Při skialpinismu zažijete hory z docela jiné stránky. Nedotčená, hlubokým sněhem zasněžená krajina, dojem absolutního ticha a působivé výhledy. Mnohostranná nabídka na jedno, či vícedenní túry je rozšířena o různé noční túry podél sjezdovek. V mnoha regionech můžete nastoupit na skialpinistickou túru se zkušeným, místa znalým horským vůdcem.


Tajné tipy na skialpinistické túry v Tyrolsku

Počet jednotlivých hor pro skialpinismus je nesmírný, ale existují túry, které ve vás zanechají doživotní vzpomínky.

4 tipy pro začátečníky

  • Serfaus Fiss Ladis - v tomto regionu nabízí túry obzvláště vhodné pro začátečníky, kteří se chtějí tomuto sportu teprve naučit.
  • Túry s průvodcem, jako je například Schmugglertour vycházející z lyžařského areálu Skigebiet Fiss-Ladis ve směru na Samnau zpřístupní skialpinismus hlavně nováčkům.
  • Skialpinistická túra na Gerlosstein (2 166 m) na Arbiskogelhütte v Zillertalu je díky svému pestrému terénu také vhodná pro začátečníky. Zde se mění strmé pasáže s pohodlnými úseky
  • Túra Harschbichl u St. Johann in Tirol nabízí snadný úvod do skialpinistického potěšení. Výstup běží kolem sjezdovek. Při pozdějším sjezdu, kdy jsou již lanovky uzavřeny Vám denně na chatě Jodelalm připraví něco k občerstvení.

4 tipy pro pokročilé

  • Využijete lanovek Pitztalerksého ledovce, přiblížíte se k druhé nejvyšší hoře Tyrolska Wildspitze (3 768 m), kterou budete mít na dosah ruky. Zkušenosti s vysokohorským terénem jsou přes to bezpodmínečně vyžadovány.
  • Také Sellraintal u Innsbrucku nabízí řadu skialpinistických túr. Obzvláště pozoruhodná je trasa na Lampsenspitze (2 875 m). Na šesti velkých naučných tabulích podél trasy vás očekává konkrétní procvičování, jež pomáhají skialpinistům přímo na místě poznat teorii, kterou mohou pak aplikovat v praxi.
  • Wattental, boční údolí Innu. Od chaty Lizumer Hütte se vám otevírá mnoho zajímavých skialpinistických tras.
  • Z Rofanspitze (2 259 m) v regionu Achensee vás očekává neskutečný sjezd, při kterém překonáte více než 1 600 výškových metrů. Oproti tomu výstup si můžete zkrátit o 400 výškových metrů pomocí kabinkové lanovky.

Dva tipy pro vícedenní túry

  • Obzvláštní lahůdkou pro zkušené skialpinisty je čtyřdenní okruh mezi Steinberghaus a novou Bambergerhütte v Kitzbühelských Alpách.
  • Ve Východním Tyrolsku je pro opravdu fyzický zdatné určena pěti- až šestidenní túra „Hoch Tirol“ Tato túra vás povede mimo jiné pod nejvyšší horou Rakouska Großglockner se svými 3 798 metry.


www.tyrolsko.cz