Skialpinismus - skialp - články - SNOW.cz

Tip na skialp v Tatrách: Atomic Backland Tour 2024

Když se zeptáte rodilého anglicky mluvícího, kudy se dostanete do „backlands“, pravděpodobně ukáže libovolným směrem a řekne: „půjdeš tak dlouho, až široko daleko nic neuvidíš“. Backland totiž označuje místa, která jsou daleko od všeho, od civilizace a lidí – zapadlé kouty přírody, kam člověk musí dojít po svých. A v takových místech se často skrýv...

Který národ nejvíc nastoupá? Od pondělí běží 10. ročník Suunto World Vertical Week!

Někteří lidé volí cestu co možná nejméně náročnou. Značka Suunto si zvolila stoupání do kopce oslavit. Připojte se k ní na 10. ročníku Suunto World Vertical Week, který se koná 18. až 24. března!

Rychlostní rekordy ve skialpinismu

Vylézání a sjíždění obrovských vertikál se stalo vášní dnešních vytrvalostních sportovců, kteří opakovaně překonávají mnoho nejlepších světových časů. Nabízí se otázka, kdy se z měřeného vertikálního lyžování stala módní záležitost. Pak taky jedna moje tradiční – proč?

Začni se skialpinismem aneb co potřebuješ vědět do začátku?

Vytvořili jsme pro vás sérii článků ve spolupráci s ambasadorem značky Simond – horským vůdcem Standou Bartoškem. Standa se jakožto aspirant s akreditací UIAGM věnuje kurzům lezení, ferratám, ledolezení, který vám díky svým dlouholetým zkušenostem poradí zorientovat se v začátcích se skialpinismem. Dozvíte se rozdíly mezi disciplínami odvozené od s...

Začni se skialpinismem aneb jakou zvolit výbavu?

V tomto článku vám s pomocí horského vůdce Standy Bartoška poradíme, co vše budete potřebovat na vaší výpravu. Dozvíte se, jaké vybavení je na pořádný skialpový výlet nezbytné a podle čeho si v začátcích vybírat.

Zahájen předprodej vstupenek na skialpový festival a závod Noc tuleních pásů!

Po úspěšném loňském ročníku se Pec pod Sněžkou začátkem příštího roku opět promění v centrum skialpinismu. Od 18. do 21. ledna budou moci všichni příznivci skialpinismu zavítat na desítky odborných přednášek, workshopů a testovat vybavení, nebo si užít výlety po Krkonoších. Nebude chybět ani legendární noční závod Noc tuleních pásů nebo noční proch...

Jak vybrat skialpové lyže

Zorientujte se v aktuálních modelech lyží pro skialpinismus, skitouring či skimountaineering většiny dostupných značek a přečtěte si pár tipů, podle čeho je vybírat! V článku poradíme, jak vybrat skialpinistické lyže, protože vhodné vybavení dokáže umocnit prožitek z hor, naopak nevhodným výběrem si můžete přivodit značné nepříjemnosti.

Jak vybrat skialpové boty

Udělejte si přehled o aktuálních modelech skialpinistických bot většiny dostupných značek a přečtěte si pár tipů, podle čeho je vybírat.

Lavinový vyhledávač a výbava do volného terénu: jak vybírat

Povinnou součástí výbavy pro skialpinismus a freeride je tzv. lavinová trojice - lopata, sonda a vyhledávač. Těch je na trhu značné množství a vybírat lze podle mnoha parametrů. Jelikož jde o potenciálně život zachraňující materiál, tak se vyplatí vybírat pečlivě. K základní výbavě v posledních letech navíc přibývají různé „high-tech“ pomůcky, využ...

Co si obléct na skialpovou túru

Na skialpech se často mění tempo - chvíle intenzivního výstupu, pak pauza na sundání pásů, sjezd... Člověk by se nejradši každou chvíli převlékl, navíc málokdy se dá schovat do vyhřáté restaurace. Všechno skialpové oblečení má skialpinista na sobě nebo v batohu, umění zachovat si tepelný komfort je v drsnějších horských podmínkách naprostou nutnost...

Jak vybrat skialpinistické vázání

Při výběru skialpového vázání je nutné řešit jeho kompatibilitu s botou, ovladatelnost a samozřejmě i hmotnost a spolehlivost.

World Ski Test: Test skialpových lyží 2023 proběhl v Korutanech. Jak se povedl?

0

Na přelomu března a dubna 2023 se v rakouském areálu Falkert - Heidi Alm odehrál tradiční anonymizovaný test skialpových lyží. Lyže značek Atomic, Salomon, Kästle, Rossignol, Nordica, Elan, Dynastar, Völkl, Blizzard, Fischer, Hagan a Stöckli prošly testováním sjezdu i stoupání. Do testu se zapojili i členové redakce SNOW.

Buď, anebo: Co je pro skialpinistu hezké počasí? Hledání ideálních podmínek na Atomic Backland Tour 2023

Život skialpinisty je plný dilemat už od prvních kroků. Už rozhodování kam jít je klíčové a kvůli lavinovému riziku daleko důležitější než většina jiných každodenních rozhodnutí. Další důležitá rozhodnutí činí skialpinista při výběru lyží a bot. Pokud se vypraví na túru s náročnějšími sjezdy, vybere si třeba z lyží Atomic spíše freeridové Bent, pok...

Děti a skialpová výbava

Pro skitouring dítě potřebuje vesměs stejné vybavení jako dospělý. Lyže nejsou problém, v případě potřeby poslouží i sjezdovky, horší to ještě donedávna bylo s vázáním, které se nevyrábělo s dětskými vypínacími silami – ale to se naštěstí nedávno změnilo. A podobně boty – než přišly speciální dětské skialpové modely, používaly se nejmenší dámské.

Děti na skialpy? Klidně!

0

Ve všech sportech včetně lyžování máme touhu zapojovat děti – stejně jako ony mají touhu zapojovat se do sportů, které děláme my, dospělí. Jak je tomu ale v případě skitouringu, který mimo fyzickou náročnost vystavuje jedince také náročným horským podmínkám a vyžaduje dovednosti související s pobytem v horách daleko od civilizace?

45 km na skialpech z Davosu do Arosy a Lenzerheide

0

Jak známo, k popularizaci lyžování výrazně přispěly anglické elity, které se léčily na horském vzduchu, typicky ve švýcarském Davosu. Jedním z přelomových momentů se stal článek, jejž roku 1894 sepsal Sir Arthur Conan Doyle pro časopis The Strand, v němž popisoval svůj přechod z Davosu do Arosy přes průsmyk Mainfelder Furgga. Jeho odkaz je živý až ...

Skitouring na Islandu: Na ostrově ohně a ledu

Atlantský ostrov Island bývá často nazýván nejen ostrovem ohně, který odráží jeho vulkanickou aktivitu, ale i ledu, jenž pokrývá zhruba deset procent jeho celkové rozlohy. Díky specifickým klimatickým podmínkám, které nad ostrov přinášejí dostatek vlhkosti, a poloze těsně u polárního kruhu bývá v zimním období doslova zasypáván pravidelnými sněhový...

Walter Mosauer: Rakouský otec kalifornského skialpinismu

0

Dovolenkáři a dobrodruzi odjakživa cílili do Kalifornie a zejména té jižní, která je proslulá častým slunečním svitem a malebným pobřežím. Rakušan Walter Mosauer si ze své alpské domoviny přivezl jinou mentalitu: v dálce viděl mohutné zasněžené kalifornské vrcholy a ptal se: Proč z nich nelyžovat?

S dětmi na skialpy jednoduše s novým vybavením zapůjčeným v Intersportu v Peci

Bez dětí je život i sport smutný. Bereme se je proto přirozeně s sebou všude tam, kde to jde. A v posledních letech už i na skialpy. Jde to. A někdy i překvapivě snadno.

Horskou dráhou a na skialpech na Piz Muragl v Engadinu

0

V blízkosti Svatého Mořice stoupá silnice na průsmyk Bernina. Ještě než dorazíte do Pontresiny, první vsi v údolí se slavnou běžkařskou základnou, můžete na severu sledovat ostrý horský hřeben. Jedním z jeho vrcholků je Piz Muragl, na který se vydáme.

Komerční tipy