V Open Space představujeme vše, co nepasuje do klasických testovacích kategorií. Inovace, výjimečné a exkluzivní lyže a často nové exotické značky jsou testovány s pochopitelným očekáváním a vzhledem k tomu, že jsou jednotlivé modely této kategorie rozdílné z hlediska použití i uživatele, a nedají se tedy přímo porovnávat, upustili jsme nejen od bodování jednotlivých dovedností, ale i od maskování lyží.

Lyže byly testovány na jižním svahu ve Wilder Kaiser – Brixental v Scheffau na konci zimní sezony 2014/15. Všechny modely byly testovány jak ženami, tak muži a byly individuálně konfrontovány s tím, co o nich říká výrobce.
SCOTT Sagebrush

Testovaná délka: 178 cm
Rádius: 3D Radius 17 m/21 m/ 13m
Krojení: 139-100-129
Dostupné délky: 168, 178, 188

Co o nich říká výrobce:

Sagebrush vychází ze sourozenců Scottu z kolekce „Sun Valley“ – The Ski a Black Majic – a nabízí stejnou inovativní technologii, i když se širším středem. Se 100 mm je Sagebrush vhodný do všech podmínek a kdykoliv. Takže žádné přání nezůstane nevyslyšeno.

Názor testérů:

Lyže, která chce a musí být ve volném terénu! Na sjezdovkách hodnotíme Sagebrush vyváženě, ale tato allmountainová lyže od Scottu ukáže svoji všestrannost zejména mimo upravený svah ve volném terénu. Někteří z testérů to bezpodmínečně chtěli vyzkoušet a vrátili se evidentně spokojení.
Nobile Ski – Element One

Testovaná délka: 165 cm
Rádius: 12 m
Krojení: 118,6-80-98,2
Dostupné délky: 155, 165

Co o nich říká výrobce:

Element One vás překvapí. Lyže vybavená poslední technologií a vysoce kvalitními materiály, která je – bez ohledu na sněhové podmínky – ideální jak na sjezdovku, tak mimo ni.

Názor testérů:

Naši testéři byli skutečně překvapeni v Polsku vyrobenou lyží Element One. Tento allmountain je skvělý na sjezdovce a dodrží – jak předpokládáme –, co slibuje, i ve volném terénu. Tato exkluzivní lyže je v našich zeměpisných šířkách stále raritou a je tedy volbou pro lyžaře, kteří milují individualitu.

Indigo ARC

Testovaná délka: 172 cm
Rádius: 17 m
Krojení: 128-80-107
Dostupné délky: 158, 165, 172, 179

Co o nich říká výrobce:

INDIGO ARC nově definuje lyžování. Nebývalá svižnost a ovladatelnost i v nízkých rychlostech činí z každého oblouku něco speciálního. Nejnovější high-tech materiály v titanalové sendvičové konstrukci zaručují držení na hraně jako na kolejích. Díky technologii kontroly torze mohou být lyžařské vlastnosti významně ovlivněny pouhou výměnou pravé a levé lyže.

Názor testérů:

A opravdu to funguje? Tato otázka byla jednou z nejčastějších ve vztahu k této značce s pilotní lyží. Že by se způsob lyžování změnil pouhou výměnou lyží? Někteří to pocítili jen slabě, jiní byli velmi překvapeni velkými rozdíly.

Bogner Fineline Titan

Testovaná délka: 179 cm
Rádius: 15-19 m
Krojení: 128-80-110
Dostupné délky: 170, 179

Co o nich říká výrobce:

Nově vyvinutá lyže Bogner Fineline má tvar rockeru pro extrémně svižnou jízdu a nabízí výjimečné držení na hraně i ve vysokých rychlostech. Kvalitní titanalová sendvičová konstrukce zaručuje široký rozsah použití a potěší srdce každého ambiciózního lyžaře.

Názor testérů:

Exkluzivní – exkluzivnější – Bogner! Vysoká cena za kvalitní ručně vyrobené lyže z nejlepších materiálů. Fineline je opravdu cool lyže, se kterou lze dělat cokoliv, a přitom stále šetří síly lyžaře. Chcete lyži, která je perfektní a nemá ji každý? Pak je Bogner Fineline dobrou volbou.

VIST Ski Cross 77

Testovaná délka: 176 cm
Rádius: 15 m
Krojení: 131-77-111
Dostupné délky: 164, 176

Co o nich říká výrobce:

VIST nenechá žádné přání nevyslyšené. Ostře vykrojený tvar dovoluje fantastické carvingové oblouky na upravené pistě a hladké proplutí na čerstvém nebo jarním sněhu.

Názor testérů:

Naši testéři přijali Ski Cross 77 velmi dobře. Lyže vyrobená italským výrobcem Vist má své výhody zejména v obloucích o dlouhém poloměru a ve vyšších rychlostech. Bezpečná lyže na upravené svahy i mimo ně. Díky omezenému množství a zajímavému designu má Vist nádech exkluzivity.

LINE Sick Day 95

Bronzová medaile ve Snow Style v kategorii Open Space

Testovaná délka: 179 cm
Rádius: 18 m
Krojení: 130-95-115
Dostupné délky: 172, 179, 186

Co o nich říká výrobce:

„Lehčí, rychlejší, zábavnější“ – s tímto mottem byla vyvinuta řada LINE Sick Day. Pro všechny, kteří hledají přidaný výkon v prašanu a zároveň nechtějí ztratit kontrolu na tvrdém sněhu. Inovativní, lehký design činí ze Sick Day 95 jednu z nejlehčích lyží na trhu; na výkonu jí to ale nic neubírá.

Názor testérů:

Lyže Line jsou známé a velmi oblíbené mezi vyznavači volného terénu. Na testovacích sjezdovkách přesvědčily skvělými vlastnostmi, což není pro freeridové lyže vůbec samozřejmostí. Moderní freestylový design byl velmi pozitivně přijat a oceněn bronzovou medailí ve Snow Style.

Volant Pulse White

Testovaná délka: 165 cm
Rádius: 14 m
Krojení: 126,5-76-104
Dostupné délky: 149, 157, 165, 173

Co o nich říká výrobce:

Sportovní za všech podmínek. Bílý karbontex zabudovaný v nerezové oceli snižuje hmotnost a zaručuje hladkou jízdu v dlouhých a krátkých obloucích bez zbytečné námahy.

Názor testérů:

S lyží Pulse White od Volantu každý lyžuje s dobou. Tato lehká lyže vyslyší každé přání, co se týče kvality, vysoce kvalitního zpracování a potěšení z jednoduchého ovládání. Opravdu prvotřídní, velmi exkluzivní model, který má ale svou cenu.

Blizzard Zero G95

Testovaná délka: 171 cm
Rádius: 21 m (178 cm)
Krojení: 128-95-111,5
Dostupné délky: 164, 171, 178, 185

Co o nich říká výrobce:

Blizzard zahajuje řadou Zero G revoluci v segmentu touringových lyží. Lehká jako konvenční touringová lyže, ale s výkonem pravé freeridovky. Co dříve vyžadovalo kompromisy, dokázal Blizzard vyřešit inteligentní technologií Carbon drive.

Názor testérů:

Tato lyže je určena všem free duším, které si chtějí užít sjezd po dlouhém výstupu nahoru. Naši testéři jsou přesvědčeni, že s touto opravdu lehkou lyží lze dosáhnout několika vrcholových vítězství bez vyčerpání všech zásob energie.

Elan Spectrum 95 Carbon

Testovaná délka: 180 cm
Rádius: 17,5 m
Krojení: 136-85-111
Dostupné délky: 173, 180, 187

Co o nich říká výrobce:

Bigmountainová řada Spectrum je vybavena technologií Amphibio®. Tyto modely kombinují v jedné lyži konstrukci rocker a camber. Navzdory relativně široké geometrii a díky snížené hmotnosti s karbonovými výztužemi je tento nový model dostatečně lehký na krátké výstupy.

Názor testérů:

Elan udělal dojem na testéry svými jízdními charakteristikami. Velmi lehký model Spectrum 95 je podle výrobce velmi vhodný na krátké výstupy, což se bohužel nedalo ověřit, ale naši testéři poznali „lehkost“ lyže okamžitě.

Fischer C-Line Emperor

Testovaná délka: 172 cm
Rádius: 16 m
Krojení: 120-74-102
Dostupné délky: 160, 168, 176, 184

Co o nich říká výrobce:

Favorit profesionálů očekávajících vysoký výkon na sjezdovce. Umírněná a exkluzivní varianta závodní lyže pro krátké a dlouhé oblouky. Díky nové technologii KICKDOWN se lyže přizpůsobí jízdnímu stylu a zůstane díky tomu vždy pod kontrolou.

Názor testérů:

Rychlý sjezdový závodník, který je opravdu zábavný zvláště v krátkých obloucích. Fischer C-Line Emperor velmi šetří lyžařovy síly a vyniká vysokým klidem v jízdě. Tato lyže je také vhodná dokonce i pro nějaký ten závod.

