Lyžařská střediska už přestává bavit život single a hledají si partnery pro sňatek, bez kterého si nedovedou představit svou budoucnost. Malé areály chtějí být větší a velké největší, jinak – podle svého úsudku – v tvrdé alpské konkurenci neobstojí. Lyžaři totiž chtějí stále více kilometrů sjezdovek.

Nejvíce námluv se odehrává v Rakousku, ale pokukují po sobě i italská, švýcarská, a dokonce i již tak obrovská francouzská střediska. V nedávných letech se do velkých arén propojily švýcarské Lenzerheide s Arosou (225 km) nebo italská Madonna di Campiglio s Pinzolem (150 km), v Rakousku třeba Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau (93 km) a nejnověji pak Saalbach s Fieberbrunnem (270 km). I v Arlbergu už se na propojení pracovalo (Lech – Warth, 190 km), letos jej pak završí lanovka mezi St. Antonem a Zürsem.

Arlberg: nový rakouský rekordman

V sezóně 2016/17 se celá lyžařská oblast Arlbergu propojuje lanovkami do kompaktní sítě s 305 km značených tratí. Nová 10místná kabinka za 6 min překlene úsek mezi Zürsem a osadou Alpe Rauz nad St. Antonem, kterým zatím pendloval v krátkých intervalech skibus.
Arlberg se tak zároveň stane největším komplexem v Rakousku a jedních z top 10 na světě, když předstihne francouzské megaareály Espace Killy (300 km) nebo Grand Massif (265 km). Výše v žebříčku zůstávají Tři údolí (600 km), Paradiski (420 km), Čtyři údolí (412 km) nebo Via Lattea (400 km).
Existují i realistické plány na výstavbu lanovek mezi St. Antonem (lokalitou Rendl) a menším Kapplem v sousedním údolí Paznauntal. Tím by se Ski Arlberg nafoukl o dalších přibližně 50 km sjezdovek. Nehledě na to, že doslova na dohled by byla i obří Silvretta Arena (Ischgl, Samnaun) s 238 km sjezdovek.
Více čtěte na Flexenbahn.ski


Saalbach + Zell am See: čerstvý obr dále poroste

Nově propojený komplex Saalbach Fieberbrunn (270 km) dělí od lyžařského areálu Schmittenhöhe (77 km) nad Zell am See jediný horský hřeben, na němž se dokonce už kdysi lyžovalo. Už v nadcházející sezóně bude tato historická sjezdovka směrem do Viehofenu obnovena (zatím jen do půli svahu), v dalších letech se sjezdovka protáhne až do údolí a spolu s novou lanovkou se Zell am See a Saalbach budou propojeny kompletně (cca 350 km). Tím se – přinejmenším přechodně – vrátí titul největšího rakouského areálu do Saalbachu.
Více čtěte na Schmitten.at


Pitztal + Ötztal: ledovcový gigant

Velmi usilovně se pracuje i na propojení ledovcových areálů v údolích Pitztal a Ötztal. Nově vzniklý areál by pravděpodobně zahrnoval necelých 200 km sjezdovek, téměř polovina z nich by ale byla „na ledovci“. Kromě propojovacích lanovek mezi ledovcem Tiefenbach nad Söldenem a Pitztalským ledovcem by totiž v lokalitě Linker Fernerkogel vznikly i zcela nové sjezdovky (64 ha). Úřady by projekt za více než 100 mil. eur měly povolit, ale ochránci přírody se jistě postaví proti – případné soudní rozuzlení tak stavbu, plánovanou už v nejbližších letech, může zdržet.
Více čtěte na Tirol.orf.at


Kitzbühel + Skiwelt: skibus místo lanovky

Malý „chlup“ chybí k propojení tyrolských pavučin Skiwelt Wilder Kaiser (284 km) a Kitzbühel (179 km, příp. 215 km včetně ski-route), jejichž propojení by jim zajistilo světovou třetí příčku. V letech 2003 až 2005 ovšem tito tyrolští giganti promarnili historickou šanci – stanice nově budovaných lanovek se přiblížily na jediný kilometr, k jejich propojení v bezkonkurenčně největší rakouskou arénu s více než 450 km sjezdovek ale nedošlo. Ačkoliv obě stanice – KiWest (Skiwelt) a Penglestein (Kitzbühel) – tehdy propojila linka skibusu, jeho frekvence chybějící lanovku suplovat nemohla. Od sezóny 2015/16 proto mezi nimi jezdí shuttle v 10minutových intervalech, doba jízdy trvá pouhé 4 minuty. Oficiálně se s lanovkou nepočítá ani v budoucnu, ale kdo ví. K prolyžování Skiweltu s Kitzbühelem je nutný superskipas Allstar Card, který se v Kitzbühelu podílí na tržbách už 10 %.

Andermatt + Sedrun: egyptské miliardy do Švýcarska

Ve středním Švýcarsku vznikající propojení středisek Andermatt a Sedrun nebude lámat velikostní rekordy – lyžaři si přijdou na „pouhých“ 120 km. Součástí projektu je i luxusní resort s hotelem a aprtmány, který promění horskou vesničku s opuštěnou vojenskou základnou v moderní prázdninovou destinaci – vše v režii egyptského miliardáře Samiha Sawirise.
Více čtěte na Skiarena.ch


Salzburger Sportwelt: z Alpendorfu až do Obertauernu

Nejnovějším megaprojektem salburského Sportweltu, rozkládajícího se kolem Flachau, je více než 7 km dlouhá lanovka typu 3-S, která by se vznášela nad Taurskou dálnicí mezi Flachau a Flachauwinklem. Díky ní by se dalo z Alpendorfu přes Wagrain a Flachau „prolyžovat“ až do Zauchensee. Jen lanovkami by tak bylo propojeno zhruba 160 km sjezdovek. Navíc se objevují plány na spojení Zauchensee a Obertauernu, čímž by přibylo dalších 100 km.
Více čtěte na Salzburg.orf.at

Hinterstoder + Wurzeralm: lanovka tunelem?

O propojení dlouhodobě bojují „jednodenní“ hornorakouské areály Hinterstoder a Wurzeralm, které by rády ve větší míře přitáhly vícedenní návštěvníky, které jim „přetahují“ zejména z nedalekého Schladmingu. Propojením obou areálů – vlastně spíše vybudováním zcela nového areálu se 4 lanovkami a 70 ha sjezdovek nad Vorderstoderem – by vzniklo až 100 km sjezdovek, plány zatím ale troskotají na ochraně přírody. Plán totiž počítal s tunelovou lanovkou z Vorderstoderu přes masiv Warscheneck na Frauenkar (Wurzeralm) – její šance jsou ale mizivé, neboť území je přírodně cennou lokalitou a lyžování nemá podle ochránců přírody v těchto nadmořských výškách dlouhodobou perspektivu. Ti požadují definitivní zastavení projektu a strategii celoročního turismu, který nebude závislý na lyžování. Ovšem majitel obou areálů a prezident rakouského lyžařského svazu, prof. Schröcksnadel, se nevzdává.
Více čtěte na Warscheneck.com


Mutterer Alm + Axamer Lizum + Schlick 2000: lyžařská houpačka pro Innsbruck

Tři malá střediska v okolí Innsbrucku mohou vytvořit atraktivní lyžařskou houpačku s více než 80 km sjezdovek a spektakulární 4,5 km dlouhou vyhlídkovou lanovkou, která by přetnula masiv Kalkkögel, zvaný severotyrolské Dolomity, tyčící se mezi údolím Inntal a Stubaital.
Více čtěte na Brueckenschlag-Tirol.com


Hochzillertal Hochfügen + Spieljoch: lanovka „peak-to-peak“ kilometr nad zemí

Menší zillertalský areál Spieljoch by mohla oživit nová lanovka, která by jej ze sedla Onkeljoch propojila s nedalekým Hochzillertalem – unikem nové lanovky by ale byla i samotná trasa z vrcholu na vrchol a až 1 000 m nad zemí. Vzorem pro ni by byla kanadská lanovka Peak2Peak v lyžařském komplexu Whistler Blackomb. Podle plánu by se lanovka mohla rozjet do r. 2020.
Propojením by lyžaři získali celkem 100 km sjezdovek, pokud by se ale v budoucnu podařilo postavit lanovky i mezi Hochzillertalem a Mayrhofenem, bylo by to přes 200 km.
Více čtěte na Spieljochbahn.at

Alpe d´Huez + Les 2 Alpes: létající lanovka

I francouzské resorty Alpe d´Huez a Les 2 Alpes, které na sebe „koukají“ přes údolí, by mohla spojit velká lanovka typu „peak-to-peak“. Společná síť sjezdovek by pak měřila zhruba 475 km. Pokud by se ve vzdálenější budoucnosti připojila ještě oblast Les Sybelles, nově vzniklý světový rekordman by měl okolo 800 km propojených sjezdovek.