Celkem 9 areálů, sloučených v jednu celistvou pavučinu, aktuálně nabídne 225 km sjezdovek, které jsou dostupné z několika měst: ze Söllu, Itteru, Hopfgartenu, Westendorfu, Brixenu im Thale, Scheffau, Ellmau nebo z Goingu. V podstatě jde o poměrně velké množství pahorků a vrcholů, které jsou propojené vzájemně propletenými sjezdovkami a lanovkami. Na jeden vrchol tak leckdy vedou lanovky i ze tří směrů a možností kudy dolů je tak nespočet.


My jsme safari započali v městěčku Brixen im Thale a vydali se kabinkovou lanovkou do „odříznuté“ části na vrchol Choralpe, odkud jsme se několika sjezdy a výjezdy lanovkou dostali na Gampenkogel, tedy vůbec nejvýše položené místo ve Skiweltu. Vyšší nadmořská výška byla znát i na sněhových podmínkách – sjezdovky byly pěkně tvrdé a poprašek sněhu se držel i na okolních stromech. Sjezdovky tu převládají rychlé červené, které nejsou nijak extra široké, ale najdou se i pasáže, kde to můžete pustit.


V této části jsme zabrousili i do funparku, který najdete pod vrcholem Gampenkogel, tedy je potřeba trochu „cestovat“. Funpark představuje dlouhou zábavnou lajnu, na které najdete menší i větší skokánky, bedny jak rovné, tak nakloněné do zatáčky a také větší i menší big air – toho menšího se nemusí bát ani méně zkušení, protože dopad je postavený pro všechny délky doskoku. A když nic, střihněte si alespoň roznožku na skokánku, na kterém tu lítali i malí lyžníci.


V lyžařském výletu jsme pokračovali na druhou stranu směrem na Hochbrixen. Tady nás hned po výjezdu kabinkovou lanovkou zaujalo náměstíčko s velkým dětským lyžařským parkem, který zahrnoval jak větší slalom v brankách, tak menší překážky nebo lyžařský kolotoč. Jde o šikovné zázemí včetně restaurace, možnosti úschovy lyží za 1 euro (druhý den přifrčíte na lehko lanovkou na kopec a nemusíte se od auta trmácet s lyžemi) a iglú vesničky.


Ice Land, tedy několik iglú tvořících vesničku, nabízí netradiční možnost přespání. Nejde tu ale jen o nocleh, ale o celý zážitkový program – po příjezdu lanovkou na vás čeká drink na uvítanou, pokračuje se workshopem ve vyřezávaní ledu, následuje fondue na ledovém stole a procházka lesem s loučemi. Od čtvrtka do neděle takový program vyjde na 185 eur na osobu. I bez noclehu můžete navštívit ledový bar, kde jsou z ledu jak stoly, tak lavičky přikryté kožešinou.


Od iglú jsme se vydali směrem na Hopfgarten a Söll (v žádném středisku jsem zatím nemusela tolikrát vytáhnout mapičku z kapsy, kolik je tu propletených sjezdovek :-)). Sjezdovky jsou tu poměrně sportovní – červené sjezdovky jsou opravdu rychlé a často překvapí i prudší padáček. Zato zde již sjezdovky byly rozbředlejší než ve Westendorfu, kde bylo i méně lidí. Takže jsme dali v horní části jen pár červených a měkkými sjezdovkami do údolí jsme ani nesjížděli.


