Začátek května je završením lyžařské sezóny i v alpských vysokohorských střediscích a na některých ledovcích, poté už se bude ve střední Evropě lyžovat už jen na pár místech. Chladná a sněhová epizoda vykouzlila výborné podmínky už v polovině dubna, nyní Alpy dostávají další a ještě vydatnější nášup. Sněžení místy přechodně kleslo i do poloh kolem 1 000 m n. m., ovšem nulová izoterma pomalu stoupne ke 2 000 m n. m. – nad dvou- až dvouapůltisícovou hranicí se tak bude v příštích dnech držet „zimní“ sníh, níže bude rychle tát či zcela mizet.

Rakousko

Na přelomu dubna a května se bude největší porce sjezdovek servírovat v rakousko-švýcarské neledovcové Silvretta Areně (Ischgl Samnaun), kde jsou v provozu tři čtvrtiny sjezdovek – 179 km (fotoreport z 25. až 28. dubna na Alpinforum.com).

Téměř v plném provozu jedou i tyrolské ledovcové areály – Hintertux má aktuálně otevřeno 47 km a Stubai 37 km. V Söldenu (34 km) už je mimo provoz neledovcová část areálu, takže je nutné k ledovcům Rettenbach a Tiefenbach vyjet po vysokohorské silnici autem.

Nad Kaprunem se na Kitzsteinhornu lyžuje na 29 km tratí (redakční report z 21. dubna), tedy rovněž prakticky na všech ledovcových sjezdovkách včetně sjezdu do mezistanice.

I západotyrolské ledovce Kaunertal (čtenářský report z 19. dubna) a Pitztal (redakční report z 20. dubna) mají plný provoz, tedy na každém z nich je upraveno 21 km sjezdovek.


Pitztal – sportovně laděné dálnice podél kabinky Wildspitz (20. dubna)

Velmi omezený provoz s několika otevřenými sjezdovkami běží do 1. května i v Gasteinu (Sportgastein), Kitzbühelu (Resterhöhe), Obertauernu nebo na Turracher Höhe (Kornock). Do 8. května se bude lyžovat na Mölltalu, Pitztalu a v Söldenu, do konce měsíce pak i na Kaunertalu a na Stubaiském ledovci. Kitzsteinhorn plánuje lyžařský provoz až do konce července a Hintertux celoročně.

Německo

Až do 1. května se bude lyžovat v menším, ex-ledovcovém areálu pod nejvyšší horou Zugspitze (redakční report z 19. dubna).


Zugspitze – dlouhý sjezd z Wetterwandecku do údolí Brunntal (19. dubna)

Itálie

Do 1. května se lyžuje v Livignu (Carosello, Mottolino – 90 km), ve vysokohorském Suldenu pod Ortlerem (Madritsch – 25 km) a velmi omezeně ještě v Cortině d´Ampezzo (Faloria – 15 km), na Tonale (5 km) a v sedle Fedaia pod Marmoladou (5 km). Na Schnalstalském ledovci (Grawand, Hintereis – 15 km) se bude zavírat o týden později.


Schnalstaler Gletscher – webkamera z 27. dubna

Švýcarsko

V Zermattu, jednom z mála celoročních lyžařských center, se lyžuje ještě na 130 km sjezdovek. Solidní rozsah tratí se upravuje také na Corvatschi nedaleko Svatého Mořice (50 km), kde zavírají 1. května, omezenější lyžování pak nabízejí Engelberg (Titlis – 15 km) a Les Diablerets (Glacier 3000 – 15 km).


Zermatt – webkamera z 27. dubna