“Když jsem sem přijel, myslel jsem, že Cody Townsend bude celkovým vítězem,“ řekl Xavier. „Ale když jsme společně s ostatními sledovali záběry z jízd, bylo super, že všechny mé sklidily dost velký ohlas. V tu chvíli jsem začal uvažovat, že bych to mohl celé vyhrát.“ Díky vítězstvím v obou kategoriích si Francouz připsal 20 000 USD, které použije na dovolenou s rodinou.

SWATCH O’NEILL BIG MOUNTAIN PRO 2009
Loňský vítěz Jeremy Jones skončil letos druhý a byl šťastný, že zvítězil jeho velký kamarád. „Byl to nádherný týden a Xavierovy jízdy byly naprosto úžasné,“ komentoval letošní ročník Jeremy Jones.

Rodák ze Santa Cruz Cody Townsed vyhrál v kategorii lyžařů, díky super plynulým a rychlým jízdám. „Plno lidí říkalo, že můžu vyhrát, než sem na Big Mountain Pro poprvé dorazil. Předloni když sem sem přijel, tak jsem skončil druhý a byl jsem překvapený. Minulý rok jsem byl čtvrtý a lehce zklamaný. Letos to konečně vyšlo a je to výborné, “ komentoval své vítězství. Následně ještě dodal: „Myslím, že jsem se za poslední dva roky na této soutěži mnoho naučil. Moc závodů se nezúčastním, ale každý podobný mě hrozně posune kupředu.“

SWATCH O’NEILL BIG MOUNTAIN PRO 2009
Letošní ročník byl díky podmínkám v okolí Saalbachu tím nejlepším. Neshodli se na tom jen organizátoři, ale především i jezdci a to i navzdory tomu, že poslední finálový den závodu byl zrušen z důvodu difuzního světla. Podařilo se odjet čtyři velmi odlišné session.

Prezident závodu Nicolas Hale Woods to dále komentoval: „Pro mě to byl bezpochyby nejlepší ročník a to především díky sněhovým podmínkám. Nemuseli jsme tolik pracovat s počasím a jezdit tolik za sněhem. V Rakousku jsme byli vítáni a jezdci po celou dobu byli usměvavý a spokojení a to je to nejdůležitější.“

SWATCH O’NEILL BIG MOUNTAIN PRO 2009
Pro Frederika Evensena to bylo první setkání s Big Mountain Pro, ale také i s freeridovým závodem. „Byla to sranda,“ říká. „Byla to pro mě ohromná zkušenost. Nejzábavnější bylo, že jsem si musel naplánovat svoji „lajnu“ dopředu. Je to poprvé, co jsem něco takového dělal a plánoval, kam pojedu. Bylo pro mě docela překvapení, když jsem v první jízdě místo čtyř plánových oblouků udělal jen jeden a musel lehce improvizovat,“ dodává.
„Když jezdím freestyle, tak neřeším žádné bezpečnostní opatření. Bylo fajn si takto v reálu vyzkoušet. Horám nyní rozumím podstatně více a chtěl bych se nadále věnovat freeridu. Freestyle je sice to čemu se primárně věnuji, ale věřím, že se to změní. Už jsem trošku unavený dělat deset let stejný trik. Chci zkusit něco nového a nejsem si jistý, že chci dělat něco úplně šílenýho. Ježdění v lese, to je to co sem si zamiloval. Tam se vidím.“

SWATCH O’NEILL BIG MOUNTAIN PRO 2009
SWATCH O’NEILL BIG MOUNTAIN PRO 2009

O Swatch O´Neill Big Mountain Pro 2009

Koncepce závodu zůstala stejná: 12 nejlepších světových freeriderů si změří své síly na obtížném přírodním terénu. Atraktivní formát soutěže zajišťuje samotným jezdcům možnost zmapovat si prostředí a vybrat co nejlepší místo pro svou jízdu. Závod se v tomto roce přesunul do Rakousko do oblasti Saalbach-Hinterglemm. Letošní ročník měl pro závodníky připravenou dobrodružnou novinku. Závodníci hikovali v odlehlých vysokohorských oblastech a kempovat v horských chatách. Tyto zážitky jim zajistili lepší porozumění horám a freeridingu.

FAKTA:

Co: Nejoriginálnější a nejnápaditější freeridový závod na planetě
Kdy: 3. – 10. února 2009
Kde: Rakouské Alpy
Startovní místo: St. Anton, údolí Arlberg, Rakousko
Cílové místo: Saalbach-Hinterglemm, Rakousko
Kdo: 12 nejlepších freeridových závodníků světa – 6 lyžařů a 6 snowboardistů
Cena pro vítěze: 60,000$

SNOWBOARD
Jeremy Jones
Fredrik Evensen
Mitch Toelderer
Xavier de le Rue
Eric Themel
Thomas Eberharter

SKI
Arnaud Rougier
Cody Townsend
Jeremie Heitz
Loris Falquet
Richard Permin
Thomas Diet

SWATCH O’NEILL BIG MOUNTAIN PRO 2009
SWATCH O’NEILL BIG MOUNTAIN PRO 2009
SWATCH O’NEILL BIG MOUNTAIN PRO 2009
SWATCH O’NEILL BIG MOUNTAIN PRO 2009