BikeTour - Malino Brdo minivideo report - 2016 from SNOW.cz on Vimeo.Na Malině Brdě jsme začali lehkým cyklovýletem, což znamená, že jsme se nechali z údolí vyvézt kabinkovou lanovkou. Tras na výlety na kole, ať už s použitím lanovky nebo bez, je tu poměrně dost a mapičku k nim najdete na pokladnách přímo v letáčku. Naším prvním cílem kousek od výstupu kabinkové lanovky byla nová Minizoo Sidorovo, na kterou se dostanete po zelené trase. Vstup do Minizoo je zdarma a vstoupíte do ohrady přímo ke zvířátkům. Zde se mi splnil dětský sen pohladit si malinkaté prasátko i spící malou ovečku. Zvířátka jsou zcela ochočená a ohradami provází milý pán. Tip, jak na prasátka: Neběhejte za nimi, počkejte a ona přijdou sama. To bylo těžké nejen pro děti, ale i pro nás. :-)


Od Minizoo jsme se vydali dál podle ukazatele směrem na Vlkolínec. Jakmile dosáhnete nejvyššího místa pod Sidorovem, začnete pozvolna klesat a přijedete k rozcestí, kde máte dvě možnosti: po úzkém singltreku vlevo se dostanete přes jeden hřeben zpět dolů do Ružomberka, nebo pokračujete dále po široké cestě po žluté na Vlkolínec.


Vlkolínec je vzdálený jen kilometr od zmíněné Minizoo a jde o malebnou skanzenovitou osadu, která je zařazena na seznam UNESCO. Osada představuje vůbec nejzachovalejší celek původních lidových staveb na Slovensku. Z Vlkolínce jsme se zpět do Ružomberka vydali po žluté cestě, která nás navedla k nové cyklostezce Korytnička a ta už v pohodě po rovince do samotného Ružomberka.


Ve zdejším bikeparku se nacházejí jedny z nejdelších sjezdových tras, z nichž endurová trať Blizzard má dokonce přes 4 km. Nejjednodušší tratí, kterou dáte i na pevném kole, je Modrý Zamat. Trať je poměrně široká, plná klopených zatáček a terénních vln, které zkušení mohou skákat a začátečníci klidně přejíždět. Trať je poměrně rychlá a nejsou na ni žádné technické složitosti.


Tratí, která nás na Malině Brdě vždy baví nejvíc, je dlouhá endurová trať Blizzard. Je velmi rozmanitá a najdete na ni úplně všechno. Zatímco ze začátku najedete na uhlazenou pěšinku vsazenou romanticky do zelené pláně, střední a spodní část už připraví lesní kořenové pasáže, kamenité úseky či dřevěné lávky. Stále jde ale o trať, která se dá sjet i na pevném kole, na celoodpruženém kole se vám ale samozřejmě pojede pohodlněji. Trať je navíc letos nově prodloužená z vrcholu Malinného, tedy na její start jedete kabinkovou a pak ještě sedačkovou lanovkou.


„Jetelná“ je v bikeparku i červená trať Intro DH, která po chvíli přechází v černou DH Pro. Sice jsme ji celou zvládli na endurových kolech, připouštíme ale, že sjezdovým kolem bychom místy nepohrdli. Trať byla místy pěkně vyhlazená a střídala větší kameny i kořeny. Černá trať Enzed už je pro opravdové profíky a „sváteční“ bikeři se jí mohou s klidným svědomím vyhnout.


Kromě kola se můžete na Malině Brdě prohánět i na koloběžkách, kárách nebo nově můžete zkusit jízdu na trikkoch. O co jde? Jedná se o jakousi vysokou tříkolku, kdy stojíte na obráceném véčku a záběrem na pravou nebo na levou stranu vykružujete obloučky. Princip je podobný jako při lyžování, kdy střídáte zatížení lyží.
Pro tyto aktivity slouží zelená trasa vedoucí od výstupu kabinkové lanovky na opačnou stranu, než je bikepark. 90 % trati vede po asfaltu, alternativně můžete vjet na šotolinovou cestu. Na koloběžkách víc „zablbnete“ na šotolině, na trikkoch jeďte spíše po asfaltu. Značná část trati je na můj vkus možná až zbytečně prudká, protože nejvíc jsem si obloučky na koloběžkovém stroji užila až ke konci, kde byla asfaltka mírnější.


Letního vyžití je dost i v samotném zázemí střediska u dolní stanice kabinkové lanovky, kde se nachází jezírko. V jezírku se můžete jak koupat, tak se projet na lodičkách, zkusit v něm zorbing v nafukovací kouli nebo ho přejet na zipline, která propojuje lanové parky po obou stranách jezera. V době naší návštěvy se ve středisku navíc odehrával pirátský den pro děti, takže jezero bylo doslova v obložení. Kdo raději soukromí, může relaxovat na menší soukromé plážičce.Pokud chcete bydlet v centru dění, ubytujte se v apartmánech Hrabovo přímo u jezera. Jde o několik nových vil, které nabízejí až 200 lůžek. Většina z nich přitom disponuje výhledem na jezero z okna nebo z balkonu. Apartmány Hrabovo mají také svůj vlastní wellness club, kde si můžete dát relax třeba ve finské sauně nebo v jacuzze venku na zahrádce. Apartmán pro 2 osoby s kuchyňkou pořídíte od 40 eur na noc.Malinô Brdo v kostce

Vzdálenost z Prahy     5 h (mapa)
1 jízda na lanovce dospělí (nahoru)     6 eur
Celodenní jízdné na lanovku dospělí     20 eur
Zapůjčení trekingového kola (1 den)     15 eur
Zapůjčení sjezdového/en­durového kola + 1 den lanovka     75 eur
Provozní doba lanovky     Denně 8:30–16:30
      v půlhodinových intervalech
Web     www.bikepark.sk


Na Slovensku jsme sedlali kola Author Patriot Evo a Author Patriot Evo Team. Oblečeni jsme byli v Maloje, s rukavicemi, chráničemi a helmami Poc. K tréninku i navigaci používáme hodinky Garmin Fénix 3. Dalším vybavením nám byly batohy Camelback.Partneři SNOW tour: