Jeho jméno figuruje v několika žebříčcích českých a slovenských superboháčů. Na seznamu se loni pohyboval mezi těmi, jejichž majetek byl odhadnut na pět až deset miliard korun. Pětačtyřicetiletý Slovák Igor Rattaj, který se v polovině 90. let krátce po založení stal partnerem investiční skupiny J&T, je dnes jednou z jejích čtyř "hlav". Vedle aktivit spojených s "mateřskou firmou" si jede vlastní úspěšný byznys, mimo jiné je spolumajitelem obřího zábavního areálu na Slovensku - Tatry mountain resorts. "Živí mě obojí, mé vlastní nezávislé projekty i J&T," připouští Rattaj.

(...)

Tak řekněme Skiareál Špindlerův Mlýn. Když bude generovat cash flow, je to fajn. Ale vracet se to bude tak 15 let. Když se ale ze Špindlu na základě našich investic stane dobré a luxusní středisko, umím tam pak postavit hotel, apartmány. Úzce to souvisí se střediskem, ale dá se to zároveň i jednorázově prodat. Rychle vydělat peníze, kterými se umoří původní investice. Je ale pravda, že vlastní kapitál, který se musel na začátku investovat, se vrací relativně pomalu. Nicméně vydělává to na sebe, na svůj provoz, chod, dluhovou službu, splácení, bohužel zatím ne na dividendu. Doufáme, že se nám vše, co jsme vložili, mnohonásobně vrátí. Proto se v tom také angažuji.

(...)

Na rozdíl od Rakouska máme trochu jinou obchodní strategii. S nadsázkou říkám, že se sem ještě přijdou Rakušané učit. Ten obchodní model jsem viděl v Americe. Neříkám, že tam je to všechno svaté a nejúžasnější, ale v byznysu jsou Američané nejlepší. A když se na to dívám byznysově, aby to bylo pro klienta i provozovatele smysluplné, tak to dělají Američané lépe než Rakušané.
Oni umí udělat skvělé sjezdovky, atmosféru. Jenže dělají jen takovou regionální politiku, aby všichni přežili, byli fajn a měli penziony. Neumí nebo nechtějí se ale rozvíjet do větších rozměrů, neumí přemýšlet nadčasově. To chceme my. Proto děláme střediska na Slovensku, v Česku, Polsku. Proto zvažujeme koupi střediska v Rakousku. Chceme klienta získat na celoroční skipas platný ve všech těchto zemích. Letos jsme to ve Špindlu rozjeli za 5 000 korun a všichni se ptali, zda to myslíme vážně.

Více čtěte v rozhovoru Ekonom.cz Miliardář Igor Rattaj: Nejezděte do Alp, přivezu vám je sem!