Lahůdka ala Pierra Menta

"Bokami Západných Tatier" je třídenní závod dvojic ve skialpinismu. Tato skialpinistická lahůdka á la Pierra Menta se stala nultým ročníkem závodu. Jde o zajímavé propojení rizika a podávaného výkonu, ale i dostatečné dávky zodpovědnosti vůči sobě i ostatním závodníkům. Závodníci na konci března absolvovali každý den náročnou trať s převýšením okolo 2 000 m. Stoupali většinou na skialpinistických pásech, ale i pěšky s mačkami na nohou. Výjimkou nebyly ani těžké výšlapy s prvky lezení či slanění. Adrenalinem pro dvojice byly sjezdy v náročném terénu, často ve žlabech se sklonem okolo 40 stupňů.

Lano Dvojice si mnohdy musela pomoci lanem (foto Michal Němec)Tři náročné etapy

První etapa odstartovala v pátek 28. března v Bobroveckej doline v západní části Tater. Odtud vyšli závodníci na Babky (1 565 m n. m.) a dolů sjeli na lyžích až k chatě v Červenci na Ostrô (1 763 m n. m.) a sjezdem se dostali na Poľanu. Cíl úvodní etapy byl v Zuberci. V hlavní kategorii první etapu vyhrála dvojice Madaj-Hlavčo (oba AKLVK ALPINE PRO SKI TRAB team) z Bobrovce před dvojicí Pisarčík-Laštík (oba HK JAMES Dolný Kubín) s náskokem minuty a 44 sekund.

lepení pásů 
Lepení pásů mnohdy rozhodovalo (foto Michal Němec)
Druhá etapa vedla z Oravy na severní straně roháčské části Západních Tater do Žiarské doliny. Dvojice nejprve zdolala Salatín (2 048 m n. m.) a pak pokračovala v náročných podmínkách za hustého sněžení a silného větru na Baníkovskou ihlu (2 015 m n. m.). Cílem druhé etapy byla Žiarska chata. S druhou etapou se nejlépe vyrovnala dvojice Pisarčík-Laštík.

Boj o první místo
Boj o první místo (foto Michal Němec)
Třetí a zároveň poslední etapa přivedla závodníky do Žiarské doliny, odkud se startovalo. Zde naopak panovalo krásné počasí a na závodníky čekala perfektní lyžovačka. Etapa vedla přes Smutné sedlo (1 965 m n. m.) přes Kopu (2 138 m n. m.), odtud se slaňovalo do žlabu a následoval sjezd. Výšlap na mačkách vedl na Hrubou Kopu (2 166 m n. m.) a sjezd i následný výšlap do Lúčného sedla (2 070 m n. m.). Cílem, který byl na Žiarské chatě, první proběhli Milan Madaj a Jožo Hlavčo. Tato dvojice vyhrála celý závod s těsným náskokem před Milanom Pisarčíkom a Jurajom Laštíkom. Podrobnosti, fotky a výsledky ze závodu jsou uveřejněné na www.skialpfest.sk.

vítězové
Vítězná dvojice Milan Madaj a Jožo Hlavčo (foto Michal Němec)

A jaké je přání organizátorů? "Rádi bychom přivítali závodníky i z ostatních evropských zemí, a tak vytvořili atmosféru podobnou té na Pierra Menta."

Organizátoři a patneři: Skialpinistický klub Žiarska dolina, TJ Roháče - Zuberec, HO JAMES BOBROVEC, TREKSPORT, JAMESÁK, Horydoly, SNOW 

Plakát