Závod bude teprve druhou zastávkou letošního seriálu Světového poháru, který odstartoval začátkem června v rakouském Rettenbachu. Účast organizátorům přislíbilo 9 reprezentačních výběrů z Rakouska, Německa, Slovenska, Maďarska, Švýcarska, Itálie, Švédska, Japonska a samozřejmě celá česká reprezentace, které se minulý rok především mezi ženami na domácím kopci výborně dařilo. „Druhé místo ve slalomu z minulého roku bude obhajovat domácí Kája Rašovská a dobrou formu na prvním SP ukázala i Adéla Kettnerová. Jsem ale přesvědčený, že o bednu budeme bojovat i mezi muži. Honza Gardavský se po závodní pauze vrátil v Rettenbachu skvělým druhý místem, v SG se tam dařilo i Martinu Štěpánkovi a dvěma výsledky v TOP10 potvrdil příslušnost k absolutní špičce i šestnáctiletý Martin Barták,“ sčítá české naděje vedoucí organizačního týmu Pavel Ivánek. Na startu však nebudou chybět ani obhájci křišťálových glóbů z minulé sezony Slovenka Barbara Miková a Michael Stocker z Rakouska nebo vítězka prvních dvou závodů letošního ročníku, Stockerova týmová kolegyně, Jacqueline Gerlach.

Jan Němec na plátně i na svahu

Vše započne už v pátek prvního oficiálním tréninkem. V sobotu se závodníci postaví na start obřího slalomu a v neděli na start slalomu speciál. Na sobotní večer je potom plánována projekce filmu Lyžař a následná summer-after-party. „Honza na tomto kopci v podstatě vyrostl. Jezdil sem několikrát týdně vlakem z Brna, sám si vše nachystal, postavil, odtrénoval a běžel zpět na vlak. Strávil tady hodně času a my jsme ho celou jeho kariéru považovali za domácího závodníka,“ vysvětluje důvody zařazení projekce Pavel Ivánek.

Němec se však neobjeví pouze na plátně. Brněnský rodák svoji kariéru sice oficiálně ukončil už minulý rok na Mistrovství světa v Tambre, ale ze staru se naposledy spustí v Předklášteří - tam, kde se na travní lyže postavil vůbec poprvé. „Honzův start v sobotním obřím slalomu a samotná projekce by měly být takovou symbolickou tečkou za jeho působením přímo tady v Předklášteří,“ prozrazuje Ivánek a na závěr dodává: „Letošní sezona je pro nás hodně speciální. Před 30 lety jsme právě na tomto svahu začali jako první u nás s travním lyžováním. Samotný Světový pohár a celý jeho off program odstartuje oslavy tohoto výročí. Ty pak v září ukončíme na MČR, jehož součástí bude i speciální závod veteránů.“