Ještě před začátkem meteorologické zimy 1. prosince si hory „užily“ týden zimního počasí se solidními podmínkami pro zasněžování a trochou přírodního sněhu – v Česku nejčastěji do 10 cm, na severní straně Alp od francouzských Savojských přes švýcarské až po rakouské Taury ale i několik desítek centimetrů. Nasucho nebo jen s malým popraškem vyšla jižní, italská strana Alp. Nedávné sněžení také výrazně vylepšilo podmínky rakouských ledovců, které až do poslední listopadové dékády „trápilo“ suché a teplé slunečné počasí.


Česko - stav sněhu

Na českých horách se v minulém týdnu intenzivně zasněžovalo a už o posledním listopadovém víkendu se otevřely první sjezdovky – tradičně na krkonošské Černé hoře a v jesenické Branné, ale i v Mladých Bukách, na Červenohorském sedle, na Stupavě v Chřibech nebo v krušnohorském Novaku. Od pátku 4. prosince se jezdí i na Dámské sjezdovce na Klínovci a od soboty se začne lyžovat i v Peci pod Sněžkou (okruh Javor – Smrk – Zahrádky). Na Černé hoře pojede kromě Andělu a Sportu na vrcholu Černé hory také nová 6sedačka Hofmanky Express s přilehlou sjezdovkou (v omezené šíři).

Teplé, deštivé a větrné počasí začátkem prvního prosincového týdne bohužel většinu přírodního sněhu z hor spláchlo, lépe odolaly jen severní hory, kde v nejvyšších polohách sníh i přibyl, a zbývá také ještě něco ze zásob technického sněhu. Přechod do „zimního režimu“ předpovědní modely velmi opatrně naznačují okolo půlky prosince, ale spoléhat se na tak vzdálené povětrnostní výhledy zatím nelze.


Černá hora - aktuální report z 28. listopadu (autor: gimli35)Slovensko - stav sněhu

Slovenskou lyžařskou sezónu zahájily nízkotatranské Donovaly se dvěma sjezdovkami na mírném Záhradišti. Od 4. prosince se přidá s omezeným provozem Chopok a Štrbské Pleso.Rakousko - stav sněhu

V provozu je zhruba padesát rakouských středisek a více než 800 ze 7 000 km sjezdovek, mohutněji vypukne sezóna od Mikuláše. Přírodního sněhu není mnoho, neboť sněžení z konce listopadu bylo v podstatě „prvním“ v sezóně – předchozí nadílky z většiny svahů po dlouhotrvajícím teplém počasí zmizely, s nedostatkem sněhu se dokonce potýkaly i ledovce. Tam i teď leží nejvýše něco málo přes metr sněhu, neledovcová střediska hlásí nejčastěji do 50 cm a nižší polohy jsou po současném oteplení opět holé.


Nassfeld

Na ledovcích – Hintertuxer Gletscher, Kaunertaler Gletscher, Kitzsteinhorn, Mölltaler Gletscher, Pitztaler Gletscher, Sölden, Stubaier Gletscher – se lyžuje na většině sjezdovek jejich horních pater, zčásti lze sjíždět i do mezistanic.

Ischgl / Silvretta Arena

Rakousko-švýcarská Silvretta Arena mezi Ischglem a Samnaun je typickou „jistotou“, která zahajuje sezónu o posledním listopadovém víkendu a zpravidla přinejmenším s třetinou sjezdovek – a přesně tak je tomu i letos. V provozu jsou hlavní lyžařské tahy z rakouské i švýcarské strany, zatím bez dojezdů do údolí a bez okrajových lokalit (Palinkopf, Höllenspitze, Alp Bella).

Obertauern

Stálicí mezi rakouskými časně otevíranými areály je Obertauern na jihu Salcburska, který díky zasněžování, přírodní nadílce i sněhově jisté poloze (sjezdovky nad 1 750 m n. m.) otevřel tři čtvrtiny svého „stokilometrového“ areálu.

Ötztal

Největší nabídkou otevřených sjezdovek „pohromadě“ se – jako obvykle začátkem sezóny – může chlubit tyrolské údolí Ötztal. Tamější neledovcový Obergurgl Hochgurgl zahajuje sezónu už v půli listopadu a aktuálně má v provozu zhruba dvě třetiny ze 110 km sjezdovek. K tomu se lyžuje na obou ledovcích v Söldenu a už také i v jeho „zimním“ areálu – celkem na více než polovině ze 143 km tratí.

Saalbach Hinterglemm

Od prvního prosincového víkendu jsou otevřené jsou všechny páteřní lanovky a propojení včetně Fieberbrunnu - lyžuje se na zhruba třetině sjezdovek.

Salzburger Sportwelt

Značným množstvím otevřených sjezdovek překvapí hlavní houpačka lyžařské oblasti Salzburger Sportwelt, která se rozléhá mezi Flachau a Wagrainem (zhruba hodinu od Salcburku) – lyžuje se už zhruba na polovině z více než stokilometrové sítě tratí. První sjezdovky fungují také v Zauchensee.

