V Rakousku bylo poprvé vybudováno zasněžovací zařízení, které umožňuje výrobu sněhu i při teplotách nad nulou. „IDE ALL Weather Snowmaker“ je z dílny izraelského koncernu IDE. Přímo na sjezdovce a bez chemických přísad je Snowmaker schopen vyrábět sníh. Patnáct metrů vysoká výrobní věž o průměru 3 metry byla umístěna v objektu, který byl pro tento účel zřízen vedle údolní stanice kabinové lanovky Pitz Panoramabahn v nadmořské výšce 2 840 metrů. Vyráběný sníh tak může být přímo veden na sjezdovky, které se nacházejí pod sedačkovou lanovkou Gletschersee, již před zahájením lyžařské sezóny v polovině září.   
Pitztal SnowmakerPitztal SnowmakerPrvořadým cílem je samozřejmě zajištění kvalitního stavu sjezdovek a zasněžení úseku mezi horní stanicí zubačky a dolní stanicí kabinové lanovky Pitz-Panoramabahn.

Voda pro tuto novou výrobu sněhu je odebírána z retenčního jezírka vakuovým principem přímo na ledovci. Snow Maker vyrobí během 24 hodin kolem 950 kubíků sněhu nezávisle na venkovních teplotách, vlhkosti vzduch a rychlosti větru, a tím tedy velmi efektivně s nižší spotřebou energie. Elektrický jmenovitý příkon zařízení řádově odpovídá sedačkové lanovce střední velikosti. Elektrický příkon se pohybuje kolem 500 KW, což odpovídá osmi běžným sněhovým dělům. Kvalita technického sněhu vyráběného sněhovými děly ovšem ovšem podle zkušeností silně kolísá.   

Základem tohoto zařízení „All Weather Snowmakers“ je osvědčená technologie „Vacuum Ice Technology“ (VIM).  V zásadě se jedná o kotel s vysokým vakuem. Jakmile se do vakua zavede voda, začíná se část vody okamžitě odpařovat – nezávisle na venkovní teplotě. Tento
proces odpařování odebírá zbytku vody tolik energie, že dojde o jejímu ochlazení a posléze vzniku ledových krystalů. Celý proces funguje čistě fyzikálně bez chemických přísad.

Zřetelně vyšší efektivnost tohoto způsobu výroby sněhu ve srovnání s běžnými zasněžovacími zařízeními vzbuzuje samozřejmě mezinárodní pozornost celé lanovkářské branže a médií na pitztalské údolí. I perspektiva, že se podaří dlouhodobě obnovit ledovcové plochy, případě konzervovat stávající ledovcovou substanci, je velmi slibná.

Izraelský koncern IDE je hlavní světový výrobce zařízení k odsolování mořské vody a chladicích technologií pro diamantové a zlaté doly.

Instalace tohoto zařízení umožní lanovým dráhám v budoucnosti zahajovat sezónu již  v polovině září a garantovat skvělé lyžařské podmínky až do pozdního jara. Jako stacionární zařízení bude mít Snow Maker na Pitztalském ledovci nicméně nadále jen status doplňkového systému mobilních sněhových děl.

Foto v textu: www.pitztaler-gletscher.at

Foto dole: Radek Holub
Pitztal Snowmaker
Pitztal Snowmaker
Pitztal Snowmaker
Pitztal Snowmaker
Pitztal Snowmaker