Ráno jsme zaspali, a když jsme přijeli do Tauplitzu, byla všechna parkoviště plná. Kdo by to byl o vánočních prázdninách čekal? :D Tudíž kupujeme skipasy a přesouváme se na parkoviště u Bad Mitterndorfu, které je cca 15 km vzdálené přímo pod lanovkou na Lawinenstein. Dá se jet i výš a parkovat, co nejvýš to jde. Nemáte-li skipasy, zaplatíte za výjezd až nahoru cca 8 euro. Pokud jste si je už koupili předem, jen zamáváte pánovi u mýtné brány a frčíte. V zimě obvykle potřebujete řetězy nebo pohon 4x4.My jsme parkovali na velké ploše u kabinkové lanovky Mitterstein, kam jsme se vešli i s obytným přívěsem. Touhle lanovkou jsme s mezistanicí vyjeli až na vrchol Lawinenstein do výšky 1 965 m n. m., odkud vedou sjezdovky do centra střediska.


I přes letošní mizernou sněhovou situaci a nízkou polohu střediska (ani ne dva tisíce metrů) byla většina sjezdovek do určité míry sjízdná. Bohužel v 11 hodin, kdy jsme se konečně dostali nahoru, byl sníh na jižních svazích již měkký a vyježděný do muld. V tomhle jarním počasí by se samozřejmě vyplatilo si přivstat na první lano a využít dopoledního lyžování. Aspoň na severní straně byla sjezdovka ještě ve velice dobrém stavu. To bylo ovšem vykoupeno delší frontou: nadávání však nebylo dobrým nápadem, protože vám skoro každý rozuměl… Čechů sem jezdí víc a víc.Tauplitz disponuje především červenými sjezdovkami přívětivého sklonu. Slabinou jsou hlavně otravné dolíky a rovinky spojující jednotlivé sjezdovky. Holt to chce trochu makat. Méně zkušení lyžaři, kteří neumí bruslit, div nevyplivnou duši, aby se dostali z jednoho bodu do druhého. Nepříjemné překvapení pro některé jedince z naší bandy bylo zjištění, že jediná cesta zpět k autu vede částečně po černé sjezdovce, která odpoledne kvůli své orientaci k jihu vypadala jako minové pole. Z našich minulých zkušeností víme, že se dá objet po cestě s mírným sklonem. Ta byla ale pro nedostatek sněhu zavřená. A tak někteří pro cestu zpět k autu využili kabinkovou lanovku.Z několika pokusů o naplnění břich při našich návštěvách tauplitzu víme, že poměr velmi dobrá vs. slušná hospoda je cca 50 na 50. Obsluha je ovšem příjemná a vstřícná všude. Množství jídla a rychlost obsluhy je naopak proměnlivá.

Středisko je určitě vhodné pro děti a rodiny - najdete tu spoustu parků a míst, kde se vyblbnou. Na druhou stranu, když napadá, najdete tu opravdu hromadu lajn, kde se vyřádíte. Ne nadarmo je Tauplitz freeridově vyhlášený.Pokud se neumíte zabavit večer sami, tak dole v Bad Mitterndorfu je bazén s termální vodou.


Resumé: vzhledem k mizerné zimě sice nebyl stav sjezdovek naprosto dokonalý, ale středisko je pro našince blízko, restaurace přijatelné a obsluha příjemná. Skipasy jsou také za ceny, které vás nezruinují. A co víc si o letošních Vánocích přát…