Zemřela mladá (30) a krásná. V Česku byla známá nejen ze své loňské návštěvy k příležitosti premiéry freeridového filmu Shades of Winter, byla viditelnou tváří značky Peak Performance, ale komunita freeriderů ji pravidelně potkávala i na českých freeridových mistrovstvích Scott Czech Ride, které probíhaly v roce 2008 až 2010 v Davosu, respektive v Lenzerheide. V roce 2009 skončila tehdy mladičká Švédka na třetím místě a do paměti se její jméno vrylo i tím, jak si jeho zvučnost moderátor užíval: Matilda Ra-pa-port!

Vrcholový sport je řehole a dřina a od původních sportovních ideálů se odchýlil do protisměru. Nikoli však freeride. Nikdy se nehrálo o žádné velké peníze, soupeření na kopci bylo vždy férové a často končilo zcela spontánní a přátelskou párty, občas i dost divokou. Do světa, kde úžas z bělostných hor a nádherného lyžařského pohybu završuje upřímné až naivní přátelství celé komunity, Matilda zapadla něco po dvacítce a zůstala v něm až do osudného dne. Freeride si totiž občas svou čistotu vykupuje – smrtí. V poslední době bohužel až děsivě častou.

Matilda říkávala, že chce lyžovat do osmdesáti let. Dá se předpokládat, že co do kvality a počtu (přinejmenším lyžařských) zážitků Matildin život překonal mnohé osmdesátníky. Přesto je její odchod krutě náhlý a bolavý pro všechny, kdo ji znali, i pro sport samotný.

Matildo, skol do lyžařského ráje!

Více v češtině najdete i v článcích na iDNES.cz a Lidovky.cz