Více než „symbolické“ lyžování aktuálně nabízí Schladming a jeho „čtyřvrcholová houpačka“ (více než polovina sjezdovek funguje na Hauser Kaiblingu a Reiteralmu, zatím také bez propojení), tyrolský Hochzillertal a Kitzbühel nebo korutanský Katschberg. V části „horních“ pater se lyžuje i na blízkém Hinterstoderu nebo Wurzeralmu. Od 4. a 5. prosince bude v Rakousku otevřena přibližně čtvrtina všech sjezdovek – ze středisek, oblíbených českými lyžaři, se otevírá Arlberg, Nassfeld nebo Serfaus Fiss Ladis. Lyžovat se bude také na 2 km dlouhé sjezdovce Standard na šumavském Hochfichtu.Itálie - stav sněhu

Celá italská strana Alp zůstala od sněžení „uchráněna“ hlavním alpským hřebenem, takže přírodní pokrývka je minimální, zato zásoby technického sněhu během uplynulého týdne s mrazivými celodenními teplotami a nízkou vlhkostí utěšeně narůstaly. I pokud se žádný nový sníh v nejbližších týdnech nedostaví, provoz ve většině středisek by to hrozit nemělo – už o posledním listopadovém víkendu otevřela „tradiční“ zahajovací střediska jako Kronplatz, Obereggen nebo Passo Tonale.


Val di Fassa

Alta Valtellina

V Livignu se sice otevřely první sjezdovky na Mottolinu, oficiální zahájení sezóny je nicméně avizováno až na 5. prosince, stejně jako v Bormiu nebo Santa Caterině. V Bormiu se bude lyžovat hlavně na samém vrcholu nad 2 500 m n. m., v Santa Caterině bude sjízdná jedna trať z vrcholu až do údolí.

Dolomiti Superski

Jedničkou nejen co do věhlasu, ale i spolehlivosti začátku sezóny a množství otevřených sjezdovek je Kronplatz – jezdí všechny páteřní lanovky ze všech tří údolních středisek a lyžuje se přibližně na třetině sjezdovek nad úrovní mezistanic, otevřena jsou i všechna propojení. Třetinu sjezdovek včetně propojení mezi Obereggenem a Pampeagem zprovoznil Ski Center Latemar, na třetině sjezdovek, a to až do údolí, se lze svézt i na Helmu a Rotwandu v Sextenských Dolomitech. Kromě těchto míst se omezeně lyžuje i na Falorii v Cortině d´Ampezzo nebo na Civettě.
Sella Ronda bude od 4. prosince sjízdná v úseku Val di Fassa – Val Gardena – Alta Badia – Arabba, přejezd mezi údolím Fassa a Arabba zatím nebude možný ani v jednom směru.
Celkem má být od 5. prosince otevřeno 382 km z 1 200 km sjezdovek.


Kronplatz

Val di Sole - Brenta a Tonale

V omezeném provozu se už lyžovalo na Passo Groste v Madonně di Campiglio, ostrý start sezóny v celé „houpačce“ mezi Folgaridou, Marillevou, Madonnou a Pinzolem ale nastane až od mikulášského víkendu – v provozu bude přibližně čtvrtina sjezdovek včetně přejezdů mezi jednotlivými lokalitami v rámci Madonny a v rámci Folgaridy Marillevy.
Na Passo Tonale se zatím lyžuje na ledovci Presena a na několika modrých tratích na jižním svahu nad střediskem, od 5. prosince bude v omezeném provozu otevřeno i Ponte di Legno a Temu včetně propojek.
Ve Folgarii by měly být otevřené všechny lokality včetně jejich propojení, i když stále s omezeným počtem lanovek a sjezdovek.


Passo Tonale

Sulden

V provozu je celý hlavní vysokohorský areál Madritsch.Švýcarsko - stav sněhu

Na slušný příděl sněhu si přišla většina středisek švýcarských Alp, takže jen v západním kantonu Wallis se k ledovcovému Zermattu (otevřeno 46 km sjezdovek) a Saas-Fee (40 km) se přidal provoz i ve Verbier ve Čtyřech údolích nebo ve Val d´Anniviers. Sezónu zahájila i oblast Jungfrau. V Graubündenu se lyžuje v Davosu (cca polovina sjezdovek na Jakobshornu a malá část Parsennu), v Arose a Lenzerheide a ve Svatém Mořici (první sjezdovky na Corviglii a Corvatschi, na horní sjezdovce na Diavolezze se jezdí už od konce října). Celkem je ve Švýcarsku aktuálně otevřeno přes 500 km sjezdovek.


Engadin Svatý Mořic - CorvigliaFrancie - stav sněhu

Z bezmála 300 km otevřených sjezdovek ve Francii jich je většina v obří oblasti Espace Killy (108 km), ve Val Thorens se zatím lyžuje na 20 km. Ze známých megaareálů sezónu odstartovali i v Alpe d´Huez.


Val d´IsereDenně aktualizované sněhové zpravodajství z 1 000 středisek celého světa najdete v sekci Sníh!!