Typy helem se liší stejně jako typy kol. Pokud máte kolo silniční, budete v obchodě požadovat také silniční helmu. Co se týká běžného horského kola, jsou k němu tzv. XC, tedy Cross Country helmy. Nakonec ti, co nejraději větší terén, budou vyhledávat trail, enduro či allmountain helmy, které mají větší krytí na týlní části hlavy. Tyto přilby bývají o něco těžší než klasické XC helmy, rozdíl je ale téměř neznatelný a navíc helma chrání hlavu víc.


Při výběru dbejte nejvíc ze všeho na to, aby vám helma dobře seděla na hlavě. Nejde jen o komfort, ale především o bezpečnost. Na cyklostezkách se často vidí, že děti (nebo i dospělí) na hlavě helmu sice mají, ale „kouká“ jim celé čelo. Pokud si takový malý rošťák ťukne při pádu o zem rovnou čelo, je to jako by žádnou helmu neměl. Správně nasazená helma vypadá tak, že spodní hrana přilby je rovnoběžná s obočím, tedy měla by zasahovat zhruba doprostřed čela a v zadní části přitom musí být dostatečně utažená. Je důležité i správné nastavení pásku pod bradou, kam by se měly vejít dva prsty. Na kole totiž jedete mírně předklonění, takže příliš utažený pásek by mohl škrtit.


Helmy se mohou lišit i systémem utahování v zadní části hlavy. Buď můžete mít utahovací pásek, nebo utahovací kolečko – kolečko je o něco komfortnější, na utažení je potřeba jen jedna ruka, zatímco u stahovacího pásku potřebujete dvě.


Při výběru dětské přilby platí stejná pravidla. Rozdíl spočívá pouze v tom, že dětem kupujeme přilbu s časovou rezervou, protože dětem hlava roste a chceme, aby jim pár let vydržela. Vybíráme tedy ideálně tak, aby při nasazení helmy dítěti na hlavu byl pásek v zadní části utažen co nejvíce, přičemž u těch dospělých je lepší, když sedí skořepina helmy jako taková a nemusí se výrazněji utahovat. U dětí a teenagerů mějte na paměti fakt, že cyklistická helma je až do 18 let povinná.


Kvalitní přilbu dnes pořídíte už od tisíce korun. Ty nejlepší přilby ale přijdou i na 6 000 až 7 000 Kč. Pokud nespadnete, helma vám vydrží pět až šest sezon. Pak se doporučuje přilbu vyměnit, i pokud se vám nic nestane. Přilbu byste měli vyměnit i po každém větším nárazu helmy na zem, pěna uvnitř totiž může být popraskaná, ač by to na helmě mělo být nějak vidět a při dalším nárazu helma nemusí hlavu tak spolehlivě ochránit.


Více vám poradí třeba ve speciálce SKI & BIKE Centrum Radotín!
Partneři SNOW tour: