Průsmyk nebo tunel

Vraťme se ale zpět na hranice Dolního Rakouska a Štýrska. Nyní přes tento průsmyk musejí projet všechny vlaky z Vídně do Grazu, a lyžaři se tak mohou dostat pohodlně přímo do lyžařského střediska. Do budoucna se však pod zemí chystá něco ne nepodobného tunelu pod Lamanšským průlivem. Pod Semmeringem se staví ohromný tunel o délce přes 27 kilometrů. Jedná se o investici za tři milardy a tři sta milionů euro. Jen tak pro představu, za to byste u nás postavili opravdu hodně lyžařských středisek. Kolik přesně? No, Kouty, které bezesportu patří k těm největším, prý stály půl milardy Kč. Tři milardy a tři sta milionů euro je asi 924 miliard korun. Takže za jeden tunel byste mohli postavit přes 180 středisek velkých jako Kouty. Nevím jak vy, ale já si to ani nemumím představit.

Za čerstvým vzduchem

Když první vlaky zastavily v roce 1853 na Semmeringu, pasažéři nebyli lyžaři, ale lidé, kteří hledali čistý horský vzduch. Zdejší prostředí je velmi kvalitní jak pro dýchací cesty, tak pro psychiku. Zatímco v okolních střediscích v této části Rakouska jste skrytí v hlubokých údolích, tady lyžujete stále vysoko na horách s pohledy na majestátní masívy Raxalpe a Schneeberg. Výhledy, historické budovy a obrovské převýšení nad dolnorakouskou nížinou dodávají místu nezaměnitelný genius loci.

Sjezdovky jsou tu dost dobré pro světový pohár žen, který se tu pravidelně koná s nejvyššími počty návštěvníků právě proto, že Semmering je tak jednoduše dostupný z Vídně. Z horní stanice kabinkové lanovky, která má převýšení čtyři sta metrů, však můžete dolů sjíždět i po rodinné sjezdovce, která nabízí bezpečný a mírný terén pro cruising.

Sáňky nejen pro děti

Hned vedle této pohodové sjezdovky vede sáňkařská dráha, kterou jsem měl také možnost vyzkoušet. Musím přiznat, myslel jsem si, že sáňky jsou pro děcka, ale je to fakt záhul. Vůbec nechápu, jak je možné, že sáňky jedou tak rychle. Nebo je to ta blízkost terénu, která umocňuje pocit rychlosti? Tak či tak, podívejte se na video, ve kterém nejednou narazím do boční bariéry. Na mém sáňkařském umu budu muset ještě zapracovat.

Apres-ski

Večer na Semmeringu rozhodně není nudný. Samozřejmě můžete pokračovat v lyžování. Kopec je nasvícen tak intenzívně, že je vidět i z dálnice od Vídně. Možná jste si všimli, že lyžařské středisko Semmering je někdy marketingově prezentováno jako Zauberberg. To může být pro našince těžko přeložitelné. Řekněme čarodějný kopec? Jak to vlastně vzniklo? V roce 1995 se tady jel poprvé světový pohár, na který přijelo deset tisíc diváků. I dnes se tady při pořádání světáků tradičně na jeden den uzavře polovina dálnice, aby mohla sloužit jako parkoviště pro obrovská kvanta diváků.

Přímo pod sjezdovkou je apres-ski bar, a jak jistě víte, rakouská kultura po lyžování je něco velkolepého. Zdá se, že někteří návštěvníci lyžařských areálů jezdí na hory právě pro tu možnost seznámení se v apres-ski baru více než pro ono hoblování sjezdovky.

Jedna věc, která mě však v Rakousku vehementně tankuje, jsou kuřáci. Je fakt špatně, že tady ještě nezavedli zákaz kouření.

Osobně jezdím lyžovat kvůli lyžování, ale kdo mě zná, ten ví, že neodmítnu možnost seznámit se se sympatickou blondýnkou. A měl jsem to štěstí, že jedna taková kanadská blondýnka par excellance navštívila Semmering zrovna ve stejný den jako já.

Pamela Denise Anderson je nejen herečka, modelka, sexuální symbol a producentka, ale také lyžařka a snowboardistka. Vzhledem k tomu, že pochází z Britské Kolumbie, navštěvuje nejčastěji se svými dětmi lyžařské středisko Whistler. "Jezdím na hory moc ráda, ale jsem spíš ostuda pro moje děti, které jezdí mnohem lépe než já", svěřila se mi tato hvězda, kterou znáte z televizních seriálů. Na Semmeringu nebyla náhodou, v Rakousku totiž propagovala svou vegetariánskou kampaň.

Drahý vlak

Jediným faktorem, který vám pokazí zážitek z cesty na Semmering, je cena vlakového spojení. Šest set osmnáct korun za jednosměrnou jízdenku z Brna do Vídně? Cože? Vždyť cesta do Ostravy, Prahy, či Bratislavy je třikrát levnější! Železniční spojení Brna a Vídně patří k nejstarším v Evropě a parní lokomotivy před sto lety zvládaly cestu stejně rychle jako nové railjety. Poprvé v poválečné historii máme přímé spojení Brna s Alpami. Je obrovská škoda, že vlak nemůže konkurovat ani náhodou autobusové a osobní přepravě...


Akce: na Semmering levně autobusem

V neděli 13. března se můžete se CITY SKI vydat na Semmering autobusem, a to s ultravýhodným balíčkem BUS + SKIPAS za 950 Kč. Místa na tento zájezd jsou limitována!

Podívejte se na video, jak to na Semmeringu vypadá:
Pavel Trčala je majitelem firmy CITY SPORTS s.r.o., jejíž program CITY SKI je největším poskytovatelem jednodenních lyžařských zájezdů v České republice. V zimě můžete se CITY SKI vyrazit na hory z těchto měst: Praha, Brno, Ostrava, Pardubice, Olomouc, Plzeň. Podrobnosti naleznete na: www.cityski.cz