Seriál Tajné tipy Alp by se mohl jmenovat také Kam utéct před davy. Začal jsem ho psát poté, co se mi v touze utéct davům a lyžovat plnohodnotně na poloprázdných sjezdovkách i v plné sezoně podařilo navštívit několik zapomenutých či opomíjených středisek a jejich vyhledávání se mi stalo téměř vášní. Byť právě střílím do vlastních řad a riskuji, že po přečtení několika článků na toto téma již nebudu v mých oblíbených ukrytých areálech zcela sám, činím tak, abych se s vámi podělil o několik lyžařských alternativ k provařeným alpským velikánům.Gondola Ride, Skywalk, Ice Palace

Dachstein ale nabízí několik atrakcí, které mohou zpestřit váš „krizový den“, nebo třeba jedno nelyžařské odpoledne. Tou první je jízda velkou kabinovou lanovkou na ledovec. Což samo o sobě není žádnou atrakcí, ale jen do chvíle, než se ocitnete přímo na střeše gondoly, chráněni jen zábradlím s průhlednými výplněmi. Doporučuji se teple obléct, byť cestovní rychlost není nijak vysoká, poměrně dost tam fouká. Jízdu na střeše gondoly si můžete zarezervovat na webu www.derdachstein.at , nicméně v odpoledních hodinách v únoru jsem se obešel bez problémů i bez ní. Prostor vyhrazený pro turisty ale není nijak velký, pokud tedy plánujete absolvovat tento nevšední zážitek s celou rodinou (na střechu gondoly mohou i malé děti), rezervaci jednoznačně doporučuji.

Když už budete nahoře na ledovci, neopomeňte absolvovat procházku po 400 metrů dlouhém visutém mostě, které se přezdívá Skywalk, nebo sestupte po „schodech do nikam“ (Stairway to nowhere), které jsou zapuštěny přímo do stěny masivu Dachsteinu. Za prohlídku stojí i Ledový palác (Ice Palace), který najdete spolu s dalšími atrakcemi téměř u horní stanice lanovky na ledovec.

No, a když už se budete rozhlížet po ledovém království z téměř nejvyššího bodu spolkové země Štýrsko (tím nejvyšším je právě vrchol Dachsteinu), podívejte se, zda uvidíte slovinský Triglav. Za dobré viditelnosti to není nic ojedinělého.

Více informací na Dachsteinglet­scher nebo na Skiamade.com
Další tajné tipy Alp najdete v archivu!