Tento text obsahuje zastaralé údaje. Nové najdete v aktuálním kalendáři školních prázdnin!

Školní prázdniny – ať už vánoční, zimní či velikonoční – každoročně rozpohybují miliony evropských lyžařů směrem do hor. Každá země má prázdniny rozvržené jinak, čehož důsledkem je velmi nerovnoměrná zalidněnost horských středisek v průběhu zimní sezóny. Lyžaři jsou navíc vybíraví, a tak se více koncentrují do větších, lépe vybavených nebo dobře dostupných center než do malých, zaostalejších nebo hůře přístupných. I když týdenní turnusy jsou na mnoha místech stále pravidlem, přibývá kratších lyžařských cest na prodloužený víkend nebo operativně „na počasí“.

Jaké prázdniny se vyplatí sledovat

V domácích střediscích je vhodné sledovat kromě jarních prázdnin českých dětí ještě prázdniny polské a německé. Na Slovensko, zvláště do Tater, kromě českých, slovenských a polských lyžařů v nezanedbatelném počtu míří i Angličané. V Rakousku tvoří jednu třetinu návštěvníků domácí, druhou třetinu pak němečtí, o zbytek se dělí Holanďané, Švýcaři, Britové nebo Češi. Severoitalská střediska mají v oblibě Němci, Češi a Poláci, přibývá i Švýcarů, naopak italských hostů je méně než dříve a soustředí se hlavně do svých prázdninových termínů. Ve Švýcarsku se nejčastěji potkáte se Švýcary, zahraničních návštěvníků spíše ubývá. Typickým návštěvníkem francouzských středisek jsou kromě domácích obyvatel Angličané či Belgičané.


Visutá kabina na Marmoladu v Dolomitech zná i půlhodinové fronty

Lepší 17. listopad než 28. říjen

Od konce října do konce listopadu vrcholí ledovcová sezóna – jinde se ještě lyžovat nedá, přitom lyžaři už jsou natěšení na první sníh a do toho svahy ještě zabírají trénující závodníci. Na přelomu října a listopadu přitom lyžaře k cestě do hor motivují podzimní „dušičkové“ prázdniny. Výhodnější než 28. říjen proto k návštěvě ledovců bývá 17. listopad, kdy už jsou prázdniny v Evropě skončené (ještě 16. listopadu ale volno v Bavorsku!).


V listopadu je na ledovcích potřeba počítat přinejmenším s krátými frontami (Kaunertal)

Návštěvnicky nejnabitější je v lyžařských střediscích období vánočních svátků a přelomu roku. Zatímco Vánoce tráví rodiny tradičně ještě doma, a do 25. prosince tak bude volněji, v silvestrovském týdnu vyrazí na hory i ti nejsvátečnější lyžaři, zvlášť pokud se vydaří sněhové podmínky. Většia zemí má prázdniny protažené až do prvního lednového týdne, teprve poté hostů výrazně ubývá.

Masopust na přelomu února a března

V hlavní sezóně je vrcholem návštěvnosti období masopustu, které v zimní sezóně 2016/17 připadá na přelom února a březnu. Školní prázdniny má v té době velká část západní Evropy (Belgie, část Francie, Nizozemí, Velká Británie), ve střední Evropě část Česka a Slovenska, ale hlavně Bavorsko, které je s 12 mil. obyvatel nejlidnatější lyžařskou základnou Alp. Z alpských zemí se masopust slaví školním volnem na severu Itálie a také ve Švýcarsku, naopak rakouské děti už budou mít po prázdninách. Hlavní nápor se tak trochu rozptýlí – každopádně od poloviny února až do 5. března bude v Alpách nejrušněji, zvláště ve velkých, rodinně zaměřených, cenově příznivých a dopravně dobře dostupných střediscích. Větší klid najdete v malých, méně atraktivních nebo dražších centrech s omezenou ubytovací kapacitou.


Propojovací 2sedačka z Arabby k Marmoladě vyrábí fronty po celou sezónu (Dolomity)

Poloprázdno od 6. března

V období od 6. března se Alpy postupně vylidní – kromě Hamburku, části Česka Slovenska, Švédska a Švýcarska nebude mít prázdniny žádná jiná „lyžařská“ země, od poloviny měsíce až do začátku dubna pak dokonce vůbec žádná. To bude ideální období užít si prázdných svahů.


Čerstvý sníh a březnové slunce v rakouském Tauplitzu

Pozdní Velikonoce v půli dubna

Vzhledem k pozdnímu termínu Velikonoc (až v polovině dubna) mnohá střediska ukončí sezónu ještě před nimi a ta zbývající otevřená pak „vezmou útokem“ velikonoční lyžaři, zvláště v týdnu od 10. dubna.

Česko: záleží na víkendovém počasí

Nejsilnější návštěvnickou špičkou na českých horách je určitě silvestrovský neboli „zlatý“ týden, samozřejmě pokud napadne sníh. Čeští lyžaři toto období tráví spíš na domácích horách než v zahraničí, na rozdíl od jarních prázdnin, kdy odjíždějí do Alp v hojnějším počtu. Zatímco třeba Krkonoše dříve v době pražských „jarňáků“ praskaly ve švech, v posledních letech jsou poloprázdné, pokud je nezaplní zahraniční hosté (Němci, Poláci, Holanďané).
Poláci jezdí už v půlce ledna a končí na přelomu února a března. V německém Sasku, odkud jezdí hojně do Krušných a Jizerských hor nebo Krkonoš, vycházejí prázdniny na dva týdny uprostřed února. Holandské prázdniny připadají na dva týdny na přelomu února a března, zatímco berlínské a braniborské na první týden v únoru.
Nejvýraznější vliv na návštěvnost českých středisek tak mají sněhové podmínky, počasí a víkend – zvláště o sobotách počet návštěvníků „vystřelí“ běžně na dvoj- až trojnásobek všednodenního počtu, o něco klidnější bývá neděle a nejklidnější den v týdnu připadá nejčastěji na pondělí. Obecně pak návštěvnost padá s koncem jarních prázdnin.


Poklidný všednodenní provoz na středočeském Monínci

Slovensko: jarní prázdniny na přelomu února a března

Na Slovensku mají ve školách volno až od konce února po dobu tří týdnů, tedy do poloviny března. Kromě českých lyžařů jezdí na Slovensko v hojném počtu Poláci (prázdniny od půle ledna do konce února), ale třeba i Britové (prázdniny hlavně v druhé půli února), a to díky mezinárodnímu letišti přímo pod Tatrami a výhodným pobytovým balíčkům. Většinu zahraničních návštěvníků přitom „spolknou“ Nízké a Vysoké Tatry, v menších (a méně vybavených) střediscích kromě specifických termínů přeplněno nebývá.

Rakousko: oblíbené, tedy s rovnoměrnou návštěvností

Rakušané jsou jedním z nejlyžařštějších národů světa a stejně tak si jejich zemi oblíbili i lyžaři z blízkého i vzdálenějšího zahraničí – vyloženě liduprázdné období sezóny tu tedy neznají, alespoň ne v nejvyhledávanějších střediscích. Běžné jsou zkrácené pobyty i výjezdy „na počasí“ – pro domácí, pro Bavory i pro další sousední země jsou rakouská střediska dostupná během pár hodin jízdy. V Rakousku připadnou školní prázdniny na tři týdny od 6. února. V tom prvním budou mít volno jen děti z Vídně a přilehlého Dolního Rakouska, obě hlavní „lyžařské“ spolkové země – Salcbursko a Tyrolsko (spolu s Korutany) – se „sejdou“ v týdnu od 13. února. Horní Rakousko a Štýrsko na východě a Vorarlbersko na západě zaplní poslední únorový a zároveň předmasopustní týden. Spolu s rakouskými dětmi budou mít prázdniny německé spolkové země se 4 až 6 mil. obyvatel, nejlidnatější Bavorsko (12 mil.) přijde na řadu až o masopustu, stejně jako Belgie a část Nizozemí – žádná extrémní kolize prázdninových termínů tak nevznikne.
Třicet z 80 milionů Němců, kteří žijí ve dvou spolkových zemích Vestfálsku a Bádensku, přitom zimní prázdniny vůbec nemá, a na lyže tak vyrazí „mimo kalendář“.
Nejrušnějšími středisky Rakouska jsou ta největší, nejlépe vybavená nebo dobře dostupná (Arlberg, Ischgl, Ötztal, Zillertal, Kitzbühel, Saalbach, Zell am See, Ski amadé, …), a to prakticky po celou sezónu. Klidněji bude – stejně jako v jiných zemích – zhruba od 6. března.
V Rakousku se zahraniční návštěvníci podílejí na celkovém počtu lyžařů dvěma třetinami, přičemž „vytvoří“ 50 mil. noclehů (oproti tomu domácí hosté méně než 15 mil.) – zdaleka nejvíce Němci (25 mil. noclehů), pak Holanďané (5 mil.) a Britové (2 mil.). Češi jsou s necelým 1,5 mil. noclehů na šesté příčce za Švýcary a Belgičany.


Lanovky na atraktivní vyhlídkové vrcholy bývají dosti vytížené po celou sezónu, jako třeba lanovka 3-S na Gaislachkogl (Sölden)

Itálie: masopustní týden bude méně kritický než jindy

Tradičním začátkem italské lyžařské sezóny je svátek Neposkvrněného početí Panny Marie (8. prosince), k němuž se v některých regionech „přilepí“ i jednodenní školní volno. Poté následuje volnější období, ve kterém už ale většina středisek bývá v provozu, zaplní se až v silvestrovském týdnu.
V maspoustním týdnu, který připadne na přelom února a března, mají volno severoitalští školáci – v Jižním Tyrolsku celý týden, v jiných regionech dva až tři dny převážně začátkem týdne. Prázdniny mají ve stejném termínu ale i bavorské, belgické a nizozemské děti.
Masospustu se letos naopak vyhnou Poláci, kteří si užívají prázdnin od půlky ledna do konce února. Na severovýchod Itálie míří dost lyžařů i ze Slovinska, Chorvatska nebo Maďarska, posledně dvě jmenované země ovšem zimní prázdniny pevně stanovené nemají.
Kromě období od Tří kralů do konce ledna bude na italských sjezdovkách klidněji od 6. března prakticky až do začátku dubna, tedy konce sezóny v mnoha střediscích Dolomit. V nejrušnějším, masopustním týdnu se lze „schovat“ do jižněji položených středisek Dolomit a vůbec do míst, kde se nemluví německy, a tedy nejsou Němci tak vyhledávaná.


Vydařený předvánoční všední den v italských Dolomitech (Arabba)

Francie: nabitý konec února

Ve franouzských školách mají prázdniny rozvržené od druhého týdne v únoru do prvního týdne v březnu. Britové, kteří jsou ve francouzských Alpách nejsilnějšími zahraničními návštěvníky, mají školní volno nejčastěji ve druhé půli února, na přelomu měsíců se pak přidají ještě belgické a holandské prázdniny.
Tradičně klidnějším obdobím tak na francouzských sjezdovkách bude leden a začátek února a pak od 6. března do začátku dubna, než začnou velikonoční prázdniny. Třetina návštěvníků přijíždí ze zahraničí – čtvrtina jsou Britové, následují Italové, Belgičani, Němci a Rusové, ti se však soustředí hlavně do „svého“ Nového roku.

Švýcarsko: v březnu ještě liduprázdnější než jinde

Švýcaři mají prázdniny rozdělené podle kantonů od konce ledna do poloviny března s tím, že většina termínů zasahuje i do „masopustního“ týdne na přelomu února a března. Ve stejném období mají prázdniny také Němci, nejpočetnější zahraniční návštěvníci švýcarských středisek. Kvůli vysokému kurzu franku ale Evropané i sami Švýcaři více lyžují v sousedních zemích (Rakousko, Itálie), takže mimo prázdninové termíny – prakticky celý leden a pak zhruba od 6. března – budou tamní svahy ještě liduprázdnější než jinde.


Kalendář náporů 2016/17

  • podzimní špička – od konce října do konce listopadu, zvláště o víkendech a svátcích, kdy se lyžaři probudí „hladoví“ z letního spánku
  • Vánoce a silvestr – nejvyšší sezóna, začínající vlastně až po Vánocích v silvestrovském týdnu, táhne se ještě prvním lednovým týdnem
  • přelom února a března – masopust, tradiční souběh školních prázdnin mnoha zemí, tentokrát o něco slabší než v jiných letech (Bavorsko, Belgie, sever Itálie, Švýcarsko)
  • velmi pozdní Velikonoce v půli dubna – prázdniny v celé Evropě, ale už v silně jarním termínu (lyžaři se budou soustředit hlavně do výše položených center a na ledovce)

Přehled prázdnin v kalendářiČesko

Počet obyvatel: 10 mil. Počet lyžařů (odhad): 2 mil. Podíl zahraničních lyžařů ve střediscích (odhad): 35 %

