„Lyžuchtiví“ nedočkavci, kteří na podzim hltají informace o sněhových podmínkách na ledovcích, si mohou být jisti, že na Hintertuxu se lyžovat bude - je totiž v provozu celoročně a v říjnu se obvykle nedostatku sněhu obávat nemusíte. Čeho jsme se hned zrána ale obávali my, byl pořádný chumel lyžařů u nástupu na spodní lanovku. Většinu lyžařů ale tvořily reprezentační lyžařské týmy, které se pak rozprchly trénovat na dvě uzavřené sjezdovky, takže nebyl problém najít si prakticky prázdné svahy.


Naší nejoblíbenější sjezdovkou se překvapivě stala červená sjezdovka č. 5 Riepensattel, která je jakoby schovaná „za rohem“ na jižním svahu a obstarána sedačkovou lanovkou. Převážnou část dopravní obsluhy na ledovci přitom tvoří méně pohodlné kotvové vleky. U této sjezdovky na slunečné straně ledovce jsme kromě odpočinku na lanovce ocenili i minimum lidí, přehlednost a pěkný červený padák.


Ve středisku už byla okolo 20. října v provozu velká většina ledovcových sjezdovek, což znamená okolo 30 km. V době návštěvy jsme byli svědky intenzivního zasněžování dalších sjezdovek, takže se dá předpokládat, že každým dnem se možnosti lyžování rozšiřují. Samotný ledovec je přívětivý pro sportovní, ale i méně pokročilé lyžaře, kteří se mohou příjemně sklouznout i na modrých sjezdovkách (Olperer, Kaserer). Nám sportovnějším jezdcům vyhovovaly ty u kotvových vleků Olperer (č. 9), kde se dalo i odpoledne pěkně carvovat.


Na Hintertuxu je celoročně v provozu dokonce i snowpark, přičemž už v říjnu se tu setkáte s pěkně vyšejpovanými skoky snad všech velikostí.


Na oběd nebo svačinu můžete zajít v mezistanici do restaurace Tuxer Fernerhaus (u nástupu na Gletscherbus III), která má terasu s obsluhou a ceny jídel se pohybují okolo 10 eur. My jsme lyžování zakončili na Gletscherhütte, která se nachází přímo u výstupu sedačkové lanovky Schlegeis. Horská hospůdka je samoobslužná a údajně tou „nej“ specialitou jsou tu žebra (19 eur). My zvolili kuřecí křidélka (9,90 eur) a boloňské špagety (9,90 eur). A co by to bylo za horskou hospodu, kdyby jí chyběla terasa s lehátky. :-)


Je možné, že Hintertux navštěvujete léta, ale ještě jste nebyli v ledovém paláci. Jde vlastně o přírodní ledovou jeskyni. Na prohlídku se můžete přihlásit v bílé budce u výstupu z Gletscherbusu a volit můžete buď hodinovou (dospělý 16 eur, dítě 8 eur), nebo půlhodinovou prohlídku (dospělý 8 eur, dítě 4 eura). Nepotřebujete žádné vybavení, na začátku vám jen dají průvodci helmu a pak už si vás v přezkáčích odvedou k nenápadnému vchodu do jeskyně.


Vstupné zahrnuje jednak samotnou prohlídku s výkladem (německy i anglicky) a jednak jízdu na člunu v podzemním ledovcovém kanálu. Dozvíte se třeba, že tu hloubí díru ve snaze najít vůbec nejstarší led Alp (zatím má díra 50 m) nebo že se procházíte chodbami, kde nad vámi leží 30 metrů ledu. Nikdy jsem neměla ráda dlouhé výklady u prohlídek zámků a hradů, tohle bylo ale stručné a informativní a navíc jsme si stihli udělat i pár fotek. :-)V přístupovém údolí k ledovci je bezpočet možností kde se ubytovat. My jsme vyzkoušeli hotel Jäger v Lanersbachu, který je zařízen v klasickém rakouském stylu a kde nechybí ani wellness s bazénem. Hotel může být dobrým tipem pro ty, pro něž cizí jazyky nejsou silnou stránkou, protože tu obsluhuje český pár, který samozřejmě rád poradí. Polopenze zahrnuje velký snídaňový bufet a k večeři si můžete vybrat ze tří jídel.
Více o hotelu na www.Jaeger-Tux.at
Hintertux v kostce:

Vzdálenost z Prahy (přes Plzeň, Mnichov) - 6 h 00 min (560 km)
Celodenní skipas dospělý - 50 eur
Celodenní skipas mládež (1997-2000) - 40 eur
Celodenní skipas dítě (2001-2009) - 22,5 eur
Parkování - zdarma, u nástupu lanovky

Cena celodenních skipasů je uvedená od 8:00. Zakoupit ale můžete skipas i od 11:00 (43 eur), 11:45 (35,50), nebo od 14:00 (28 eur).Všechny články s čerstvou inspirací z lyžařských středisek najdete v seriálu SNOW tour!


Na Hintertuxu jsme vyzkoušeli nový model lyží Fischer RC4 World Cup RC, sportovní výkony jsme měřili hodinkami Garmin Fénix 3 a dalším vybavením při reportování nám bylo oblečení Halti, brýle a helmy Smith a ponožky Lenz.