Hlavním lákadlem Colorada je věhlasný suchý a kyprý sníh, jeho hojné množství, perfektní úprava sjezdovek a na nich ještě více prostoru, než jsme zvyklí z Evropy. Potřebujete vědět více? Vstupte!

Geografie

Skalnaté hory (česky označované též Skalisté hory, anglicky Rocky Mountains či Rockies) je pohoří v Severní Americe, které tvoří východní část horského systému Kordiller. Pohoří se táhne v délce zhruba 4 800 km od severoseverozápadu k jihojihovýchodu, z Britské Kolumbie v Kanadě do Nového Mexika v USA. Nejvyšší horou je Mount Elbert (4 401 m) ve státě Colorado. (Kalifornská Mount Whitney je se 4 421 metry vyšší než Mount Elbert, ale nachází se v pohoří Sierra Nevada, které se do Skalnatých hor nezařazuje.) V kanadské části Skalnatých hor je nejvyšší horou Mount Robson (3 959 m). Ve Skalnatých horách se nachází mnoho národních parků, mimo jiné i nejstarší národní park světa Yellowstone. Pohoří bylo vyvrásněno před 70 až 30 milióny let. Poté, co narostlo do výšky současných Himálají, začala se západní část Severní Ameriky roztahovat a napínat, takže vznikala hrásťová pohoří a mezi nimi příkopové propadliny. Vody řek ze Skalnatých hor jsou odváděny do tří oceánů: Tichého, Atlantského a Severního ledového.
Zdroj: Wikipedia

Lyžařské terény Colorada

Skalisté hory se táhnou do délky téměř pěti tisíc kilometrů, zhruba čtyřikrát více než Alpy. V samotném Coloradu však příliš skalnaté nejsou, připomínají spíše přerostlé Krkonoše – hřebeny jsou vysoké, protáhlé, rozložité a bez ostře řezaných rysů. Navzdory nadmořské výšce, která v údolích činí okolo tří tisíc a na vrcholech čtyř tisíc metrů, jsou svahy ze dvou třetin porostlé zdravými lesy.
Nejznámější coloradské resorty leží v blízkosti dálnice I-70 směřující z Denveru do Grand Junction. Velká většina resortů je mimoto vzdálena zhruba jednu až dvě hodiny z denverského mezinárodního letiště, z jednoho do druhého zabere cesta někdy jen pár desítek minut – to je případ Vailu, Beaver Creeku, Breckenridge a Keystone, patřící navíc do konsorcia Vail Resorts se společným skipasem. Ačkoliv jsou tedy na poměry alpských středisek „jen“ středně velké, tento hendikep vynahrazují možností safari s pomocí auta, bez něhož se stejně těžko obejdete. Mezi vzdálenější resorty patří Steamboat (severozápadně od Denveru) a Telluride (jihozápadně) – obě ovšem stojí pro své kvality a atmosféru za návštěvu přinejmenším stejně jako výše uvedené světoznámé značky.

Sněhové podmínky

Nadmořská výška resortů v horských údolích činí nejčastěji mezi 2 500 až 3 000 m n. m., horní stanice lanovek jsou pak o 1 000 až 1 500 metrů výše. Přesto jsou svahy asi ze dvou třetin porostlé zdravými lesy. Této vyvýšené poloze vděčí Rockies i za svůj šampaňsky kyprý sníh s patentovaným označením „champagne powder“. Nápad ochránit si „kvalitu“ sněhu před konkurencí dostali v 50. letech ve Steamboatu, kde ho padá i na poměry Skalistých hor neobvyklé množství. Vlhký vzduch z Pacifiku se sice vysněží již v horách Utahu, ale pak musí přes horské hřebeny stoupat znovu a výše, přičemž kondenzují již mnohem drobnější kapičky, z nichž vznikají suché nadýchané peřiny prašanu. O co méně vody, o to kypřejší vločky. V Alpách, postavených vlhkému vzduchu do cesty poměrně brzy po opuštění oceánu, se takto prachový sníh s malým obsahem vody vyskytuje jen výjimečně. Dokonce si prý coloradský sníh – díky nízké vlhkosti vzduchu – uchovává svou kyprost i po roztátí a opětovném zmrznutí.

Lanovky a vleky

Celý lyžařský areál bývá důmyslně protkán jen několika expresními, zpravidla 4sedačkovými lanovkami, k nimž se sbíhá celý vějíř tratí. Tím je zároveň postaráno o to, aby se tratě ani při 100% využití kapacity lanovky nepřeplnily lyžaři. Zapomeňte ovšem na „bubliny“, ochranné plexisklové kryty – prostě tu nejsou. Ve Vailu je dokonce z jediné sedačkové lanovky, kde byly instalovány, odstranili... Můžete ale spoléhat na převážně přívětivé počasí, kde vlhkost vzduchu (a tedy i pocitová teplota) nebývá extrémní.
Kuriozitou je řešení občasných front (zvláště o státních svátcích). Tam, kde vzniknou, hlídkují hostesky a lyžaře si řadí tak, aby nikdo neměl nutkání se přeci jen malinko postrkovat vpřed. V luxusnějších resortech, jakým je třeba Beaver Creek, se to děje i při odjezdu skibusu v odpolední špičce – do každého stroje vpustí výpravčí jen tolik lidí, kolik se uvnitř pohodlně posadí.

Ubytování

Většina lidí chce přespat v příjemně prostorném, prakticky zařízeném apartmánu poblíž vleků a ohřát se u krbu. A proto tu jiné rezidence obvykle ani nenajdete. Protáhnout si svalstvo ve vodě samozřejmě taky není k zahození, a tak má většina z nich bazén a vířivku. Vzdálenost od nástupních lanovek je pak významným faktorem určujícím cenu. V každém resortu najdete ubytování v pěší vzdálenosti od svahů i takové, kde se neobejdete bez vlastního auta či skibusu (zdarma).

Doprava

Transatlantický let do Denveru trvá nejméně 15 hodin a z Prahy vás čeká přinejmenším jeden přestup (New York, Atlanta). Přímo na letišti působí několik autopůjčoven, k nimž jezdí zdarma a v častých intervalech autobusy z příletové haly. Podle typu auta, jeho vybavení a zejména pojištění počítejte s 300 až 1 000 USD za 10 dní. Vzhledem k vysokohorskému terénu se doporučuje pohon 4x4 a přirozeněji se na amerických silnicích budete cítit v SUV než v limuzíně.
Většina resortů nabízí i transfer z letiště.

Gastronomie

Nepatří k silným stránkám Ameriky, i když čím déle zde budete, tím spíše si najdete místa, kde budete se stravou spokojeni. Početně převažují fast foody od čínských bufetů až po typické sendvičovny, a to dokonce i na sjezdovkách. Horských restaurací s obsluhou přibývá pomalu a často je nutná předchozí rezervace.

Co jinde nenajdete a kuriozity

Rozloha resortů
Jak jsou na tom coloradské resorty v porovnání s Alpami? Těm nejrozsáhlejším alpským nemohou konkurovat, ale převýšení okolo 1 000 m není výjimkou. Přesnější srovnání je ztíženo tím, že americké areály uvádějí rozlohu v hektarech (veškeré plochy využitelné k lyžování, tedy včetně off-piste), zatímco evropské obvykle v kilometrech tratí. Subjektivně se vám budou coloradské areály zdát zhruba jako evropská střediska se 75 až 150 km sjezdovek.

Plánky sjezdovek
Jsou na evropské poměry velmi podrobné a občas jdou až do takových detailů, jako jak dlouho trvá jízda lanovkou. Samozřejmostí je, že se vám před vstupem na první ranní lanovku hosteska nabídne aktuálně vytištěnou mapu s vyznačením čerstvě upravených sjezdovek (grooming report).
Plánek sjezdovek nenajdete jen na každé konečné stanici lanovky, ale občas i na bezpečnostím rámu sedačkových lanovek.

Názvy sjezdovek
O dost promyšlenější a vtipnější než v Alpách, o Česku ani nemluvě. Odolejte výzvám jako Psychopath, Schock, Too Much, Heavy Metal nebo Steep & Deep!

Cvičné svahy
Na vyznačených cvičných sjezdovkách (slow-skiing zone) dohlížejí na dodržování „cvičné“ rychlosti dvoučlenné, výrazně označené patroly.

Parkoviště
Běžné je placené parkoviště u nástupů na přibližovací lanovku (20 až 40 USD/den).

První cestovatelské dojmy

  • už při odletu vás čekají otázky jako „unesl jste někdy dítě?“ nebo „kdo balil vaše cestovní zavazadlo?“
  • let přes oceán uteče s trochou spánku a občerstvením rychleji, než se zdá (cca 10 hodin), ale další přesun už bude na „náhradní baterky“
  • pohovor s imigračním úředníkem nebývá zdaleka tak napínavý, jak se vypráví – narozdíl od fronty, kterou si k němu vystojíte
  • Američané se při práci tváří smrtelně vážně
  • silniční značení je oproti Evropě sporadické, ale vše podstatné (a mnohdy i jiné dobré rady) vám ukazatele a světelné tabule sdělí – rozhodně ale neváhejte se zapůjčením GPS
  • veškeré jídlo, které se dá sehnat, vypadá stejně – je uvnitř umělohmotné krabice

Orientační ceny (r. 2009)

Letenka (Praha–Denver a zpět):  od 15 000 Kč/os.

Půjčení auta (mid-size, 10 dní, povinné pojištění): cca 430 USD (cenu výrazně ovlivní i volitelné připojištění!)

Benzín: cca 2,50 USD/galon

Ubytování (Keystone):
- studio pro 4 os. (více než 3 km od lanovky): 130 USD/den
- studio pro 4 os. (u lanovky): 330 USD/den
- apartmán pro 6 os. (do 3 km od lanovky): 275 USD/den

Skipas (Keystone, Breckenridge, Vail, Beaver Creek, Heavenly):
- 6 z 9 dnů: od 372 USD
- sezónní: od 599 USD

Balíčky (Keystone): 3 dny (ubytování, skipas) v okrajích sezóny: od 261 USD/os.

Jídlo (v supermarketu):
- jogurt – 0,6 USD
- hotové jídlo do mikrovlnky – 2–3 USD
- cola (1,5 l) – 1,25 USD

Jídlo (na sjezdovce):
- polévka – 7,50 USD
- pizza – 9 USD
- hot dog – 6 USD
- gyros – 8,50 USD
- hamburger – 9,75 USD
- čaj – 2,75 USD

Půjčení lyží: cca 15–30 USD/den

Plus a minus

plus
+ rajské, středně náročné lesní carvingové tratě v hojném množství
+ neomezené možnosti tzv. treeskiingu – freeridu v řídkém lese
+ sušší a kypřejší sníh, než známe z Alp
+ velmi příznivý poměr přepravní kapacity lanovek a sjezdovek
+ bezchybná úprava sjezdovek
minus
- ubytovací resorty často bez místních obyvatel a postrádající genia loci
- sedačkové lanovky bez bublin
- zoufalá americká gastronomie ve stylu fast food
- časová i finanční náročnost