Hodinky Garmin Fénix 3 disponují všemi typickými funkcemi, které sportovec očekává. S hrudním pásem se dá při sportovních aktivitách měřit tepová frekvence, zkouknete, kolik jste najeli, uběhli nebo naplavali a ještě vám hodinky udělí pomyslnou medaili za vaše nejlepší výkony. Po výkonu vám dokonce hodinky vyhodnotí, kolik hodin byste měli regenerovat. A kterou sportovní funkci jsme si nejvíce oblíbili? Opět měření rychlosti. Tentokrát ne na lyžích, a ani na kolech. Na motokárách. Zatímco v Pekláku ve slalomu to bylo na louce 44,8 km/h, na Malině Brdě v Ružomberku nám hodinky na asfaltové cestě změřily slušných 67,3 km/h. Inu, někdo hlídá tepy, někdo maximální rychlost. :-)


Co se týká dalších funkcí, často jsme sledovali barometr (pro naši „předpověď počasí“), teploměr a protože se často nacházíme na horách, zajímal nás také výškoměr. Nejvíc nám displej ukázal při letošním říjnovém lyžování na Hintertuxu – 3 317 m n. m.


Každý se předhání v něčem. My v počtu kroků za den ušlých. Jak jsme k tomu přišli? Jako slepý k houslím. I bez hrudního pásu vám hodinky denně změří počet kroků, a to díky mobilní aplikaci Garmin Connect. Po synchronizaci hodinek s telefonem můžete nejen soutěžit s dalšími uživateli, ale také si denně stanovit svůj cíl na počet ušlých kroků.


Právě výše zmíněná aplikace Garmin Connect nás docela nadchla. Je zdarma ke stažení, a jakmile si synchronizujete hodinky s telefonem, můžete nejen podrobně sledovat svoje sportovní výkony, ale v podstatě o celém svém telefonu máte přehled v hodinkách. Protože při sportech, jako je běh nebo jízda na kole, se často neobejdu bez hudby ve sluchátkách, oceňuji možnost volby písniček nebo ovládání hlasitosti při jízdě právě prostřednictvím hodinek, a telefon tak zůstává v bezpečí kapsy.


Díky synchronizaci hodinek s telefonem si rovněž můžete přečíst zprávu nebo e-mail přímo na hodinkách. Tohle oceníte zejména, když jedete upocení na kole a v batohu vám na mobilu pípne zpráva. Jednoduše mrknete na hodinky, jestli zpráva vůbec stojí za to, sundávat batůžek. Věřte, že jsme této funkce využívali hojně! :-)


Tak jako rádi střídáme sporty, střídáme i vzhled na hodinkách. Digitální číslice nebo ciferník – záleží na náladě! Co se týká dalších designů ciferníku hodinek, je možné je libovolně měnit s aplikací Connect IQ. Na výběr je až z 270 variant.


Po sportovním výkonu si tedy můžete prohlédnout nejen údaje o svojí sportovní kondici, ale také vám hodinky díky navigaci zaznamenají mapku, kudy jste běželi nebo jeli na kole. Další vlastnost hodinek, kterou jsme z hlediska našeho dlouhého pobytu v terénu ocenili, byla výdrž baterie. Při použití GPS vydrží hodinky bez nabití 2 až 3 dny, v klidovém režimu klidně i 6 dní.


Oproti Garmin Fénix 2 se údajně zvýšil stupeň odolnosti vůči vodě. Jak se tato vlastnost přesně měří, nevíme. Nicméně ani po několika hodinách plavání a cachtání se v bazénu hodinky nejevily nejmenší „opotřebení vodou“.


Závěrem se dá říci, že tyto multisportovní hodinky uspokojí přání a potřeby lecjakého profesionála, nicméně sportovně-elegantní vzhled hodinek může lichotit v podstatě komukoli. K hodinkám sluší jak sako, tak sportovní tričko, a dokonce i doutník. :-)Všechny články s aktuální inspirací z lyžařských a bikových středisek najdete v seriálu SNOW tour!