Samozřejmým tipem na vyhlídku je samozřejmě vrchol Hohe Salve, který ční z lyžařské pahorkatiny jako bílá pyramida – hostí romantický kostelíček i panoramatickou restauraci, kde si výhled na zasněžené kopce užijete dokonce i na toaletách. ;-) Z Hohe Salve vede dolů nejedna černá sjezdovka – my zkusili 2c, tedy Südabfahrt-Hohe Salve a musím říct, že tahle střecha už byla dost i na mě. Svorně jsme proto přešli na bezpečnou klasiku a padák pěkně sešoupali – škoda, že ten prďák není na fotce vidět. :-)


Vydáte-li se z Hochbrixenu na druhou stranu, dostanete se přes vrchol Zinsberg do části Scheffau a dále můžete přes safari pokračovat do Ellmau či na Going. Tady se nacházíte doslova v řečišti modrých, červených, ale i černých sjezdovek a možná vám chvíli zabere, než si najdete tu svojí oblíbenou. Mezi naše nej sjezdovky se konečně dostala černá trať, a to sjezdovka č. 60 Brandstadl-Talabfahrt. Patří mezi ty rychlé, zároveň ale široké a přehledné a se zábavným profilem, který nabídne pár zatáček i pěkně široký padák.


Zpestřením v této části je měřený obří slalom pod záštitou BMW. Kromě toho, že si můžete poměřit síly, budete mít na videu zaznamenanou i vaši jízdu v brankách, kterou si na stránkách střediska najdete podle čísla skipasu a volně si ji můžete stáhnout. Odměnou za projetý slalom může být dokonce i výhra auta – nám stačil prima pocit na startu s odpočítáváním a simulovaným fanděním. :-)


Co mě v Scheffau ještě zaujalo, byl dětský lyžařský park Kinder Kaiserland na vrcholu Brandstadl, který je opravdu jedinečně zařízen. Kromě skútru s vozíčkem, který řídí zelený drak, se tu děti vydovádí ve slalomu, v tunelech nebo na malých sněhových schodech, kde mohou trénovat zdolávání prvních nerovností.


Do Ellmau jsme zavítali vzhledem k pokročilé době jen na pár jízd. Tamější sjezdovky jsou profilově podobné – převládají tu členité tratě s minimem nějakých rozlehlých alpských dálnic. Zaujme ale funpark, který obsahuje kromě skoků i „easy“, tedy jednoduchou trať, složenou z malých překážek zvládnutelných i pro ty nejmenší.


Vydělte počet sjezdovek dvěma (možná třemi, matematika mi zas tak nejde) a dostanete počet horských hospůdek s tradičním rakouským občerstvením. Příznivé ceny má třeba chata Brantl-Alm, která láká lyžaře přímo ze sjezdovky č. 2 Rennstrecke, jež končí u výstupu kabinky Hochbrixen.


Ceny jídel se pohybují od 4 do 12 eur a vybrat si můžete tradiční wurst (4 eura), Leberkäsesemmel – houska s plátkem sekané (3,30 eur), trhanec s jablečným pyré (8,50 eur) nebo tyrolský gröstl s párečky (10,10 eur). Porce jsou vydatné a wi-fi tu „jede". ;-)Tip na ubytování:

Hotel Reitlwirt v městečku Brixen im Thale stojí v bezprostřední blízkosti zastávky skibusu a má česky a slovensky hovořící personál. Na večeři si můžete vybrat ze tří chodů, více než 4 teplá jídla se podávají dokonce i na snídani. Pokojíčky snoubí spací, tak pracovní a odpočinkovou zónu (viz galerie pod článkem).Skiwelt v kostce:

Vzdálenost z Prahy     4 h 34 min
Celodenní skipas dospělý *     41,50 eur
Celodenní skipas mladiství (1997 - 1999)     33,50 eur
Celodenní skipas děti (2000 – 2009)     21 eur
Parkování     zdarma u kas/nástupů lanovek
Web     www.skiwelt.at* Ceny vedlejší sezony - 12. 3. až 3. 4. 2016*Při reportech jsme používali lyže značky FISCHER, hůlky LEKI, helmy a brýle SMITH, rukavice LEVEL a hodinky GARMIN Fénix 3. Nohy nám v lyžákách zahřívaly ponožky LENZ. Do střediska nás dovezl vůz HYUNDAI Tucson a fotografie jsou pořízené technikou SAMSUNG.Všechny články s čerstvou inspirací z lyžařských středisek najdete v seriálu SNOW tour!


Partneři SNOW tour: