Brýle s displejem, ovládáním z robustního náramku a datovým připojením, úplnou novinkou nejsou – jen v rakouské lyžařské oblasti Ski amadé je nabízejí s vlastní aplikací k vyzkoušení již třetím rokem. Jsou hlavně „hračkou“, kterou si můžete za dvacet euro na den půjčit v mnoha Intersportech v celém Ski amadé. A jako hračka jsou velmi vydařené.

Jde o kvalitní brýle s širokými skly, a tedy výborným rozhledem, v jejichž spodní části je umístěn displej, takže při pohledu z brýlí „ven“ vůbec neruší – zato stačí lehce sklopit oči, aby byl čitelný. Brýle se ovládají z pásku připnutého na rukávu – velká měkká tlačítka se dají pohodlně stisknout i v lyžařských rukavicích. Sledovat se dá rychlost, nadmořská výška a brýle umějí zpracovat i nejrůznější statistiky na základě GPS dat.

Vzhledem k tomu, že jsou brýle „nahrané“ mobilní aplikací Ski amadé, nechybí ani aktuální informace jako provoz lanovek a vleků, počasí nebo tipy na chaty. Občas je proto potřeba wi-fi připojení, jímž jsou ve Ski amadé pokryty stovky míst, zejména uzlových bodů.

Letošní novinkou je pak navigace, která vás provede po sjezdovkách mezi jakýmikoliv body lyžařského areálu, a to i off-line. Tisková zpráva slibuje:

„Za 300 metrů se držte vlevo.“ „Odbočte doleva.“ „Jste u cíle.“ Mluvit brýle zatím ještě neumí, ale upozornění se v nich zobrazí ve spodní části pravého skla brýlí, stejně jako všechny ostatní informace. Navigaci umožňuje mapování v pozadí, díky níž se zobrazují i momentálně uzavřené sjezdovky a vleky. Kdo opustí plánovanou trasu, ať už kvůli tomu, že přejede odbočku, nebo se spontánně rozhodne jinak, protože pravá sjezdovka vypadá daleko zajímavěji než ta levá, bude na to brýlemi upozorněn. „Obraťte se prosím“ se ale v tomto případě nezobrazí.

Podobně jako v autě si v brýlích také můžete vybrat, jakou trasou byste chtěli nejraději jet – jestli spíše modré sjezdovky, náročnější trasu nebo prostě cestu, při které pojedete kolem hezkých vyhlídek, které vám brýle nabídnou jako obzvlášť krásná místa.

Navigace na sjezdovce je propojena se stále aktualizovanými informacemi o regionu, lyžařském středisku, chatách a sjezdovkách a předpovědí počasí. Nejlepší císařský trhanec najdete na chatě Jungeralm a nejvýše položený stánek farmářského trhu stojí na vrcholu Kreuzkogel v areálu Sportgastein.

Brýle lyžaře aktivně upozorňují na atrakce, kolem kterých projíždějí. Leží o 50 metrů dál před vámi hezká chata? Brýle vám ji zobrazí. Je na kraji sjezdovky dobré místo k focení? Brýle vás na ně upozorní a navíc rovnou zobrazí fotku z webkamery u vyhlídky.

Ski amadé bylo v roce 2014 se svými datovými brýlemi celoevropský průkopník této technologie. Na základě již existující aplikace Ski amadé Guide byla ve spolupráci s firmou Evolaris vyvinuta speciální aplikace pro datové lyžařské brýle, kterou si může každý uživatel zdarma stáhnout. Datové brýle přijímají přes aplikaci informace o POIs (points of interest), informace o počasí, stavu sjezdovek a vleků a bezpečnostní upozornění. Datové lyžařské brýle můžete přes bezpečnostní nastavení konfigurovat tak, že se například od určité rychlosti vypnou, aby neodváděly lyžařovu pozornost. Protože je ale informační okénko umístěno úplně dole, lyžaře beztak nenutí stále se na něj dívat. Je to spíš opačně – když si chcete prohlédnout informace, musíte se cíleně podívat směrem dolů.

K zapůjčení jsou datové lyžařské brýle v 25 prodejnách Intersport Rent ve všech pěti regionech Ski amadé za 19 euro za den.