Na Černé hoře v Janských Lázních bude otevřena sjezdovka Anděl, která zahajovala sezónu i v minulých letech. Tentokrát ovšem v plné délce 1 400 m.

„Jsme rádi, že se nám podařilo připravit první sjezdovku v podobném termínu jako loni, kdy jsme českou lyžařskou sezónu na Černé hoře otevírali 30. listopadu. Počasí nám tentokrát přálo. Od soboty byly noční teploty pod bodem mrazu a zasněžovat se dalo ve vyšších polohách i během dne,“ říká Petr Hynek, ředitel SkiResortu ČERNÁ HORA – PEC.

Ke sjezdovce Anděl na vrcholu Černé hory se lyžaři dostanou kabinkovou lanovkou Janských Lázní. Páteční lyžování startujte v 8:30 a končí v 16:00. Pro návštěvníky bude na vrcholu Černé hory otevřen FordBar i Bistro&Restaurant Na lanovce. Skipas bude za speciální cenu 350 Kč / den pro dospělého.

V Branné v Jeseníkách se rozjede dvousedačková lanovka a 600 m dlouhá modrá sjezdovka.

Vzhledem k tomu, že kabinka na Černou horu jezdí od 8.30 h, kdežto sedačka v Branné až od devíti, pomyslná trofej za nejčasnější start sezóny by putovala do Krkonoš.

O sto šest se zasněžuje v lyžařských střediscích po celém Česku, byť ne všude teplota a vlhkost vzduchu dovoluje vyrábět sníh nepřetržitě anebo jen v hraničních podmínkách. Většina areálů tak zahájení sezóny nechce příliš uspěchat a vyhlíží až mikulášský víkend. Otázkou je, jak prudké oteplení v příštím týdnu přečkají alespoň zásoby technického sněhu. Je pravděpodobné, že od pátku se opět ochladí, jen zatím není jisté, jak moc a na jak dlouho.

Dnes v sobotu se lanovky a vleky rozjely také:

  • v Kořenově - Rejdicích v Jizerských horách (lanovka s modrou i červenou sjezdovkou)
  • v Mladých Bukách v Krkonoších (1 vlek s modrou sjezdovkou)
  • na Červenohorském sedle v Jeseníkách (lanovka s modrou sjezdovkou)
  • na Stupavě ve Chřibech (vlek s kratší červenou sjezdovkou)
  • na Božím Daru - Novaku v Krušných horách (dvě kratší modré tratě)

Dá se tedy říci, že ve většině českých pohořích sezóna právě začala (celkem je v provozu sotva 10 km sjezdovek) - nelyžuje se zatím jen v Orlických horách, Beskydech a na Šumavě.

Aktuální podrobné sněhové zpravodajství z Česka najdete v sekci Sníh na SNOW.cz!

Aktuální reporty z některých otevřených středisek si můžete přečíst v Reportech, předpověď počasí z více zdrojů pro vzájemné porovnání pak v sekci Počasí na SNOW.cz!. Pravidelně budeme o sněhové situaci a výhledu počasí v Česku i v Alpách informovat také v článcích.