Podzimní prázdniny

26. - 27. 10. 2016

Vánoční prázdniny

23. 12. 2016 - 2. 1. 2017

Pololetní prázdniny:

3. 2. 2017

Jarní prázdniny:

6. 2. - 12. 2. 2017

Praha 6 až 10, Cheb, Karlovy Vary, Sokolov, Nymburk, Jindřichův Hradec, Litoměřice, Děčín, Přerov, Frýdek-Místek

13. 2. - 19. 2. 2017

Kroměříž, Uherské Hradiště, Vsetín, Zlín, Praha-východ, Praha-západ, Mělník, Rakovník, Plzeň-město, Plzeň-sever, Plzeň-jih, Hradec Králové, Teplice, Nový Jičín

20. 2. - 26. 2. 2017

Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily, Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Písek, Náchod, Bruntál

27. 2. - 5. 3. 2017

Mladá Boleslav, Příbram, Tábor, Prachatice, Strakonice, Ústí nad Labem, Chomutov, Most, Jičín, Rychnov nad Kněžnou, Olomouc, Šumperk, Opava, Jeseník

6. 3. - 12. 3. 2017

Benešov, Beroun, Rokycany, České Budějovice, Český Krumlov, Klatovy, Trutnov, Pardubice, Chrudim, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Ostrava-město

13. 3. - 19. 3. 2017

Praha 1 až 5, Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Břeclav, Hodonín, Vyškov, Znojmo, Domažlice, Tachov, Louny, Prostějov, Karviná

Velikonoční prázdniny:

13. - 14. 4. 2017


Belgie

Počet obyvatel: 11 mil. Počet lyžařů (odhad): n/a

Podzimní prázdniny

31. 10. - 6. 11. 2016 a 11. 11. 2016

Vánoční prázdniny

26. 12. 2016 - 8. 1. 2017

Jarní prázdniny

27. 2. - 5. 3. 2017

Velikonoční prázdniny

3. 4. - 17. 4. 2017


Dánsko

Počet obyvatel: 5,5 mil. Počet lyžařů (odhad): n/a

Vánoční prázdniny

24. 12. 2016 - 1. 1. 2017 (jen doporučení, termín si určují jednotlivé školy)

Zimní prázdniny

11. 2. - 19. 2. 2017 (jen doporučení, termín si určují jednotlivé školy)

Velikonoční prázdniny

8. 4. - 17. 4. 2017 (jen doporučení, termín si určují jednotlivé školy)


Francie

Počet obyvatel: 65 mil. Počet lyžařů (odhad): 8,5 mil.

Vánoční prázdniny

18. 12. 2016 - 2. 1. 2017

Zimní prázdniny:

5. 2. - 5. 3. 2017

5. 2. - 19. 2. 2017 - Créteil, Montpellier, Paris, Toulouse, Versailles
12. 2. - 26. 2. 2017 - Aix-Marseille, Amiens, Caen, Lille, Nancy-Metz, Nantes, Nice, Orléans-Tours, Rennes, Reims, Rouen, Straßburg
19. 2. - 5. 3. 2017 - Besançon, Bordeaux, Clermont-Ferrand, Dijon, Grenoble, Limoges, Lyon, Poitiers

Velikonoční prázdniny:

2. 4. - 1. 5. 2017

2. 4. - 17. 4. 2017 - Créteil, Montpellier, Paris, Toulouse, Versailles
9. 4. - 23. 4. 2017 - Aix-Marseille, Amiens, Caen, Lille, Nancy-Metz, Nantes, Nice, Orléans-Tours, Rennes, Reims, Rouen, Straßburg
16. 4. - 1. 5. 2017 - Besançon, Bordeaux, Clermont-Ferrand, Dijon, Grenoble, Limoges, Lyon, Poitiers


Chorvatsko

Počet obyvatel: 4 mil. Počet lyžařů (odhad): 100 tis.

Vánoční prázdniny

24. 12. 2016 - 11. 1. 2017

Jarní a velikonoční prázdniny

13. 4. - 21. 4. 2017


Itálie

Počet obyvatel: 61 mil. Počet lyžařů (odhad): 5 mil. Podíl zahraničních lyžařů ve střediscích (odhad): 25 %

Neposkvrněné početí Panny Marie – Maria Empfängnis

8. 12. - 9. 12. 2016 (podle regionu)

Vánoční prázdniny

23. 12. 2016 - 8. 1. 2017 (podle regionu)

Masopustní prázdniny (Fasching)

25. 2. - 5. 3. 2017

25. 2. - 5. 3. 2017 - Südtirol (Jižní Tyrolsko)
25. 2. - 1. 3. 2017 - Piemont
27. 2. - 28. 2. 2017 - Lombardie, Trentino
27. 2. - 1. 3. 2017 - Friuli Venezia Giulia (Furlánsko), Valle d' Aosta, Veneto (Benátsko)

Velikonoční prázdniny:

13. 4. - 18. 4. 2017
Maďarsko

Počet obyvatel: 10 mil. Počet lyžařů (odhad): 0,5 mil.

Vánoční prázdniny

23. 12. 2016 - 2. 1. 2017

Velikonoční prázdniny

n/a


Německo

Počet obyvatel: 82 mil. Počet lyžařů (odhad): 15 mil.

Podzimní prázdniny

4. 10. - 16. 11. 2016

3. 10. - 15. 10. 2016 - Brémy, Dolní Sasko, Sasko, Sasko-Anhaltsko
10. 10. - 22. 10. 2016 - Durynsko, Porýní-Falc, Sársko, Severní Porýní-Vestfálsko
17. 10. - 29. 10. 2016 - Berlín, Braniborsko, Hamburk, Hesensko, Šlesvicko-Holštýnsko
24. 10. - 28. 10. 2016 - Meklenbursko-Přední Pomořany
31. 10. - 4. 11. 2016 - Bádensko-Württembersko, Bavorsko
16. 11. 2016 - Bavorsko

Vánoční prázdniny

19. 12. 2016 - 7. 1. 2017

19. 12. 2016 - 31. 12. 2016 - Sársko
19. 12. 2016 - 2. 1. 2017 - Sasko-Anhaltsko
21. 12. 2016 - 6. 1. 2017 - Brémy, Dolní Sasko
22. 12. 2016 - 2. 1. 2017 - Meklenbursko-Přední Pomořany
22. 12. 2016 - 6. 1. 2017 - Porýní-Falc
22. 12. 2016 - 7. 1. 2017 - Hesensko
23. 12. 2016 - 31. 12. 2016 - Durynsko
23. 12. 2016 - 2. 1. 2017 - Sasko
23. 12. 2016 - 3. 1. 2017 - Berlín, Braniborsko
23. 12. 2016 - 6. 1. 2017 - Severní Porýní-Vestfálsko, Šlesvicko-Holštýnsko
23. 12. 2016 - 7. 1. 2017 - Bádensko-Württembersko
24. 12. 2016 - 5. 1. 2017 - Bavorsko
27. 12. 2016 - 6. 1. 2017 - Hamburk

Zimní prázdniny

30. 1. - 4. 3. 2017

30. 1. 2017 - Hamburk
30. 1. - 31. 1. 2017 - Brémy, Dolní Sasko
30. 1. - 4. 2. 2017 - Berlín, Braniborsko
4. 2. - 11. 2. 2017 - Sasko-Anhaltsko
6. 2. - 11. 2. 2017 - Durynsko
6. 2. - 18. 2. 2017 - Meklenbursko-Přední Pomořany
13. 2. - 24. 2. 2017 - Sasko
27. 2. - 3. 3. 2017 - Bavorsko
27. 2. - 4. 3. 2017 - Sársko

Velikonoční prázdniny

6. 3. - 22. 4. 2017

6. 3. - 17. 3. 2017 - Hamburk
3. 4. - 15. 4. 2017 - Hesensko
7. 4. - 21. 4. 2017 - Šlesvicko-Holštýnsko
10. 4. - 13. 4. 2017 - Sasko-Anhaltsko
10. 4. - 18. 4. 2017 - Berlín
10. 4. - 19. 4. 2017 - Meklenbursko-Přední Pomořany
10. 4. - 21. 4. 2017 - Bádensko-Württembersko, Durynsko
10. 4. - 22. 4. 2017 - Bavorsko, Braniborsko, Brémy, Dolní Sasko, Porýní-Falc, Sársko, Severní Porýní-Vestfálsko
13. 4. - 22. 4. 2017 - Sasko


Nizozemí (Holandsko)

Počet obyvatel: 17 mil. Počet lyžařů (odhad): 2 mil.

