Osobní tipy Michala Buličky


LYŽE A SPOL.

Choc Storm Skialp – univerzální lyže, na kterých se dá obstojně stoupat i sjíždět. Samozřejmě není to žádná „tlusťoška“ do prašanu, ale celkově spokojenost. Mám na ní vázání Fritschi Freeride, které splňuje stejné normy jako klasické sjezdové vázání. Jeho tuhost je pro volné lyžování úplně dostačující a léty vyladěný „chodící“ mechanismus dobře funguje a  je nezničitelný. Oceňuji hlavně jednoduchou a rychlou ovladatelnost stoupací opěrky a snadný nástup do vázání.
Ski Trab Tour Rando – lehká lyže na náročnější túry, kde nízká váha hraje roli. Používám je na dlouhé túry s větším převýšením a ve vyšších výškách, třeba na Wildspitze, Piz Bernina nebo Haute Route Chamonix – Zermatt. Samozřejmě, že tam kde váha důležitá, je jasnou volbou vázání Tour Lite Tech (TLT) Comfort od Dynafitu. Nebojte se a důvěřujte subtilní „pastičce“. Její tuhost je obdivuhodná. Za 18 zim, co TLT používám, mě ještě nikdy tohle vázání nezradilo.
Factor AT – stařičké Lowy jsem v létě vyměnil za novou značku na trhu bot - Black Diamond. Doufám, že splní moje očekávání, slibuji si od ní dostatečnou tuhost při sjezdech i pohodlí při chůzi. Výhodou je kompatibilita se systémem Dynafit i vyměnitelná podešev (sjezdařská nebo touringová). Od začátku svého skialpování jsem věrný botám Dynafit. Používám řadu TLT. Bota je měkká a pohodlná a i když její nízkou tuhost někteří lyžaři kritizují, tvrdím, že v nižší rychlosti v neupraveném sněhu jsou její vlastnosti dostatečné.
Léta nosím v rukou dvoudílné teleskopické hole Mountain Lite Carbon od Leki. Dobré je prodloužené madlo, protože poutka moc nepoužívám a také nízká váha díky spodnímu karbonovému prutu. Díky otočnému talířku se hůl při opakovaném zapíchnutí do sněhu a následné mírné rotaci při záběru nepovoluje. Také výborně fungující rozpěrný prvek u Leki dobře funguje i v mrazu, na rozdíl od mnoha jiných, levnějších značek.


OBLEČENÍ

Jste-li v horách často, vyplatí se mít kvalitní oblečení. Čím horší počasí, tím nabývá na významu dobré oblečení. Určitě nedoporučuji vybírat méně kvalitní oděvy. Dobré funkční oblečení vám vydrží dlouho a nejsme tak bohatí, aby... vždyť víte. Základem je fungující spodní prádlo. Už pár let používám norský Devold z merino vlny. Vlastně si už termoprádlo bez vlny neumím představit, nosím vlnu i ve městě. Hlavní přednosti – výborná izolace, termoregulační schopnost, hřeje i vlhká a dámy, pozor...nesmrdí ani po opakovaném propocení. Merino je tak jemné, že nekouše. Kdo si jednou vlnu oblékl, dá mi jistě za pravdu. Používám tenké spodky, boxery, triko s krátkým rukávem z řady Multisport, v batohu mám rezervní boxery, triko s dlouhým rukávem a kuklu Active.
Túry absolvuju vesměs v softshellovém svrchním oděvu. Oblíbil jsem si norskou bundu Utakleiv od Bergans, ne náhodou si ji do výzbroje vybrali profíci z Horské služby. Kalhoty používám z prodyšného materiálu 3XDRY a sice model Jefferson od Schöffel. Oceňuju výztuhy na kolenou, kotnících a zadnici, kapsu na mapu, šedou barvu (nepohlcuje teplo) a hlavně vysokou pružnost a tím i volnost pohybu. Pro případ zhoršení počasí mám v batohu svrchní vrstvu. Švédská značka Klättermusen vyrábí dokonalé oblečení a sympatický je i její přístup k ekologii. Zvolil jsem bundu Skidbladner. Extrémně strečová, pevná, lehká, ovladatelná i v silných rukavicích, dlouhé větrací otvory a hlavně padnoucí kapuce s ochranou obličejovou maskou. Kalhoty Brokk mají také membránu Cutan a jsou extrémně strečové, odolné proti opotřebení s větracími otvory. Vychytávkou je nastavitelný, elastický opasek.

BATOH

Už léta jsem spoupencem značky Deuter, na těchto batozích bych nic neměnil, jsou do detailu vyladěné a i po letech nošení vypadají zánovně. Rád nosím na zádech zimní model Freeride 35+ nebo univerzální Guide 35+. Na vícedenní přechody si nabalím věci do Guide 45+. Protože mám dvě děti a nechci z nich udělat sirotky, budu teď na túry vyrážet se zbrusu novým batohem ABS Vario, což je v současnosti nejúčinnější pomůcka pro přežití v lavině. Zůstat hlavou nad lavinou a mít přístup ke kyslíku je alfou a omegou přežití. Výhodou systému Vario je možnost připnout na základovou-zádovou desku nosného systému batoh o objemu 18, 30 nebo 50 l.

SAFETY SET

Léta jsem používal analogovo-digitální vyhledávač Ortovox m2.  Vývoj pípáku ale poskočil vpřed už příliš a tak jsem po pečlivé úvaze přešel na Pieps DSP se skenovací funkcí. V ruce jsem měl snad všechny současné pípáky a pokud zvolíte nejmodernější model od jakékoli značky, neuděláte chybu. Pokud se ocitnu v lavině já, moje žena mě bude hledat francouzským topmodelem Arva Line.
Skládací lopatu mám Deploy 3 a sondu Tour Probe 190, obojí od Black Diamond. Obal na lékárničku používám od Deutera a bivakovací vak Ortovox.

TECHNICKÉ VYBAVENÍ

Velmi často jsou potřeba mačky. Kvůli preciznímu zpracování a hlavně kvalitním materiálům, které odolávají opotřebení mám rád „železo“ od Black Diamond. Doporučuji mačky Serac Strap, které využijete na skelety i pohorky. Nebojte se plastových úchytů, fakt vydrží. Rozhodně si nepořizujte mačky bez plastových destiček proti nabalovaní sněhu. Cepín si pořiďte s kovaným zobanem a lopatkou, třeba Venom Adze nebo Grivel Evolution. Šrouby do ledu Express Ice Screw s kličkou pro rychlou manipulaci se opravdu pohodlně zavrtávají do ledu. Karabiny používám Positron Screwgate a HMSku Airlock Screwgate, obojí se šroubovou pojistkou zámku a obojí od „BD“. K jištění nebo slanění mám univerzální pomůcku ATC Guide. Hádejte od koho? Petzl reprezentuje na mém úvazku miniaturní blokant Tibloc. Sedák mám ultralehký (230 g), s rozepínacími nohavicemi - Skialp od Rock Empire, stejně jako úzké sešité ploché smyčky Dyneema 120 cm. Na ledovci nebo pro jištění v některých nebezpečných pasážích používám lano Joker od Bealu s úžasným průměrem 9,1 mm. Má vodoodpudivou úpravu a díky tomu, že spadá do kategorie jednoduchých, jej lze použít i na jištění v lezeckém terénu, což nedovoluje jeden pramen lana polovičního, to stačí pouze na ledovec.

DOPLŇKY

Důležité jsou i doplňky. Na hlavě nosím za hezkého počasí variabilní šátek Buff a když přituhne tak vlněnou čepici Weatherproof od Dale, která nepromokne, ani neprofoukne. Oči mi chrání sluneční brýle SH+ RG Ultra se sadou 3 různých, nepoškrábatelných zorníků a když je vánice nebo difúzní mlha tak mám v batohu vždy lyžařské brýle Swans Coupe s polarizačním filtrem, který ulehčí sledování tvaru terénu. To je na skialpu docela běžná situace a já většinou jezdím první a nemám šanci se prostorově zorientovat podle stopy svého předjezdce.
Pokud není extra škaredě, nosím softshellové rukavice Xcountry Ski s koženou výzthou dlaně. V batohu nám vždy záložní teplé prsťáky Winter Flex Inferno s membránou Event. Oboje od specializované firmy Outdoor Designs.
Orientace je mojí zálibou a tak mám kromě mapy vždy s sebou buzolu Suunto MC-2 se sklonoměrem a samozřejmě GPS, moc spokojen jsem s outdoorovým topmodelem Vista HCX od Garmin. Na zápěstí nosím multifunkční outdoorové hodinky, nebo spíš počítač Suunto X6HRM.
Ve víku batohu mi nikdy nechybí malá čelovka BD Spot se třemi režimy intenzity svícení.