BikeTour - Saalbach minivideo report - 2016 TN.cz from SNOW.cz on Vimeo.Přímo z centra Saalbachu vyjíždí lanovka na vrchol Kohlmaiskopf. Než se vydáte na kole střemhlav dolů, udělejte si pěknou chvíli na vyhlídce s pohodlnými sedačkami vyjmutými z lanovek, nechybí ani automat se studeným pitím – a mají i pivo. :-)


Dolů se můžete vydat buď po Panorama Trailu, který zvládnou i ti, kdo jsou zde poprvé. Nečekají tu na vás žádné záludnosti, nýbrž cestička, jejíž hlavním účelem je nabídnout krásné alpské výhledy.


Tzv. Wurzel Trail představuje o něco náročnější variantu sjezdu z vrcholu Kohlmaiskopf (v mapě je značený číslem 25). Vede nejprve po hřebeni, kde je potřeba i trochu zašlapat do kopce. Po nějaké chvíli se střídá lehký výjezd se sjezdem, kdy po celou dobu „drandíte“ po technické kořenovité pěšince. S trochou zkušeností se ale vše dá hravě zvládnout. Ke konci už trail představuje klasickou alpskou pěšinu s výhledem na (zasněžené) vrcholky Alp, která vás „vyplivne“ u Panorama Alm, odkud už je to k mezistanici lanovky, co by kamenem dohodil.


Z mezistanice lanovky vede trasa Milka Line, která je ideální trasou pro začátečníky, ale jízdy na ní nebudou litovat ani zkušení bikeři. Jde o velmi vyhlazenou a i dostatečně širokou „pěšinu“, která má pěkný tzv. flow, a jízda je tedy velmi plynulá. Precizně vytvarované klopené zatáčky a terénní vlny jsou hlavními stavebními kameny této trati – nebála bych se na ni vzít ani malého prcka.


Na vrchol Kohlmaiskopf můžou směle vyrazit i rodinky s dětmi. Vede odtud pohodová široká cesta, která je sjízdná klidně s kočárem a téměř na každém kroku jsou prolézačky nebo dětská hřiště. I pokud vaše děti na turistiku moc nejsou, tohle je naláká.


Ze Saalbachu vede ještě jedna lanovka, a to přímo od hlavní silnice, odkud vás vyveze do výšky 2 018 m na Schattberg-Ost. I tady stojí za to se chvilku zdržet, vychutnávat si okolní krajinu a pochopit, proč je všude v Saalbachu napsáno „lässig“ (něm. ležérní). Jde zkrátka o pohodu, kterou by angličtina popsala jako „cool“ nebo „take it easy“. Na vrcholu je i restaurace s terasou. Počítejte s vysokohorskou přirážkou, kdy aperol spritz vyjde v přepočtu na 116 Kč.


Z tohoto vrcholu je neznámější bikovou trasou trať X-Line, která je dlouhá skoro 7 km a za celou dobu mění několikrát charakter. Její začátek je jako vystřižený z reklamních katalogů na alpské traily, protože jde o krásnou pěšinu na otevřené pláni, kdy nad vámi už je pouze nebe. V této části je trať poměrně jednoduchá, ačkoli je v mapě černého značení. Kromě klopených zatáček tu není nic obtížnějšího.


Prostřední část je vedená lesem a technicky se tu přitvrdí. Jde hlavně o zdolání kamenitých a kořenovitých pasáží, tedy nic pro úplného začátečníka. Zdatný biker s celopérem si tu ale určitě na svoje přijde. Spodní část je opět na odkrytém prostranství a z většiny je tvořena klopenými zatáčkami všeho druhu. I prkennými s výhledem na město!Tip na ubytování: Pokud chcete v Saalbachu bydlet přímo v centru, abyste obě lanovky měli takřka nadosah, zkuste hotel Berger´s Sporthotel (http://www.bergers-sporthotel.at/) na náměstíčku. Má bohatou historii – byl v Saalbachu postaven jako úplně první, a to v roce 1929. To je ostatně z hotelového interiéru trochu poznat, velké zrcadlo na chodbě je prý dokonce přes 100 let staré. Pokoje jsou zařízené jako pro princezny a nabídnou výhled přímo na centrum města.


V hotelu můžete využít i bazén s wellnessem nebo sportovní masáže či kosmetika obličeje. Ceny pokojů se liší dle období a stravování.

Saalbach v kostce:

Vzdálenost z Prahy     5 h 18 min (mapa)
Celodenní jízdné na lanovku dospělí     37 eur
Provozní doba lanovky Kohlmaisgipfelbahn     Každý den 9:00 – 16:30
Provozní doba lanovky Schattberg X-Press     Každý den 9:00 – 16:15
Ubytování     www.bergers-sporthotel.at
Web     www.saalbach.com


V Saalbachu jsme byli v Maloje, s rukavicemi, chráničemi a helmami Poc. K tréninku i navigaci používáme hodinky Garmin Fénix 3 a na odpolední lenošení ve střediscích využíváme sedacích pytlů Lamzac. Fotografie jsou pořízené technikou Samsung a další techniku nám zajišťuje Foto Škoda. Kola nám servisují v pražském Finebiku.Partneři SNOW tour: