Jak ze St. Michael im Lungau, tak z Mauterndorfu vás do areálu vyvezou kabinkové lanovky, kolem nichž stékají ty nejdelší sjezdovky. Kvůli velmi jarním podmínkám posledních dnů už samozřejmě byly obě tratě dosti měkké, takže rozum velel zůstat v horních partiích areálu – tam vydržely tratě jezditelné až do poledne, přičemž po deváté hodině ráno překvapil i hodně tvrdý manšestr.


Z malého lyžařského náměstíčka nahoře vybíhají tři sedačkové lanovky – jedna k výstupní stanici kabinky ze St. Michelu, druhá k výstupu kabinky z Mauterndorfu a ta poslední frčí na nejvyšší vrchol Speiereck do výše 2 411 m. Odtud vede zpočátku jen jediná červená trať, po chvíli se ale větví na náročnější i lehčí varianty. Zvlášť její horní úsek nám byl díky akorátnímu červenému sklonu dosti sympatický.


Z této červené sjezdovky můžete pokračovat buď po stejně obtížné trati po hřebeni směrem k lanovce Sonnenbahn, a tedy klidně až do St. Michaelu, nebo zabočit v polovině ostře doleva a sklouznout se po krátké černé sjezdovce. Tu jsme nakonec jezdili nejčastěji, protože navzdory černému značení se nejednalo o příkrou „střechu“ a v pohodě se dal v tolerantním jarním sněhu vykouzlit i carvingvý oblouk. Šíři sjezdovky není potřeba komentovat - byla dostatečná. :-)


Další povedená sjezdovka, která stojí za zmínku, vedla ze sousedního vrcholu Grosseck, která se spouští až k parkovišti, tentokrát ovšem v Mauterndorfu. Tato červená trať se až tak neklikatí, takže není problém nabrat vyšší cestovní rychlost.


Máte-li s sebou začátečníka, nabízí se pro něj buď cvičné sjezdovky u nástupní stanice kabinkové lanovky v Mauterndorfu, které obsluhuje vlek, nebo modrá sjezdovka v horní části střediska vedoucí od výstupní stanice lanovky Sonnenbahn. Tato zapadlá modrá sjezdovka je téměř prázdná a dětem (ale samozřejmě i dospělým :-) ) nabídne i „pohoupání“ na terénních vlnách.


Zůstaneme-li u dětské zábavy, zaujme dobrodužná pěšinka, lemující výše zmíněnou modrou sjezdovku. Jde o zábavu, za kterou vám budou děti vděčné – na houpavé pěšince najdou sem tam skokánek, sem tam zavřenější zatáčku a k dobrodružné atmosféře přispívá i okolní les. ;-)


Školní lyžařské parky jsou tu dva. Jeden dole v Mauterndorfu a jeden u výstupní stanice kabinky Sonnenbahn. Parky jsou opravdu pěkně zařízené – kromě slalomu, pojízdných koberců a lyžařského kolotoče se tu děti můžou vyblbnout i na skákacím hradu. Čtyři hodiny výuky pořídíte za 58 eur a přikoupit si můžete i polední hlídání.


Protože počasí v době naší návštěvy přálo, vybrali jsme si na oběd nejvýše položenou hospůdku Panorama Alm se slunečnou terasou. O výhled nepřijdete ale ani ve vnitřní části, protože „výhledová“ část restaurace je prosklená. Neztratí se ani ti, kdo nevládnou němčinou, neboť je tu česky a slovensky hovořící personál. Z jídelního lístku si můžete vybrat třeba tradiční „šnitzl“, zapečené brambory, špagety nebo hamburger či kuřecí křidýlka. My zvolili poslední variantu a porce by vystačila klidně pro dva (a ještě by zbylo ;-) ). A k tomu ta panoramata!Přímo v St. Michaelu, asi 2 minuty autem k nástupu lanovky Sonnenbahn, se nacházejí apartmány Dalila a Dalila Penthouse. Jde o příjemně zařízené apartmány jak pro dva, tak až pro 10 osob. Nechybí lyžárna, sušárna bot a zastávka bezplatného skibusu. Luxusní apartmán o velikosti 110 m2 s terasou (60m2) a krbem pořídíte pro 6 osob za 230 eur na den. Potraviny jsou od Dalila apartmánů navíc vzdálené cca 1 min autem nebo z apartmánů Penthouse dvě sekundy chůze. ;-)Grosseck Speiereck v kostce:

Vzdálenost z Prahy     5 h 20 min
Celodenní skipas dospělý (1956 – 1996) *     37 eur
Celodenní skipas mladiství (1997 - 1999) *     27 eur
Celodenní skipas děti (2000 - 2009) *     20 eur
Senioři (1955 a starší) *     36 eur
Parkování     bezprostředně u nástupu na kabinkové lanovky v St. Michael im Lungau a v Mauterndorfu
Web     www.bergbahnen-lungau.at

*Ceny platné ve vedlejší sezoně od 19. 3.

Při reportech jsme používali lyže značky FISCHER, hůlky LEKI, helmy a brýle SMITH, rukavice LEVEL a hodinky GARMIN Fénix 3. Nohy nám v lyžákách zahřívaly ponožky LENZ. Do střediska nás dovezl vůz HYUNDAI Tucson a fotografie jsou pořízené technikou SAMSUNG.Všechny články s čerstvou inspirací z lyžařských středisek najdete v seriálu SNOW tour!


Partneři SNOW tour: