Česko

V Česku byly zatím jen dvě oblevy – jedna od prosince do Nového roku a druhá od konce ledna dosud. Přesto se díky zasněžování lyžuje na 66 % sjezdovek ve více než 100 střediscích, sledovaných ve sněhovém zpravodajství. Zcela uzavřeny jsou přechodně některé menší (Bouřňák, Miroslav) a příměstské areály (Hlubočky, Peklák), z velkých má omezenější provoz krušnohorský Plešivec nebo krkonošská Rokytnice. Nový sníh nejvíce zasypal Beskydy (10 až 20 cm) a Šumavu (10 cm), pár centimetrů ale připadlo i ve vyšších polohách ostatních hor. Celková přírodní sněhová pokrývka ovšem stále zůstává podprůměrná, nejvíce asi v Krušných horách. Příští týden ale slibuje horám teploty převážně pod bodem mrazu i další sníh – podmínky by tedy měly být vzhledem k dosavadnímu průběhu sezóny v podstatě „optimální“.


Celková výška sněhové pokrývky v Česku 11. 2. 2016

Rakousko

V Rakousku je aktuálně otevřeno 88 % z tamějších 7 000 km sjezdovek, a to i díky sněžení posledních dnů. Uzavřeny nebo v omezeném provozu zůstávají jen malá centra na okraji nebo v podhůří Alp, naopak ta „významná“ jsou prakticky v plném provozu.


Jednou z nejvíce zasněžených oblastí v Rakousku je tradičně Arlberg

Itálie

Sníh se po nekonečném čekání snesl i na italské Alpy, které byly ještě začátkem února mnohde holé a lyžovalo se na vysněžených „stužkách“ tratí. Aktuálně je otevřeno 77 % ze 4 000 km sledovaných sjezdovek – z oblíbených středisek má stále ještě omezenější provoz Monte Bondone, z velkých pak Sestriere. V Dolomitech se díky nové nadílce téměř „naplno“ rozjely i San Martino di Castrozza a Civetta, situace se výrazně zlepšila i ve Val di Sole (Folgarida, Marilleva, Madonna, Tonale) či ve Valtellině (Bormio, Livigno, Santa Caterina, Aprica).


Holé louky okolo bílých sjezdovek jsou i v Itálii momentálně minulostí (Madonna di Campiglio)

Nedobrou sezónu zažívá Slovensko (otevřeno cca 55 % sjezdovek), kde však teď také vydatněji sněžilo. Ve Francii a Švýcarsku je v provozu shodně přibližně 75 % sjezdovek, přírodního sněhu však mají nejvíce.


Porovnání výšky sněhu oproti normálu ve Švýcarsku 28. 1. vs. 11. 2. 2016 (v %)