K2 Pinnacle 95

Testovaná délka: 184 cm
Rádius: 17 m
Krojení: 132-95-115
Dostupné délky: 170, 177, 184, 191

Co o nich říká výrobce:

Pinnacle 95 ovládne každý skiresort – nová technologie Konic optimalizuje ovládání a kontrolu. Konstrukce sidewall s dřevěným jádrem a titanem zaručuje stabilitu a nejlepší výkon na sjezdovce i mimo ni.

Názor testérů:

Pinnacle 95 je sportovní univerzálka, což naši testéři poznali nejen díky jejich výrazné zelené barvě, ale zejména tím, jak exceluje na svahu. K2 ukazuje svou sílu především v dlouhých řezaných obloucích, kde prokázala perfektní držení na hraně.

Nordica Enforcer

Testovaná délka: 185 cm
Rádius: 18,5 m
Krojení: 133-100-121
Dostupné délky: 169, 177, 185, 193

Co o nich říká výrobce:

Legendární enforce – jedna z nejúžasnějších allmountainových lyží vůbec – slaví svůj comeback! Nový Enforcer má inovativní krojení se šířkou středu 100 mm, sendvičovou konstrukci s celodřevěným jádrem pro sílu a stabilitu a špičku Blunt Nose, která si rozježděným sněhem s jistotou vyjede svoji dráhu.

Názor testérů:

Návrat Enforcera se vyplatil v každém případě. Lyže s mnoha technickými vychytávkami, kterou by testéři rádi otestovali i mimo sjezdovku. Na upravených svazích si Nordica vedla velice dobře a jistě v kdekom vzbudila chuť na něco víc.

Rossignol Pursuit 800 TI TPX

Stříbrná medaile ve Snow Style v kategorii Open Space

Testovaná délka: 177 cm
Rádius: 15 m
Krojení: 127-71-107
Dostupné délky: 163, 170, 177, 184

Co o nich říká výrobce:

Pursuit 800 TI TPX má nový příčný systém pro uvolnění flexe. Závodní lyžaři a Rossignol úzce spolupracovali, aby vylepšili zahájení oblouku a dosáhli hravých jízdních vlastností. Výsledek je technologie Prop Tech: Vrstva na špičce má podélné zářezy pro lepší přenos sil a zahájení oblouku.

Názor testérů:

Rossignol Pursuit 800 získal svým jednoduše velmi elegantním červenočerným designem a vysokou výkonností na sjezdovce nejen stříbrnou medaili ve Snow Style, ale také srdce mnoha testérů a testérek.

Salomon Q-85 Warden 13

Zlatá medaile ve Snow Style v kategorii Open Space

Testovaná délka: 174 cm
Rádius: 15 m
Krojení: 128-85-113
**Dostupné délky:
160, 167, 174, 181

Co o nich říká výrobce:

Důvěra na sjezdovkách a přístup do nového terénu. Na upraveném svahu se Q-85 prezentuje jako supersolidní carvingová lyže, zatímco její užitečný rocker zaručuje ve volném terénu výbornou ovladatelnost a umožňuje tak lyžovat v čerstvém prašanu a novém terénu mimo sjezdovky.

Názor testérů:

A znovu se designéři ze Salomonu s Q-85 přesně trefili do vkusu našich testérů, ležérní a trendy vzhled byl – stejně jako loni – oceněn zlatou medailí ve Snow Style. Na sjezdovce tyto freeridovky přesvědčily, ale svou opravdovou sílu ukáží mimo upravené svahy.

Völkl V-Werks Code UVO

Testovaná délka: 176 cm
Rádius: 17,4 m
Krojení: 124-75-104
**Dostupné délky:
156, 166, 176, 186

Co o nich říká výrobce:

Kompletně znovu navržený model V-Werks Code UVO má se svým předchůdcem společného jen málo. Změněná konstrukce, optimalizovaný výběr materiálů, nové krojení s lehce širší špičkou a užším středem a UVO, které výrazně zvyšuje všestrannost, dynamiku a svižnost za současného zvýšení klidu v jízdě.

Názor testérů:

Völkl slibuje s V-Werks Code extrémně sportovní a stále ještě překvapivě hravou lyži precizní v jízdě, což naši testéři plně potvrdili. Rychle reaguje, je točivá a svižná – to jsou vlastnosti, které tuto lyži popisují nejlépe. Radost z jízdy po celý den je zaručena!