Slavnostního zakončení festivalu 3. prosince v kině Aero se osobně zúčastní protagonisté dvou českých filmů Few days a The Pamir Game, Robin Kaleta a Martin Štourač s Karlem Svobodou z Beton Ski Teamu, kteří přivezou čerstvé zážitky z Expedice Manaslu.

Jeden svět, dvoje lyže a jedna zdolaná osmitisícovka

Dvojice extrémních skialpinistů z Beton Ski Teamu se s diváky podělí o historky z výstupu na vysněnou osmitisícovku a osmou nejvyšší horu světa a také prozradí, jaké trable je potkaly na zpáteční cestě kvůli zavřeným čínsko - nepálským hranicím a nepálskému noži ghurka. Více než půl roku cestovali v autě pojmenovaném „ponorka“ a s lyžemi v kufru podél Hedvábné stezky až do Nepálu a podnikali obtížné prvosjezdy hor. Na závěr cesty se této dvojici podařilo sjet vysněné Mt. Manaslu (8 163 m).

„Po romantické noční procházce v třeskutém mrazu nás Manaslu pustilo na vršek! Tam je člověk hlavně rád, že už nemusí dál stoupat. Nám se začala docela rychle rozjíždět výšková nemoc, tak jsme raději hned kousek sestoupili a pak pokračovali dál na lyžích. Vrchol je pořád ale jenom polovina cesty. Hlavní, co se počítá, je šťastný návrat do základního tábora,“ popsal Karel čerstvé vrcholové zážitky.

Oba mají společnou vášeň – adrenalin. A toho si užili více než dost loni v létě v tádžickém Pamíru, když se vydali na nejvyšší horu bývalého sovětského svazu Pik Komunisma (7495m). Jejich výstup zastavila obrovská lavina. Jejich dobrodružství zachytil režisér Jakub Strauss ve snímku The Pamir Game. Kromě adrenalinu, odvahy a parádních výhledů ve filmu diváci jistě ocení i velkou porci černého humoru.


Trailer:Na freeride s helikoptérou nebo „po svých“?

Robin Kaleta, nejznámější český freerider a ex base jumper, na festivalu poodhalí zákulisí některých svých šílených kousků, promluví o největším souboji svého života a také prozradí, jak se stát z magora zodpovědným freeriderem. Robin je také jedním z protagonistů filmu Few days, ve kterém dokumentarista Tomáš Galásek sleduje dvě skupiny českých freeskiingových jezdců, z nichž obě mají stejný cíl, avšak odlišný způsob zdolání. Jejich přístup k horám ukazuje jednu společnou vášeň: svobodu a čerstvý prašan.


Trailer:

Few Days - Trailer from Alternative.NOW on Vimeo.Zatímco freerideři Lukáš Niemczyk, Lukáš Bilko, Martin Knybel a snowboardisté Filip Paseka a Aleš Zeman, cestující ve starém transportéru, hlásí trable hned v úvodu cesty, Robin Kaleta spolu s českým olympionikem Ondrou Bankem letí testovat švédský prašan pohodlně letadlem. Jelikož Robin oblast dobře zná, mimo jiné právě ve Švédsku spoluzakládá heliskiingovou společnost, stačí jen sehnat vrtulník a pilota a zanedlouho už společně s Ondrou zkoušejí freeridové terény.

„V rámci Evropy je Švédsko jediné místo, kde se dá provozovat heliskiing takzvaně bez pravidel, to znamená přistát kdekoli, sjíždět kdekoli, a jediné, co nás omezuje, jsou aktuální podmínky,“ pochvaluje si Robin možnosti ve švédských horách. Druhá parta dává přednost zimní dovolené ve stylu „co si vyjdem, to si sjedem“. Na každý kopec musí vyšplhat po svých a nést s sebou veškeré vybavení. V momentě, kdy Robin s Ondrou už odpočívají v sauně, druhá část výpravy řeší ubytování - místo hotelu a aprés-ski po skvělé lyžovačce kopou díru do sněhu a zakládají stanový tábor. Na to, že musejí ráno vylézt ze spacáků v trenýrkách do mínus 20° brzy všichni zapomenou, zítra je totiž čeká další kopec.

Pro co byste se rozhodli vy? Na zimní dovolenou pohodlně s vrtulníkem, nebo s partou kluků pod stan? Přijďte zažít ohlušující ticho i nedozírnost arktických pustin stejně jako nádheru zasněžených hor a ledovců na promítání do Aera!

Snow film fest v kině Aero: 3. prosince od 17:00

Vstupenky zakoupíte v předprodeji kina Aero.

Více o akci:

http://www.kinoaero.cz/…st/394/2015/

https://www.facebook.com/…65810176849/

www.SnowFilm.cz