BikeTour - Jizerky minivideo report - 2016 from SNOW.cz on Vimeo.V Jizerkách byl naší startovní čárou lyžařský areál Severák, který ale ani v létě nespí a mění se v půjčovnu koloběžek a elektrokol. My sice zůstali věrni svým endurovým kolům, nicméně jsme přesvědčeni, že za pár let u těch elektrokol přeci jen skončíme. I cyklisté, kteří nemají formu Alberta Contadora, se díky nim podívají na místa, na která by pěšky nedošli a na kole nedojeli. Půjčovna je otevřená od 10 do 18 hod a půjčovné za elektrokolo na den činí 500 Kč.


Ze Severáku jsme se vydali do kopce směr Hrabětice, vyfuněli jsme se u malé kapličky a po krátkém výjezdu hned následoval sjezd až k přehradě Josefův Důl. Žádná velká námaha a panoramata stála za to (mapa).


Přehradu jsme si prohlédli nejen z vrchu, ale hlavně zevnitř. :-) Vydali jsme se totiž s odborným doprovodem až 30 m pod povrch země a dozvěděli se řadu technických i netechnických informací. Pokud si i vy chcete výlet po Jizerkách zpestřit a dát si exkurzi pod přehradu, je potřeba skupinky aspoň 10 lidí a předchozí telefonické domluvy (+420 483 380 104). Exkurze trvá okolo hodiny a vstupné je – zdarma.


Od Josefova Dolu jsme pokračovali podél přehrady po žluté směrem na Liščí Boudu, dále na Blatenský rybník a odtud na známou Šámalovu chatu. Trasa vede po zpevněné cestě, takže je jetelná i na pevném kole a klidně i se zapřaženým kočárem za kolem.


Šámalova chata na nás vykoukla ze zelené pláně. Kromě své malebnosti nás nadchla i velmi dobrým jídlem, kterým ani cyklisté nepohrdnou a jímž je „Šámalka“ odjakživa vyhlášená. My se nechali zlákat jelením ragú.


Po dobrém obědě jsme zas šlápli do pedálů, tentokrát směrem na Gregorův kříž a dále směr přehrada Černá Nisa. Také tato cesta byla zpevněná a nebyla nijak fyzicky náročná, převážně se tu jelo od Šámalovy chaty nejprve lehce do kopce a pak už jen po rovině.


Dalším cílem po přehradě byl po zelené trase Bedřichov, odkud nás čekal pro změnu pěkný krpál do kopce. Na druhou stranu se jelo po asfaltové cestě a kopec nebyl extrémně dlouhý, takže cesta utekla jako voda a my se octli u rozhledny Královka. Tady se vyplatí si vyjít nevím kolik schodů a užít si ta jizerskohorská panoramata! Vstup na rozhlednu je možný po celý rok, a zatímco dospělý za vstup zaplatí 30 Kč, dětský lístek stojí 20 Kč.


Třešničkou na závěr výletu byla návštěva Prezidentské chaty, která se nachází jen kousek od Královky, a cedulky u cesty nás nenechaly zabloudit. Prezidentská chata má horské kouzlo, a to nejen interiérem, ale i velmi milým přístupem jak obsluhy, tak šéfkuchaře. Jídelníček se tu pravidelně obměňuje, hodně se tu vaří i bez lepku a samozřejmostí jsou domácí suroviny. Restaurace je otevřená od jedenácti do deseti večer, takže stíháte i pozdní večeři po výletu. V jídelníčku najdete dobroty jako třeba konfitovanou vepřovou krkovici na černém pivu s pečeným pastiňákem a česnekovou majonézou, což můžeme jen doporučit, stejně jako kopečky chlazené krupicové kaše!V Jizerkách jsme bydleli v příjemných apartmánech s kuchyňkou Loučky v Hraběticích, odkud jsme to měli na Severák co by kamenem dohodil, nástupní místo Jizerské magistrály je odsud 400 m. V období prázdnin tu pořídíte apartmán pro 4 osoby za 1 500 Kč/noc.Strategickým místem na nocleh může být také blízký Jablonec nad Nisou, odkud máte blízko jak přírodu, tak i nějaký ten kulturní program. Víkend můžete doplnit návštěvou jabloneckého bazénu, lezecké arény Makak nebo výletem do muzea ozubnicové dráhy v Kořenově. Prima tip na oběd nebo večeři v Jablonci je pizzerie Paolo, kde umí nejen pizzu, ale i další dobroty jako jsou čekankové puky se šlehaným kozím sýrem a medem nebo steak na přání.


Jizerky v kostce:

Vzdálenost z Prahy (Hrabětice)     1 h 26 min (mapa)
Zapůjčení elektrokola – Severák (1 den)     500 Kč
Ubytování     www.apartmanyloucky.cz
Web     www.dojizerek.cz


V Jizerkách jsme sedlali kola Author Patriot Evo a Author Patriot Evo Team. Oblečeni jsme byli v Maloje, s rukavicemi, chráničemi a helmami Poc. K tréninku i navigaci používáme hodinky Garmin Fénix 3. Dalším vybavením nám byly batohy Camelback.
Partneři SNOW tour: