Mistrovství světa, které se pravidelně koná každý rok od roku 1981, poprvé zavítalo do země bývalého východního bloku, mimo lyžařsky nejvyspělejší evropské státy. Po 11 ročnících Světových pohárů této kategorie tak měli čeští Masters možnost zazávodit si s absolutní špičkou na domácí půdě i při této vrcholné akci. A Špindlerův Mlýn, jedno z našich nejlepších lyžařských středisek, nabídl všem účastníkům vynikající podmínky.

„Oproti původně přihlášeným 570 závodníkům jich nakonec dorazilo o něco méně. I tak je ale necelá pětistovka účastníků z 27 zemí celého světa, lyžařsky mnohdy exotických, novým rekordem,“ zhodnotila účast Iva Kárníková, project manger Organizačního výboru Mistrovství. Poprvé jsme na našich svazích mohli vidět například závodníky z Jižní Ameriky, Austrálie nebo Japonska. Nejpočetnější zahraniční výpravou byli tradičně Rakušani, pozadu nezůstali ani Němci, Italové nebo Švýcaři. Početná výprava přijela i ze Slovenska, v čele s nejstarším účastníkem Mistrovství Otto Krajňákem (ročník 1925).

A výsledky? Rekordní byly letos úspěchy domácích lyžařů. Všechny 3 mistrovské tituly za Slalom, Obří slalom i Super G získali Alena Bouzková a Ludvík Vacek, po dvou Dita Culková Nechanická a David Horáček a jeden přidala i bývalá úspěšná česká reprezentantka Eva Kurfürstová. Spolu s druhými a třetími místy tak získala početná česká výprava dohromady 31 medailí. Pověstnou třešničkou na dortu pak byla 4 první, 6 druhých a 3 třetí místa v závěrečném pátečním obřím slalomu Světového poháru – FIS MASTERS CUPu.

Velmi pozitivně byl všemi účastníky hodnocen i doprovodný program. Pondělní Team Parade, slavnostní zahájení Mistrovství v centru Špindlu s typickou postavou Krakonoše, nadstandartním ohňostrojem a módní přehlídkou sportovního oblečení, ozdobený účastí tváře Mistrovství úspěšného reprezentanta a olympionika Ondřeje Banka, starostů Špindlerova Mlýna a Vrchlabí, pánů Vladimíra Starucha a Jana Sobotky, nebo ředitele Ski areálu Špindlerův Mlýn pana Čeňka Jílka. Úterní i čtvrteční vyhlášení vítězů – prize giving ceremony, za účasti řady osobností sportovního i společenského života, mimo jiné presidenta Svazu lyžařů Lukáše Sobotky, člena exekutivy FIS Romana Kumpošta nebo expresidenta ČR Václava Klause.

Společenským vrcholem pak byla pro všechny zúčastněné Galadinner v hotelu Horal, kde byla po celou dobu šampionátu i hlavní základna organizátorů a pořadatelů, závodní kancelář a kde probíhaly i meetingy kapitánů týmů všech zúčastněných zemí.

Velký dík patří všem, kteří akci poskytli svoji záštitu, Českému olympijskému výboru, ministerstvům školství, mládeže a tělovýchovy a pro místní rozvoj, hejtmanovi královéhradeckého kraje, primátorce hlavního města Prahy a starostům Špindlerova Mlýna a Vrchlabí. A samozřejmě všem partnerům.

A nějaké „kaňky“? „Jen nás trošku mrzí neúčast řady přihlášených domácích závodníků,“ dodal prezident organizačního výboru Mistrovství Michal Kárník, „poté, co jsme věnovali přípravě takovéto velké mezinárodní akce, nestálo některým za to se ani omluvit.“