Ani ne před týdnem, ve středu 14. září, dorazila do největšího středočeského lyžařského střediska unikátní zásilka, několik kamionů s kontejnery popsanými logem Snowfactory. Modří už vědí – továrna na technický sníh, která není závislá na okolní teplotě a dokáže chrlit svůj specifický sníh i v nejteplejším létě.

Jde o světově unikátní a mimořádně ambiciózní projekt, kdy podobnou technologií bude zasněžována primárně veřejná sjezdovka – doposud se totiž Snowfactory používal pro zasněžování skokanských můstků, biatlonových či běžkařských okruhů, kde se musela závodní plocha pokrýt sněhem stůj co stůj, aby organizátor nepřišel o přislíbené příjmy. Pro veřejné účely se používá v Kalifornském středisku Boreal Mountain resort, kde díky němu funguje snowpark i přes léto. Jeho produktem – technickým sněhem z jeho vývodů – si dopomáhalo severoněmecké středisko Winterberg. Ještě nikdo jej ale nepoužil v takovémto rozsahu za účelem zasněžování sjezdovek. Monínec je v tomto ohledu první na světě!

Přesně to zapadá do DNA Monínce. Kdo znáte jeho historii, víte, že na jeho kdysi centrální budovu byl již vystaven demoliční výměr. Podařilo se ho zrušit. Když později na Monínci koupili první sněžná děla, mnozí se chytali za hlavu. Když se pak na severním svahu pod Javorovou skálou objevila přes kilometr dlouhá sjezdovka se sedačkovou lanovkou a supermoderním zasněžovacím systémem, začali jej už brát vážně i škarohlídi. Restaurace u spodní stanice sloužila jako etalon kvality služeb alpského stupně v ČR, netrvalo dlouho a vyrostl nahoře i moderní hotel s gurmánskou restaurací a wellness. A dnes, když Monínec nakoupil Snow factory, musí ho začít brát vážně i velká krkonošská konkurence.

První lyžování je v plánu od 26. října. My budeme do té doby i poté důkladně sledovat, jak se na Monínci vše vyvíjí, a přinášet pravidelné reporty.

Už v prvním letošním SNOW 96, který vyjde 6. října, si budete moci přečíst detailně o tom, jak technologie funguje. Nyní si s námi projděte první hodiny a dny továrny na sníh v jejím novém působišti – v galerii pod článkem.

Nové video: Snow Factory přijel na Monínec