Po vice než dvou týdnech, kdy freestlisté nastartovali letošní LG Snowboard FIS World Cup 2010, přichází na scénu další olympisjká disciplína – snowboardcross.

11. a 12. září 2009 bude argentinské středisko Chapelco hostit nejlepší snowboardcrossaře světa. Ti se poperou nejen o cenné body do Světového poháru FIS, ale take budou bojovat o splnění národních kritérií pro účast ve Vancouveru 2010 (Zimní olympijské hry).

Vzhledem k vytrvalému dešti před několika týdny je argentinská trať upravena a zkrácena.

Ačkoliv přípravné podmínky nebyly nejlepší, nejlepší světoví jezdci míří do Jižní Ameriky závodit. Silná startovní listina je vedena vítězi ZOH 2006 Tanjou Frieden (SUI) a Sethem Wescottem (USA). Vedle nich stanou loňští vítězové závodu SP v Chapelco Lindsey Jacobellis (USA) a Pierre Vaultier (FRA), který oslaví návrat k závodění po léčbě zranění. Do Argentiny dorazí vládnoucí Mistryně světa Helene Olafsen (NOR) stejně jako její protějšek v mužské kategorii Markus Schairer (AUT), který vyhrál Světový pohár v minulé sezóně a take se vrací k závodění po léčbě zranění z poslední sezóny.

V ženské kategorii budou určitě o první příčky bojovat take Zoe Gillings (GBR), která v minulosti několikrát dokázala, že patří na vrchol, a členky švýcarského týmu Mellie Francon, Olivia Nobs a Sandra Frei, které jsou schopny dosáhnout na nejcennější kovy. To stejné platí pro Kanaďanky Dominique Maltais a Maelle Ricker, zvláště pro bronzovou medailistku z Turína Maltaisovou. Ta si v loňském roce zlomila na argentinské trati ruku.

Mužská kategorie bude zřejmě pod vládou Kanaďanů, kteří budou chtít zopakovat úspěšnou loňskou sezónu. Mike Robertson, Robert Fagan a Drew Neilson – to jsou nejméně tři jména s vysokými šancemi na nejlepší výsledky. Ale take Američané Nate Holland, Nick Baumgartner a Graham Watanabe jsou adepty na zlato. Plejádu hvězd startujících v Jižní Americe uzavírají evropští favorité - Paul-Henri Delerue (FRAN), David Speiser (GER) a Michal Novotný (CZE).

Nový obrázek
Fagan před Novotným, Hollandem a Guillot-Diatem (ilustrační foto)

Nový obrázek
 radující se Michal Novotný (ilustrační foto)