www.eisacktal.com


Alta Badia: Jak chutná lyžování

Lyžařské středisko Alta Badia v provincii Jižní Tyrolsko na severu Itálie láká na sjezdovky Světového poháru, krásnou kulisu dolomitských masivů i na chuť lyžování - „A Taste of Skiing“.
Na 14 chatách ležících na tratích Alta Badie nabízejí jídla připravovaná podle receptů michelinských kuchařů, kteří pochází z Jižního Tyrolska a také z jižních regionů Itálie. 13. prosince zde jídla osobně připraví, vařit se tu ovšem budou celou sezonu. Jídla jihotyrolských kuchařů doplní vína z jižní Itálie a naopak.

www.altabadia.org
Více informací o Jižním Tyrolsku naleznete na webových stránkách:
www.suedtirol.info
a
www.facebook.com/jiznityrolsko

Vyzkoušejte také nový online magazín www.suedtirol.info/magazindolomity, kde najdete spoustu zajímavých tipů, otestujete si, jaký jste typ lyžaře a skikrosař Tomáš Kraus vypráví o tom, rád jezdí do Jižního Tyrolska.

S Jižním Tyrolskem můžete i soutěžit: stačí, když si objednáte dovolenou u některého z jihotyrolských prázdninových specialistů pro české hosty. Po skončení dovolené jim pošlete vaši fakturu a zástupci Jižního Tyrolska vylosují jednoho šťastlivce, který bude mít dovolenou zdarma (zpětné proplacení faktury do výše 2 500 eur).
Více informací na:
www.suedtirol.info/prazdniny