Hostitel již čeká

Vyzkoušejte dálkové trasy, jako je 1 200 km dlouhá Arnoweg, i zastrčené cestičky k horským jezerům, stejně jako pohodlné vycházkové cesty. Při vycházkách po horských pastvinách jistě pořádně vyhládne. A tak se nechte pozvat a naberte nové síly v některé z místních salaší, kterých je v horách přes pět set. Hostitel již čeká a má pro každého turistu připraven stůl plný vydatného jídla: máslo, tvaroh a sýry čerstvě připravené z mléka horských krav i kořeněný selský chléb s domácí slaninou. Vrcholem celé hostiny je pak malá sklenička domácí pálenky.

Bájné túry horskými pastvinami

Vydáváte se do hor s dětmi? Pak na vás čekají bájné túry, při kterých se nikdo nebude nudit. Stejně staré jako tradice obhospodařování horských pastvin jsou také místní báje a pověsti. Vystupují v nich obří kameny, kouzelné zlaté studně, hluboké jeskyně, v nichž jsou ukryté poklady, ale také krutí lesní a horští démoni, kteří tropí neplechu ve zdejším horském světě. Do něj světa se dostanete po čtyřiatřiceti vycházkových trasách všech stupňů obtížnosti, které vedou podél klasických cest a pěšin. Zájemce zavedou krok za krokem do říše bájí – přes údolí divokých žen v Raurisu, k chodícímu červu Tatzlwurm v Rossalmu nebo k ledovcovému duchu z Kötschachtalu. Žádný výletník nebude kouzelnou říší zklamán! Tady nahoře se vyřádí i malí horští sportovci. Mimoto se můžete potkat s mnoha horskými zvířaty. Na vlastní oči máte možnost spatřit kamzíka i sviště. Pro rodiny s dětmi je léto na horských pastvinách ideální. Stranou dopravního ruchu, k tomu hodně místa a ještě víc přírody.

Salcbursko I

Na kolo i s dětmi

Pokud Salcbursko nabízí až 350 km pěších tras, kolik jich nabídne cyklistům? Věřte nebo ne, ale trasy si můžete vybírat z šestitisícové nabídky. Mnohotvárné chodníčky, ale i strmé sjezdy pro extrémnější jedince, stejně jako vícedenní tra­sy určené ambiciózním rekreačním cyklistům, se linou horami a pastvinami. Cyklostezky jsou uzpůsobeny jak trénovaným sportovcům, tak dětem a seniorům. Každý si najde svou trasu i tempo. Stezky, dlouhé i přes dvě stě kilometrů, vedou těmi nejkrásnějšími zákoutími salcburského regionu. Denní etapy mají délku okolo 40 km, celá trasa se dá zvládnout asi za týden. Ať vyrazíte po Taurské cyklostezce, která začíná u Krimmelských vodopádů (nejvyšších ve střední Evropě), po stopách Mozartova života nebo po Solné či Jezerní stezce, všude naleznete zajímavosti i historii tohoto regionu.

Salcbursko II

Rady na cestu

V Salcbursku nelze přespat kdekoliv se vám zlíbí, proto se doporučuje sehnat si průvodce např. Ráj horských kol Salcbursko – 40stránkový žurnál pro milovníky horských kol na sezónu 2007 s cyklotrasami i hotely. Na internetových stránkách www.salzburger-almenweg.at, se dají projít trasy interaktivně. To znamená, že si lze z každého bodu trasy prohlédnout panoramatický obrázek okolí a kromě toho i pustit si trasu jako videoklip. Kromě toho je ke každé trase k dispozici i 3D pohled a letecký snímek.

TIP: všechna data o trasách je možné z internetu stáhnout do GPS navigačních přístrojů.