Česko: technického sněhu je dostatek. Zamračí se, ale možná přibude i trocha přírodního

Lyžuje se na více než 200 km sjezdovek

Z více než šesti set lanovek a vleků v ČR je aktuálně v provozu téměř třetina. To samé platí i pro sjezdové tratě, po intenzivním zasněžování je jich otevřeno již přes 200 km a o svátcích přibudou ještě další. Ve vyšších horách se dá – byť s omezeními – dokonce i běžkovat!


Klikněte pro interaktivní mapu středisek a sněhových podmínek v Česku (číslo značí max. sněhovou pokrývku na sjezdovce)

Nejdelší sjezdovky a v největším počtu jsou otevřené v Krkonoších na Černé hoře, ve Špindlerově Mlýně, v Rokytnici, na Tanvaldském Špičáku v Jizerských horách, v orlickohorských Říčkách, na Dolní Moravě, na šumavském Hochfichtu nebo krušnohorském Klínovci - reportéři si v předvánočním týdnu pochvalovali nejen výborně vysněžené a upravené sjezdovky, ale i minimum lyžařů.

Top 10 českých středisek podle délky otevřených sjezdovek
Top 10 českých středisek podle délky otevřených sjezdovek - klikněte pro úplný přehled sněhu a otevřených sjezdovek

Na Vánoce bude počasí turbulentnější, ale pak se ochladí

Během Vánoc podle předpovědi zesílí proudění z Atlantiku a přes naše území se proženou frontální systémy. Zhruba v polovině příštího týdne se pak ze západní do střední Evropy začne přesunovat tlaková výše, která bude po své přední straně tlačit mrazivý vzduch.
Teploty se o víkendu přechodně zvýší, navíc se očekává hodně oblačnosti a sněžení až nad 800 metrů nad mořem, postupně se ale výrazně ochladí a čerstvého sněhu bychom se mohli dočkat i v nižších polohách.

Předpověď počasí pro Česko až na 9 dnů
Klikněte pro předpověď počasí na českých horách až na 9 dní z více zdrojů pro porovnání

Na běžky!

Ačkoliv sněhu napadlo poměrně málo, leckde jsou už strojově upravené běžkařské stopy, a to i na bruslení!

Jizerka. Perfektní podmínky, asi 40 cm sněhu. Nejlepší svezení je mezi Rozmezím a Jizerkou
Jizerka. Perfektní podmínky, asi 40 cm sněhu. Nejlepší svezení je mezi Rozmezím a Jizerkou

Aktuální informace o upravovaných běžeckých tratích najdete na Bezky.net!


V Alpách se lyžuje už na většině sjezdovek, i když jen technicky zasněžených

Z bližších alpských středisek mají kromě ledovců plný nebo velmi solidní provoz v tyrolské Silvretta Areně, v oblasti Skiwelt Wilder Kaiser Brixental (více než 150 km otevřených tratí), v Kitzbühelu, ve Ski amadé, v Saalbachu, v Obertauernu nebo v Ötztalu. Naopak slabší podmínky mají kvůlu nedostatku sněhu místa, kde jsou na vydatnou nadílku zvyklí – v Arlbergu, ale třeba i na Hochkaru.

Kde se lyžuje v Rakousku
Klikněte pro interaktivní mapu středisek a sněhových podmínek v Rakousku (číslo značí max. sněhovou pokrývku na sjezdovce)

Kdo hledá opravdu pořádnou sněhovou nadílku, musí až na pomezí francouzských a italských Alp, kde napadl v posledních dnech přes metr sněhu. Výborně je tak na tom v Itálii Sestriere s téměř dvěma sty kilometry otevřených sjezdovek, výborně technicky vysněžené jsou ale i Dolomity (zejména Kronplatz, Sella Ronda a okolí, Hochpustertal nebo Val di Fiemme).

Na Slovensku mají i přírodní sníh

Na Slovensku hlásí dobré podmínky Jasná v Nízkých Tatrách s 15 km otevřených sjezdovek, lyžuje se i ve Vysokých Tatrách a prakticky v plném provozu je i Veľká Rača. V mnoha dalších střediscích čekají s otevřením na tento víkend.

Mapa, kde se lyžuje na Slovensku
Klikněte pro interaktivní mapu středisek a sněhových podmínek v Rakousku (číslo značí max. sněhovou pokrývku na sjezdovce)Tip: za dobře zasněženými sjezdovkami

Na Bílou s celou rodinou

Beskydy dostaly z celé České republiky nejvíce přírodního sněhu. Jejich lyžařskou jedničkou je Bílá, kterou si v minulých dnech užili i reportéři (kvalitní úprava, málo lidí). Zdejší sjezdovky jsou velmi rozmanité – od cvičných modrých sjezdovek na jižním svahu po severní sportovní červené. Aktuálně je otevřeno šest ze sedmi přepravních zařízení, sjezdovek je otevřena většina, udávaná výška sněhu je 60 cm. Díky osvětlení tratí je Bílá i oblíbeným cílem večerního lyžování.


Report z 16. až 18. 12. 2016 (autor: fish33)

A zase Špindl

Vícero superlativních reportů se sešlo ze Svatého Petra i Medvědína ve Špindlerově Mlýně, kde se podařilo brzy zasněžit a kvalitně upravit dostatek tratí, přičemž lyžařské zážitky umocňovala nízká hustota lyžařů a slunečné počasí. O svátcích je samozřejmě nutné počítat s tím, že se přinejmenším zalidněnost výrazně zvýší.


Report z 21. 12. 2016 (autor: sejk68)

Tip: ušetřit na skipasech můžete i o Vánocích

Herlíkovice – jednodenní výlet 1+1 zdarma

Akce skipas 1+1 zdarma v časopisu SNOW bývá časově omezená, a to mimo vánoční svátky. Výjimkou jsou krkonošské Herlíkovice, do nichž v listopadovém SNOW 98 najdete kupón na jednodenní skipas 1+1 zdarma. Aktuálně je otevřeno šest z deseti lanovek a vleků a pět sjezdovek.
Silnější návštěvnost se dá očekávat směrem k Silvestru, kdy i počasí nabídne zimnější tvář. Nezatracujte však ani lyžování v případném dešti – povrch sjezdovek bývá překvapivě rychlý, navíc lidí naprosté minimum!

Monínec – z jihu Prahy i na večerní lyžování!

Neobvyklou jistotu sněhu nabízí Monínec na České Sibiři, kam z jihu Prahy dojedete i za 45 minut. Je to masivní zásobou sněhu z nového zařízení SnowFactory, které středisku zajistilo národní primát, když se první svah otevřel už na konci října. Na Monínci samozřejmě mohutně zasněžovali i konvenčně, takže nyní se chlubí 60 až 90 cm sněhu. Na Štědrý den se lyžuje jen od 9 do 12 hodin za 150 Kč. A kdo chce ušetřit, může si jednodenní skipas pořídit se slevou 29 % na Skipasomat.cz.

Tip: za přírodním sněhem a horskou kulisou

Horská romantika na Červenohorském sedle

Na Červenohorském v Jeseníkách je dokonce vrstva přírodního sněhu, takže pokud se zrovna roztrhají pro tuto lokalitu jinak typické mraky a ustane vítr, okouzlí vás opravdu horské romantické výhledy. V následujícím týdnu však bude spíše zataženo, zato snad s čerstvým sněhem, jehož kvalitu by měly zaručit stabilní teploty pod nulou. Koho omrzí zhruba pět kilometrů upravených sjezdovek, na které vás bude vozit neodpojitelná čtyřsedačková lanovka nebo rychlá poma, může si vyrazit k Pradědu po čerstvě upravených běžeckých tratích.
Pro držitele skipasu je parkování přímo v sedle zdarma. V případě chumelenice si přibalte řetězy, na výjezd do 1 000 m n. m. se mohou hodit. V okolí je dostatek horských chat, hotelů a jiných ubytovacích zařízení. Jako aprés-ski lze využít wellness služeb Priessnitzových lázní Jeseník, vzdálených 17 km.


Report z 17. 12. 2016 (autor: med)