Podzimní prázdniny

15. 10. - 30. 10. 2016 (podle regionu)

Vánoční prázdniny

24. 12. 2016 - 8. 1. 2017

Jarní prázdniny

18. 2. - 5. 3. 2017 (podle regionu)


Polsko

Počet obyvatel: 38,5 mil. Počet lyžařů (odhad): 5 mil.

Vánoční prázdniny

23. 12. - 31. 12. 2016

Zimní prázdniny:

16. 1. - 26. 2. 2017

16. 1. - 29. 1. 2017 - Lubelskie, Łódzkie, Podkarpackie, Pomorskie, Śląskie
23. 1. - 5. 2. 2017 - Podlaskie, Warmińsko-Mazurskie
30. 1. - 12. 2. 2017 - Kujawsko-Pomorskie, Lubuskie, Małopolskie, Świętokrzyskie, Wielkopolskie
13. 2. - 26. 2. 2017 - Dolnośląskie, Mazowieckie, Opolskie, Zachodniopomorskie

Velikonoční prázdniny:

13. 4. - 18. 4. 2017


Rakousko

Počet obyvatel: 8,5 mil. Počet lyžařů (odhad): 3 mil. Podíl zahraničních lyžařů ve střediscích (odhad): 66 %

Vánoční prázdniny

24. 12. 2016 - 7. 1. 2017

Zimní prázdniny:

6. 2. - 25. 2. 2017

6. 2. - 11. 2. 2017 - Niederösterreich (Dolní Rakousko), Wien
13. 2. - 18. 2. 2017 - Burgenland, Kärnten (Korutany), Salzburg (Salcbursko), Tirol (Tyrolsko)
20. 2. - 25. 2. 2017 - Oberösterreich (Horní Rakousko), Steiermark (Štýrsko), Vorarlberg (Vorarlbersko)

Velikonoční prázdniny:

8. 4. - 18. 4. 2017


Slovensko

Počet obyvatel: 5,5 mil. Počet lyžařů (odhad): 1 mil. Podíl zahraničních lyžařů ve střediscích (odhad): 25 %

Podzimní prázdniny:

28. 10. - 31. 10. 2016

Vánoční prázdniny:

23. 12. 2016 - 5. 1. 2017

Pololetní prázdniny:

3. 2. 2017

Jarní prázdniny:

20. 2. - 10. 3. 2017

20. 2. - 24. 2. 2017 - Bratislavský, Nitrianský a Trnavský kraj
27. 2. - 3. 3. 2017 - Banskobystrický, Trenčianský a Žilinský kraj
6. 3. - 10. 3. 2017 - Prešovský a Košický kraj

Velikonoční prázdniny:

13. 4. - 18. 4. 2017


Slovinsko

Počet obyvatel: 2 mil. Počet lyžařů (odhad): 300 tis.

Vánoční prázdniny

24. 12. 2016 - 1. 1. 2017

Zimní prázdniny

n/a


Švédsko

Počet obyvatel: 9,5 mil. Počet lyžařů (odhad): 1,8 mil.

Vánoční prázdniny

24. 12. 2016 - 1. 1. 2017

Zimní prázdniny

13. 2. - 10. 3. 2017 (podle regionu)

Velikonoční prázdniny

14. 4. - 17. 4. 2017


Švýcarsko

Počet obyvatel: 8 mil. Počet lyžařů (odhad): 3 mil. Podíl zahraničních lyžařů ve střediscích (odhad): 47 %

Podzimní prázdniny

1. 10. - 6. 11. 2016 (podle regionu)

Vánoční prázdniny

22. 12. 2016 - 8. 1. 2017 (podle regionu)

Sportovní prázdniny

28. 1. - 12. 3. 2017 (podle regionu)

Jarní prázdniny

1. 4. - 28. 5. 2017 (podle regionu)

Podrobné rozdělení prázdnin ve Švýcarsku v sezóně 2016/17 najdete na Schulferien.org!
Velká Británie

Počet obyvatel: 63 mil. Počet lyžařů (odhad): 6,3 mil.

Vánoční prázdniny

17. 12. 2016 - 9. 1. 2017 (podle regionu – jen doporučení, termín si určují jednotlivé školy)

Zimní prázdniny

13. 2. - 26. 2. 2017 (podle regionu – jen doporučení, termín si určují jednotlivé školy)

Velikonoční prázdniny

1. 4. - 24. 4. 2017 (podle regionu – jen doporučení, termín si určují jednotlivé školy)