Časně zrána jsme začali v bikeparku a zatím bez dětí. Poměrně rychlá nová lanovka vyváží ze Svatého Petra na Pláně, odkud se dolů vinou tři tratě. Černou trať pro Český pohár v Downhillu pod lanovkou vynecháváme a jdeme rovnou na červenou s názvem Freeride. Kdo si není jist svými bikovými dovednostmi, ať klidně zvolí tuto stopu. Není totiž nijak náročná, nejsou tu žádné velké spletité kořeny nebo hromady kamenů. Zatímco přes sjezdovku se trať klikatí, v lese vás zas „pohoupe“, a to nejen na hlinitých terénních vlnách, ale i na dřevěných lávkách, které můžete v pohodě přejet. Pokud ani dřevěné lávky vám nedělají dobře, dají se klidně i objet stejně tak jako všechny ostatní překážky na této trati.


Na další trať Deep Forest se dostanete po odbočení doprava zhruba v první třetině trati Freeride. Deep Forest je sice ze začátku pohodová, vede po vysypané cestičce v klopených zatáčkách, pak ale zapadne do lesa a tady už to chce trochu technického umu. Jde o takový poctivý endurový trail s různými odbočkami do stráně a většinou přes nějaké ty pletence kořenů. My jsme je ráno měli i pěkně zamokra, takže to byl docela slušný trénink. Kdo tedy na tuto sekci nechce, může po první části v klopených zatáčkách odbočit doleva po šotolinové cestě a dostat se zpět na trať Freeride, která je svému konci docela „friendly“ a zvolna se klikatí po sjezdovce.


Ještě než se do bikeparku vydáte, můžete potrénovat v novém skills centru u dolní stanice šestisedačkové lanovky. Kromě centra tu je již nějaký ten pátek i pumptrack, který je díky „nehlínovému“ povrchu docela rychlý, a jestli ho dáte bez šlapání, tak se i zafuníte.


Kdo je na kole úplně poprvé nebo nevyhledává terén, bude pro něj vhodnou trasa Turistická, která vede na opačnou stranu než trasy ryze bikeparkové. Tahle trasa není sjezdem hlava nehlava, ale jde o pěknou vyjížďku na pohodu bez dřiny. Široká cesta sice začíná krátkým a maličko kamenitým padáčkem, pak už ale zvolní a jede se chvíli po vrstevnici. Po nějaké době zabočíte doprava (stále sledujete modrou značku) a tady na vás čeká krátký nenáročný výšlap. Zbytek cesty je více méně z kopce a po vrstevnici a přes Hromovku vás zavede zpátky do Svatého Petra. Naše výprava na této cestě zahrnovala už i děti, a zatímco někdo drandil na vypůjčeném kole, někdo zkusil tento sedmikilometrový sjezd na koloběžkách. Koloběžka se dala zapůjčit u horní stanice šestisedačkové lanovky na Pláních – jeden sjezd vyšel na 250 Kč. Pro děti jsme vypůjčili i kola u dolní stanice šestisedačkové lanovky ve „Svaťáku“ (kolo i s helmou na půl dne vyšlo na přijatelných 150 Kč).


U horní stanice lanovky na Pláních si kromě koloběžek můžete půjčit i horské káry, kvůli třem kolům označované jako terénní tříkolky. Pro tahle „vozítka“ tu je připravený slalom v brankách vedoucí po sjezdovce. Káry mají brzdu zvlášť na pravé a na levé kolo, takže se s nimi dalo i blbnout ve smycích. Jediné, co trochu děti překvapilo, byly rigoly v brankách, kudy vedlo odvodnění. Sice byly překryté dřevem, ale stejně to tam slušně drnclo, takže děti ať raději zpomalí, dospělí to naopak zvládnou i v plné rychlosti. Horské káry si pak můžete půjčit i u horní stanice na Medvědíně, které jsou trochu jiné – větší, bytelnější a opravdu „nepřevratitelné“. Právě díky tomu u nás káry na Medvědíně bodovaly více než ve Svatém Petru.


Kdo neholduje ani kolům, ani koloběžkám a ani kárám, může pojmout výlet ve Špindlu vycházkově. S dětmi si dejte třeba jednu ze 4 naučných stezek. My částečně lemovali Stezku Stopaře, která má děti naučit, podle čeho vystopují různá zvířátka. Naučné stezky jsou jak ve Svatém Petru, tak na Medvědíně.


Na Pláních i na Medvědíně najdete u výstupní stanice lanovky velká dětská hřiště na zpestření procházek. My děti dlouho nemohli sundat hlavně z trampolíny.


A na Medvědíně si kromě lezení po písmenech oblíbily i točící se houpačku, na kterou se sem tam dokonce tvořila i fronta, ve které se našli i nějací ti dospělí. ;)


Ve Špindlerově Mlýně je samozřejmě hodně míst, kde dát polední pauzu. V panoramatické restauraci na Pláních nevaří úplně teplá jídla, spíš svačinky – my si svorně dali chleba se škvarkovým sádlem a cibulí (19 Kč). Jestli chcete větší porci nebo teplé jídlo, můžete zkusit letní terasu dole ve Svatém Petru u nástupu na lanovku. Zatímco vy relaxujete, vaše děti se tu zabaví na air hockeji, stolním fotbálku nebo ping-pongu – ten je dokonce zadarmo.


Z terasy máte výhled na černou sjezdovku ve Svatém Petru, na jejímž dojezdu děti neomylně odhalily další atrakci, kterou je tubing. Nemohli jsme tedy nevyzkoušet. Za 3 jízdy na 90 m dlouhé dráze zaplatíte 100 Kč a hned ze začátku naberete na prudším sešupu docela rychlost. Po dvou klopených zatáčkách je sice konec, takže nic pro dospělého, pro malé děti ale zážitek dostačující.


Na závěr dne přišla třešnička na dortu v podobě lodiček a paddleboradu. Obě atrakce se dají provozovat na přehradě na začátku městečka Špindlerův Mlýn, když jedete od Prahy. Lodičku vypůjčíte na 45 min za 250 Kč a paddleboard na stejnou dobu za 200 Kč. Lodičky všichni znáte, můžete na nich lebedit a nic nedělat, pokud najdete někoho, kdo to odvesluje... :-)


Paddleboard bylo nové zpestření pro děti – na jakémsi prkně musely držet balanc a do toho pádlovat a zároveň kormidlovat. Děti se sice začátku trochu bály nedobrovolného vykoupání, nespadly ale ani jednou a ve finále se pádly ještě pošťuchovaly. ;-)
Špindlerův Mlýn v kostce:

Vzdálenost z Prahy     2 h (mapa)
Cena jízdného na lanovky     450 Kč
1 jízda lanovkou nahoru     230 Kč
Provozní doba lanovky     Každý den 8:00 – 12:00, 13:00 -18:00 každou půlhodinu
Zapůjčení horského kola (1 den) dospělý     350 Kč (i s helmou)
Zapůjčení sjezdového kola (1 den)     850 Kč
Web     www.skiareal.cz


*Ve Špindlerově Mlýně jsme sedlali kola Ghost a Lapierre, byli oblečeni v Maloje, s rukavicemi, chráničemi a helmami Poc. K tréninku i navigaci používáme hodinky Garmin Fénix 3 a na odpolední lenošení ve střediscích využíváme sedacích pytlů Lamzac. Fotografie jsou pořízené technikou Samsung a další techniku nám zajišťuje Foto Škoda. Kola nám servisují v pražském Finebiku.Partneři SNOW tour: