Ať už se na Ještěd šplháte pěšky nebo na kole, určitě vás po cestě zaujmou Vířivé kameny – nepřehlédnutelné skály, oblíbené pro bouldering. I bez lana a sedáku se na nějaký ten vyhlídkový kámen vyšplháte. Ten nejlepší výhled ale stejně čeká až na Ještědu.


Pokud jste se na Ještěd dostali lanovkou nebo pěšky, můžete se dolů svézt na koloběžce, která se půjčuje na parkovišti na Ještědce. Z Ještědky je na výběr hned ze tří tras – do Kryštofova údolí (12,5 km, 200 Kč na osobu), po lesní stezce (7 km, 100 Kč na osobu) nebo po asfaltové silnici (6 km, 80 Kč). Odvoz koloběžek zpátky na Ještědku je zdarma.


S kolem se na Ještědu můžete vydat do bikeparku, přístupného po hřebeni přes Ještědku. Bikepark disponuje vlastní sedačkovou lanovkou z Horního Hanychova na Skalku a nabídne 4 sjezdové trasy, které se ještě různě větví. Novou trasou je endurová trasa v horní polovině kopce, jejíž start se nachází několik desítek metrů doprava od výstupu lanovky. Trať je poměrně technická, ale zábavná.


Začátečníkovi nebo ne tak pokročilému ale pro začátek sedne spíš turistická trať, na kterou se dostanete tak, že se od výstupu lanovky dáte doleva a pojedete kousek z kopce po široké šotolinové cestě. Kousek nad Plání pak nesmíte minout odbočku doleva, značenou jako B2. Tato trať je vedená po široké lesní cestě a cyklista si ji může udělat zajímavou různými odbočkami do stráně nebo jízdou v klopených zatáčkách. Není-li si ale svými dovednostmi jist, může se jednoduše svézt po lesní cestě bez jakýchkoli technických „zapeklitostí“.


Poměrně dobře sjízdná, jen technicky náročnější je trať La Spaghetta, která se vyznačuje bezpočtem klopených zatáček přímo pod lanovkou. Narazíte tu občas i na nějaký ten prudší úsek, kdo si ale už na kole trochu věří, může se na „Špagetě“ opravdu vyřádit.


Na této trati si můžete i zkusit svoje první skoky a hlavně v horní pasáži najdete i několik menších. Kdo skákat nechce, tak samozřejmě může všechny překážky pohodě objet a tuhle trať si tak dát prostě na pohodu s výhledem na Liberec.


Ještěd a ještědský hřeben ale mají mnohem více stezek a cest, ať už s pomocí lanovky, nebo bez ní. My se nechali vyvézt lanovkou na Skalku a po několik jízdách v bikeparku jsme se vydali směrem doleva na Pláně. Tady se dá zastavit na výbornou svíčkovou (109 Kč) nebo vepřové kostky na pivu se zelím (102 Kč). Jen pak ještě sebrat morál, vydat se na cestu dál a nezůstat tu do večera na pivu. :-)


Dál můžete pokračovat směrem k Šámalům, kam vede široká lesní cesta, ze začátku sice mírně do kopce, pak po hřebeni trochu houpavě. Pokud je času nebo sil málo, můžete se odtud stáčet zpět k Hornímu Hanychovu po zelené značce, což je nějakých 5 km. Pokud si chcete výlet prodloužit, jeďte dál z kopce na Rašovku, kde je i rozhledna a sjedete až do Liberce.


Nemáte-li vhodné kolo, pořiďte si ho v půjčovně u centrálního parkoviště u lanovky Skalka. Vyzkoušet můžete horské i sjezdové kolo samozřejmě koloběžky. Půjčovné na 4 hodiny u horského kola vyjde na 450 Kč, u sjezdového pak na 750 Kč. Pro zapůjčení potřebujete dva doklady totožnosti a kauci 1 000 až 3 000 Kč. Za celodenní permanentku jinak zaplatíte 450 Kč, 5 jízd vyjde na 350 Kč. V srpnu jezdí lanovka i v pracovních dnech, jinak o víkendu.
Ještěd v kostce:

Vzdálenost z Prahy     1 hod 20 min (mapa)
1 jízda na lanovce dospělí (Skalka)     90 Kč
1 jízda lanovkou ČD (Ještěd)     99 Kč
Celodenní jízdné na lanovku dospělí     450 Kč
Zapůjčení horského kola (1 den)     450 Kč
Zapůjčení sjezdového kola     750 Kč
Provozní doba lanovky     V červenci a srpnu každý den 9:05 – 17:05 po půl hodině
Webové stránky     www.skijested.cz


Na Ještědu jsme sedlali kola Ghost a Lapierre, byli oblečeni v Maloje, s rukavicemi, chráničemi a helmami Poc. K tréninku i navigaci používáme hodinky Garmin Fénix 3 a na odpolední lenošení ve střediscích využíváme sedacích pytlů Lamzac. Fotografie jsou pořízené technikou Samsung a další techniku nám zajišťuje Foto Škoda. Kola nám servisují v pražském Finebiku.Partneři SNOW tour: