Tento článek vyšel v rámci seriálu SNOW tour 12. února 2016.

Zatímco v mnoha střediscích vypadají sjezdovky v letošní nezimě kolem poledne už jako posypané solí, na Tanvaldském Špičáku naopak byly ještě odpoledne sjezdovky jako sklo. Černé, červené, ale i modré sjezdovky rázem nabyly na rychlosti a kdo neměl ostré hrany, jako by nelyžoval.


Sjezdovky na Tanvaldském Špičáku jsou dle webových informací nejdelší v Jizerských horách. Pro mě jsou každopádně určitě jedny z nejsportovnějších, protože na ulejvání tu prostě není prostor. Začneme-li červenou sjezdovou Závodní, zaujme svojí členitostí – střídají se na ní zatáčky s prudkými hangy i mírnějšími pasážemi a na jedné hrance se dá i trochu poletět. Tuto sjezdovku jsem měla čest okusit jako první a jelikož byly mé lyže čerstvě po servisu, byla to díky ostrým hranám pořádná jízda.


Jako druhá přišla na řadu loňská novinka, sjezdovka Kostelní, která má na délku přes kilometr a dostanete se na ni, dáte-li se ze sedačkové lanovky doleva. Sjezdovka je ve své horní části červená, tedy pěkně rychlá, v dolní části se sklon zvolňuje a sává se z ní pohodová modrá. Kromě úplných začátečníků si sjezdovku užije téměř každá výkonnostní skupina.


Černý Slalomák si v den návštěvy vůbec nebral servítky. Byl perfektně upravený, takže vybízel k tomu to rovnou seshora pořádně pustit. Rychlost mě ale překvapila natolik, že už po pár obloucích jsem žabácky brzdila. :-) Z této sjezdovky se dá vrátit buď zpátky k nástupu sedačkové lanovky, nebo do lokality Špičák II, kde najdete i dětský park a kompletní zázemí s pokladnami, bufety i toaletami.


Děti mohou trénovat na ohrazeném místě s pojízdným pásem a ještě než půjdou na věc na ostro, mohou se povozit na molitanových zvířatech. Větší děti trénují slalom na sjezdovce o kus výše, na kterou je dopravuje buď kratší, nebo delší poma.


Zhruba v polovině červené sjezdovky Závodní můžete odbočit doleva a zpestřit si den jízdou v obřáku s časomírou nebo se oddat skokům a letům ve snowparku. Ten je mimochodem velmi solidně postavený – letošní novinkou je totiž ve středisku 3x výkonnější zasněžovací systém Supersnow. Brzy se v místním snowparku pojede jak Český pohár ve skikrosu, tak Český pohár v akrobatickém lyžování, takže po závodech se tu budete moc sklouznout i na skikrosce nebo v boulích.


Občerstvení je rozmístěné na strategických místech. Najíst se můžete jak u dolních stanic vleků i lanovky, tak na samotném vrcholu Špičáku, a to hned na dvou místech – vybrat si můžete buď restauraci Rozhlednu nebo Ski Chatu. My zkusili druhou variantu a v útulné místnosti s kobercem a dřevěnými stoly jsme si pochutnali na svíčkové (119 Kč) a kuřecím steaku s těstovinovým salátem (129 Kč). Po obědě jsme šilhali ještě po větrníku a medovníku, které se na nás z vitrínky uprostřed místnosti „smály“.


U velkého parkoviště, které se nachází přímo pod nástupem na sedačkovou lanovku, je zázemí s pokladnami a půjčovnou lyží. Hitem půjčovny jsou letošní modely lyží značky Rossignol. Prima službou je i možnost nechat si zapůjčené přezkáče přes noc vysušit.


Lyžařský areál Tanvaldský Špičák je jedním ze středisek zahrnutých do projektu ČD Ski, takže jedete-li na Špičák vlakem, dostanete na pokladně po předložení jízdenky 20% slevu na celodenní skipas. Vlakové nádraží je navíc šikovně umístěné přímo pod areálem, takže už není potřeba využívat žádné další dopravy.


Tanvaldský Špičák v kostce:

Vzdálenost z Prahy     1 h 27 min
Celodenní skipas dospělý (18-63 let)     540 Kč
Celodenní skipas dítě (6-15 let)     380 Kč
Celodenní skipas junior (15 - 18 let)     460 Kč
Senioři od 63 let     460 Kč
Parkování     zdarma na centrálním parkovišti, pod nástupem sedačkové lanovky


Ve středu jste mohli na Tanvaldském Špičáku zdarma testovat lyže FISCHER, hůlky LEKI, helmy a brýle značky SMITH a rukavice LEVEL. Při reportování jsme měli nohy v teple díky vyhřívaným ponožkám LENZ, používali jsme hodinky GARMIN, fotografie pořídili pomocí techniky SAMSUNG a do střediska nás dovezla vozidla HYUNDAI Tucson.Všechny články s čerstvou inspirací z lyžařských středisek najdete v seriálu SNOW tour!


Partneři SNOW tour: